Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο παράδειγμα ενεργειακής επιθεώρησης (ΤΕΕ)


panos-vicious

Recommended Posts

Στο site του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ, έχουν ανεβάσει σαν παράδειγμα ενεργειακής επιθεώρησης ένα αρχείο pdf και και ένα xml, τα οποία -όσο μπόρεσα να δω- μόνο "νέα και ενημερωμένα" δεν θα μπορούσα να τα πω. Το ωραίο όμως είναι πως στην πρώτη σελίδα του pdf γράφει: "Παράδειγμα εφαρμογής λογισμικού ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ (έκδοση 1.29)" και πιο κάτω "Μάιος 2012". Χάρηκα με το που το είδα, αλλά παρακάτω ......δεν. Το παλιό καλό κρασί είναι. Το ίδιο μου φάνηκε και το xml. Εκτός κι αν μου ξεφεύγει κάτι.

 

Ξανακατέβασα και το παράδειγμα της μελέτης να δω αν άλλαξε. Αν δω κάτι καινούργιο, θα ενημερώσω εδώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα 3 αλλαγές.

Υπολογίζουν την ετήσια κατανάλωση ζνχ με υπνοδωμάτια, έχουν βάλει β.α. τερματικών μονάδων θέρμανσης 0,89/1,03=0,864 (βγήκε το παρεξηγησιάρικο 0,97 διακοπτόμενης λειτουργίας) και ο β.α. τερμ. μονάδων ψύξης υπολογίζεται 0,93/0,97=0,959 λόγω θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τον έλεγχο υπερδιαστασιολόγησης του λέβητα τον κάνει με τον παλαιό τύπο.Είναι προφανές πως τα παιδία παίζει ή μάλλον μας περιπαίζει?

Edited by ntside
Link to comment
Share on other sites

Εντόπισα 3 αλλαγές.

Υπολογίζουν την ετήσια κατανάλωση ζνχ με υπνοδωμάτια, έχουν βάλει β.α. τερματικών μονάδων θέρμανσης 0,89/1,03=0,864 (βγήκε το παρεξηγησιάρικο 0,97 διακοπτόμενης λειτουργίας) και ο β.α. τερμ. μονάδων ψύξης υπολογίζεται 0,93/0,97=0,959 λόγω θερμοστάτη.

 

hkamp που αναφερεσαι στις ΤΟΤΕΕ?

To ZNX οντως παει με τα υπνοδωματια.

 

Αλλα στις τερματικες μοναδες θερμανσης γιατι διαιρεις με 1.03? (Δεν ειμαι μηχανολογος, εννοεις συστημα εκτος ισορροπιας στη σχεση 4.7?) Το 0,97 αφορα πλεον διακοπτομενη λειτουργια σε επιπεδο τερματικης μοναδας.

 

Για τον βαθμο αποδοσης ψυξης γιατι διαιρεις με 0.97? Εννοεις τη διακοπτομενη λειτουργια της σχεσης 4.8?

 

Στο λυμενο παραδειγμα του Τ.Ε.Ε. δεν ασχολειται με αυτους τους συντελεστες... :confused:

Edited by Silent Arrow
Link to comment
Share on other sites

Στο παράδειγμα του ΠΕΑ του ΤΕΕ ενώ παλιότερα είχαν την θερμική απόδοση τερματικών μονάδων (πιν. 13 σελ.27) 0,89 γιατί θεωρούσαν δίκτυο εκτός υδρ. ισορροπίας και διακοπτόμενη λειτουργία (0,89/(1,03Χ0,97) = 0,89 τώρα βάζουν τον συντελεστή εκτός υδρ. ισ. μόνο 0,89/1,03 = 0,864. Και πολύ σωστά γιατί μάλλον τα σώματα δεν έχουν θερμοστατικές βάνες.

Αντίστοιχα στις τοπικές αντλίες θερμότητας βάζουν 0,93/0,97 = 0,959 (πιν.14) γιατί αυτές έχουν θερμοστάτη (διακοπτ. λειτουργία).

Λίγο πιο πάνω από τους πίνακες δείχνει τους τύπους και τους συντελεστές.

Link to comment
Share on other sites

A ok νομιζα οτι αναφεροσουν στο help του λογισμικου ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, στις ΤΟΤΕΕ ή στη λυμένη ΜΕΑ του ΤΕΕ (δεν ειμαι ενεργειακος επιθεωρητης και οτι αφορα ΠΕΑ δεν εχω ασχοληθει εις βαθος). 8-)

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αν και απαντώ με καθυστέρηση 2 ετών, διορθώθηκε και η ισχύς του δικτύου διανομής. Πριν την υπολογίζανε βάζοντας και τον β.α. του λέβητα 0.88x0.75x1=0.66, ενώ κανονικά έπρεπε να υπολογιστεί μόνο με τους ng1 και ng2, δηλαδή 0.75x1=0.75.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.