Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός Σχεδίου- πρόσωπο σε δρόμο-χρόνος δημιουργίας οικοπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι, γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλά topics για αυτά τα θέματα και ελπίζω να με συγχωρήσετε που ΄΄ανοίγω΄΄ ακόμα ένα, αλλά χρειάζομαι την βοηθειά σας

Δεδομένα: Υπάρχει γωνιακό αγροτεμάχιο, εκτός σχεδίου, με εμβαδόν ελάχιστα πιο κάτω από τα 4 στρ. & με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο = 100,00 m. Το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο το αγόρασε χωρίς χαρτιά , περίπου το 1930, ο παπππούς του πελάτη μου. Ο παππούς απεβίωσε και από τότε το έχουν οι γονείς του πελάτη μου ( χωρίς χαρτιά επίσης ).

Εντός του αγροτεμαχίου, κατασκευάστηκε αυθαίρετη κατοικία (με εμβαδόν 30,00 m2). Σκέφτομαι είτε να δηλώσω την αυθαίρετη κατοικία με τον Ν. 4014/2011 και για τα υπόλοιπα (170,00) m2 δόμησης να προβώ σε ''έκδοση αδείας'' είτε να δηλώσω ότι θα προβώ σε έκδοση αδείας με τον Ν. 4014/2011 και για την αυθαίρετη κατοικία.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1. Αποδεικνύοντας ότι το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο προήλθε από κατάτμηση προ 31/12/2003 (όπου δεν υπήρχε απαίτηση προσώπου σε δρόμο) και όντας άρτιο και οικοδομήσιμο Κατά Παρέκλιση, θα είναι δυνατόν να εκδοθεί άδεια ??

2. Με ποιο τρόπο αποδεικνύεται η κατάτμηση ( όχι ο χρόνος της αλλά ότι πραγματικά προήλθε από μεγαλύτερο οικόπεδο, έχοντας περάσει 80 χρόνια από την αρχική κατάσταση?)

3. Αν δεν αποδειχθεί η κατάτμηση προ 31-12-2003, γίνεται να θεωρηθεί Κ.Π., θεωρώντας ως ''νόμιμο'' το πρόσωπο στον αγροτικό δρόμο ??

4. Προκειμένου να αποκτηθεί κύριος τίτλος, σκέφτομαι να τους προτείνω να προβούν σε αναγνωριστική αγωγή. Εκεί θα αναφέρουν (???) , από πότε το κατέχουν, αλλά η δικαστική απόφαση θα είναι τωρινής χρονολογίας. Αρα προσκομίζοντας την στην ΥΔΟΜ, δεν υπάρχει φόβος να λάβουν ως χρόνο δημιουργίας, την (τωρινή) χρονολογία της δικαστικής απόφασης ? Οπότε, στην περίπτωση που δεν θεωρείται ''νόμιμο'' το πρόσωπο, τότε δεν θα είναι και το οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο.

Από την άλλη , αν προσκομίσω στην Υ.ΔΟΜ. τα δικαιολογητικά που αναφέρονται στην παρ. 6 της Εγκ. 7/4-3-1992, ίσως γίνουν δεκτά αλλά οι ιδιοκτήτες δεν θα έχουν κύριο τίτλο.

 

Πως προτείνετε να το χειριστώ?? Σας ευχαριστώ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

καλά ρε αστέριε

αποδοχή κληρονομιάς δεν έκαναν οι νεώτεροι του παππού;

πως λες ότι το έχουν (χωρίς χαρτιά) δηλαδή;

 

Υ.Γ πρέπει λοιπόν να τους στείλεις να κάνουν αποδοχή κληρονομιάς

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Ο παππούς δεν άφησε διαθήκη, δεν είχε τίτλους, άρα πως να γίνει αποδοχή κληρονομιάς?? Είσαι γρήγορος πάντως.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

μα αστέριε

τι σημασία έχει αν άφησε διαθήκη ή όχι

Θα επικαλεσθούν χρησικτησία του παππού οι νεώτεροι

Συνεννοήσου με συμβ/φο

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένα: Υπάρχει γωνιακό αγροτεμάχιο, εκτός σχεδίου, με εμβαδόν ελάχιστα πιο κάτω από τα 4 στρ. & με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο = 100,00 m.

..................

...................

1. Αποδεικνύοντας ότι το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο προήλθε από κατάτμηση προ 31/12/2003 (όπου δεν υπήρχε απαίτηση προσώπου σε δρόμο) και όντας άρτιο και οικοδομήσιμο Κατά Παρέκλιση, θα είναι δυνατόν να εκδοθεί άδεια ??

 

Πως μπορεί να είναι αυτό το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση?Που στηρίζεσαι?

 

Υ.Γ.αστέριε αν δεν ασχοληθούμε τελικά με τον 4014 τότε θα αλλάξει κατηγορία το θέμα σου.Είδωμεν.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

μα αστέριε

τι σημασία έχει αν άφησε διαθήκη ή όχι

Θα επικαλεσθούν χρησικτησία του παππού οι νεώτεροι

Συνεννοήσου με συμβ/φο

ευχαριστώ φίλε μου. Είχα μιλήσει και με δικηγόρο και με συμβ/φο και μου είπαν ότι θα γίνει αναγνωριστική αγωγή., πατώντας στην ''χρησικτησία''. Το προβλημά μου δεν είναι, ο τρόπος με τον οποίο θα φανούν οι τελικοί τίτλοι αλλά τα τεχνικά θέματα που προκύπτουν ( όπως αναγράφω στο #1, δεν τα ξαναναφέρω για την οικονομία της κουβέντας ) Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Πως μπορεί να είναι αυτό το γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση?Που στηρίζεσαι?

 

Υ.Γ.αστέριε αν δεν ασχοληθούμε τελικά με τον 4014 τότε θα αλλάξει κατηγορία το θέμα σου.Είδωμεν.

Σ' ευχαριστώ επίσης. Είναι ένα από τα θέματα που προκύπτουν. Ως εμβαδόν και βάθος αγροτεμαχίου θεωρώ ότι καλύπτομαι για την παρέκλιση. Το κρίσιμο ζητούμενο είναι το "νόμιμο" πρόσωπο και η απόδειξη του χρόνου δημιουργίας του αγροτεμαχίου.

1. Στην ερώτηση 1, αναφέρω ότι είναι Κ.Π. με την προϋπόθεση της κατάτμησης προ 31/12/2003 ( άρα χωρίς απαίτηση προσώπου).

2. Στις ερωτήσεις 2 & 3, ψάχνω να βρώ αν είναι Κ.Π. ( λόγω προσώπου και με ποιον τρόπο αποδεικνύω την κατάτμηση μετά την πάροδο τόσων ετών)

 

3. Σχετικά με το Υ.Γ.: Δεν με απασχολεί ο τρόπος δήλωσης με τον 4014 (δήλωση ή δήλωση + άδεια). Τον ανέφερα, για να μπορέσω να γίνω κατανοητός ως προς το σκεπτικό μου). Ως συντονιστής, εννοείται ότι θα ενταχθεί σε όποιο θέμα θεωρείς εσύ, ότι προσφέρεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

το ότι έχεις πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο δεν σε ευνοεί

γιατί η παρέκκλιση ισχύει για κοινοτικούς, επαρχιακούς ή εθνικούς δρόμους και σε καμιά περίπτωση σε αγροτικούς

Για να αποκτήσει αρτιότητα το αγρ/χιο σου πρέπει να είναι έκτασης τουλάχιστο 4.000μ2

Link to comment
Share on other sites

το ότι έχεις πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο δεν σε ευνοεί

γιατί η παρέκκλιση ισχύει για κοινοτικούς, επαρχιακούς ή εθνικούς δρόμους και σε καμιά περίπτωση σε αγροτικούς

Για να αποκτήσει αρτιότητα το αγρ/χιο σου πρέπει να είναι έκτασης τουλάχιστο 4.000μ2

Ωραία. Αρα λύσαμε το θέμα για τον δρόμο, ο οποίος δεν μας δίνει ''πρόσωπο''. Αν αποδείξω Χρόνο Οικοπέδου προ 31/12/2003 , όπου δεν απαιτείται πρόσωπο σε δρόμο ( από κατάτμηση, η οποία - πραγματικά - έγινε πολύ παλαιότερα ), καταφέρνω να εκδοθεί άδεια ή είναι λάθος σκεπτικό ??

 

αστεριε

δεν εχεις 4000 τμ.

δεν εχεις τιτλο

δεν εχει αρτιοτητα

 

εχεις την καλημερα μου

 

κανα, καλημερα και σε σενα.

Καλημέρα φίλε Δημήτρη. και Salonika. Είμαι σίγουρος, ότι αν ξεπεράσουμε τους γενικούς όρους για αρτιότητα αγροτεμ., κάτι θα σκεφτείς για την συγκεκριμένη περίπτωση. Αν εννοείς (αυτό που φοβάμαι) ότι, για να θεωρηθούν αγροτεμάχια - προ 31/12/2003- ως άρτια και οικοδομήσιμα Κ.Π., πρέπει να έχουν εμβαδόν = >4 στρ., τότε μάθαμε και κάτι ακόμα - άσχετα αν δεν με συμφέρει. Σ'' ευχαριστώ φίλε μου. Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.