Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικα για αυθαιρετο με άδεια


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Έχω προσφατη άδεια εντος πενταετίας, κ ο πελάτης θέλει να τακτοποιησει 5 τετραγωνικα κλεισμένου Η'Χ.

Θα χρειαστεί να κάνω νεό τοπογραφικό και αποτύπωση? Η αρκεί ο φάκελος των μελετών της άδειας?

Την άδεια δε την έχω βγάλει εγω.Έχω μόνο αντίγραφα σχεδιων,Απο αυτοψία που έκανα όλα φαινονται σωστά

εκτοσ του κλειστου Η.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν είναι εντός σχεδίου θα χρειαστεί απόσπασμα ρυμοτομικού και όχι τοπογραφικό.

Διαφορετικά θα χρειαστεί εξαρτημένο τοπογραφικό από ΕΓΣΑ '87 το οποίο εάν υπάρχει στην άδεια νομίζω σε καλύπτει. Εάν στην άδεια υπάρχει μη εξαρτημένο τοπογραφικό θα χρειαστεί νέο με εξάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η αυτοψία....είναι η προεργασία στη μελέτη του ακινήτου και η δουλειά στο γραφείο για να συμπληρωθούν τα σχέδια και ότι άλλο χρειάζεται για το φάκελο της ρύθμισης. Και φυσικά η ευθύνη της υπογραφής.

Ελάχιστη νόμιμη αμοιβή 1570 ευρώ σύμφωνα με το νόμο, από εκεί και πέρα όσο κοστολογείς τα παραπάνω....ασχέτως προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Η ελαχιστη αμοιβη που αναφερεται ο συναδελφος yian ειναι για τον υπολογισμο των κρατησεων και τιποτα παραπανω. Ψαξε και ρωτα συναδελφους σου στην περιοχη που δραστηριοποιησε για να μαθεις τι παιζει στην αγορα

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα, απλά επειδη προκειται για ΗΧ και η διαδικασια ηταν διαφορετικη η αμοιβη πολυ λιγοτερη , δυσκολευομαι σε τοσο μικρο προστιμο

να ζητησω αυτην την αμοιβη, αλλα έτσι έχουν τα πραματα.Και κατι άλλο, εγω χρησιμοποιω τα σχεδια της αδειας δε κάνω καινουρια σχεδια ετσι δεν ειναι?

Ο συμβολαιογραφος για τη μεταβιβαση δέχεται σχεδια τησ άδειας συμπληρωμένα απο εμένα η πρέπει να γινουν απο την αρχη?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αντιγραφη του παλιου αν το ζηταει ο συμβολαιογραφος

 

Για το δικο σου αρχειο παντως αρκει το παλιο

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.