Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάρτες Λαμπαδάριου ... που είναι ;


Recommended Posts

Για υπόθεση που βρίσκεται στο ΣτΕ, χρειάστηκε να αναζητήσω αντίγραφα καλής ποιότητας από χάρτες του Λαμπαδάριου.

Τα γνωστά αντίγραφα της ΕΥΔΑΠ, έκρινα ότι δεν είχαν την απαιτούμενη ποιότητα (για ψηφιοποίηση κλπ.), αναζήτησα αντίγραφα πιο κοντά στο πρωτότυπο και τελικά έφτασα να αναζητώ τα ίδια τα πρωτότυπα ...

 

Ιστορικό (για να καταλάβουν όλοι το θέμα) :

Οι χάρτες Λαμπαδάριου αποτελούν τοπογραφικό υπόβαθρο με τίτλο "ΤΟΠΟΓΡΑΦΗΣΙΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΡΟΑΣΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ" που συντάχθηκε με επιμέλεια του Δημητρίου Λαμπαδάριου, μεταξύ των ετών 1924-1927.

Ο Δ. Λαμπαδάριος ήταν ο ιδρυτής της Σχολής των Τοπογράφων (1930) και για το λόγο αυτό το κεντρικό κτήριο στην Πολυτεχνειούπολη φέρει το όνομά του.

Όλοι οι χάρτες φέρουν τον τίτλο "ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΣ" και για το λόγο αυτό υποθέτω ότι στο υπουργείο αυτό ανήκε και η κυριότητα των χαρτών.

Οι χάρτες καλύπτουν σχεδόν ολόκληρο το λεκανοπέδιο, είναι εξαιρετικής ακρίβειας και πληρότητας αποτύπωσης στοιχείων (κτίσματα, ιδιοκτησίες, καλλιεργούμενες εκτάσεις, υψομετρία, ρέμματα κλπ.).

Αρκετά από τα τελευταία χρόνια (δε γνωρίζω από πότε) η ΕΥΔΑΠ χρησιμοποιούσε αντίγραφα των χαρτών για να υπολογίσει την έκταση που αποζημιωνόταν η εταιρεία από κάθε εκμετάλλευση οικοπέδου που περιείχε τμήμα ρέμματος των παραπάνω χαρτών (η εταιρεία τα θεωρούσε ιδιοκτησία της και πλήρωνε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης του οικοπέδου). Τα δύο-τρία τελευταία χρόνια έμαθα από την ΕΥΔΑΠ ότι δεν ακολουθείται η διαδικασία αυτή (;).

 

Μετά το παραπάνω ιστορικό, είναι σαφές ότι οι παραπάνω χάρτες αποτελούν (λόγω ακρίβειας, πυκνότητας πληροφορίας και παλαιότητας)

σημαντικό αρχειακό χαρτογραφικό υλικό με πολλούς ενδεχόμενους χρήστες.

 

Ερώτημα :

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος (ειδικά οι παλαιοί) που βρίσκονται (ή βρίσκονταν κάποια στιγμή) τα πρωτότυπα των παραπάνω πινακίδων ;

 

Έχω ήδη ψάξει, με αρνητική απάντηση, σε :

ΕΥΔΑΠ, αρχείο ΥΠΕΚΑ, ΥΠΟΜΕΔΙ, ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ, ΟΚΧΕ, ΓΥΣ, ΣΧΟΛΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΕΜΠ και αύριο πάω στα ΓΑΚ.

 

Είναι γνωστό ότι σαν λαός δεν αγαπάμε τα αρχεία (ή μήπως την αρχειοθέτηση ;), αλλά είναι ντροπή για όλους (και ιδιαίτερα για τον κλάδο) να μη γνωρίζουμε την τύχη αυτού του αρχείου ...

Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη ...

Link to comment
Share on other sites

επί της ουσίας, οι χάρτες αυτοί δεν έχουν αποδεικτική ισχύ

γι αυτό και η ΕΥΔΑΠ από κάπου και μετά έκανε όπισθεν

 

τα πρωτότυπα τους δεν ξέρω να υπάρχουν πουθενά, πιθανό να έχουν καταστραφεί ..

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που η έννοια της ψηφιοποίησης είναι άγνωστη λέξη για όλους του φορείς, είναι αναμενόμενο να χάνονται τέτοια στοιχεία..

Link to comment
Share on other sites

Στα ΓΑΚ τίποτε ... στην ΚΕΔ που προτάθηκε (ευχαριστώ @gez) οι πιθανότητες ελάχιστες γιατί είναι σε κώμα από το Μάϊο του 2011, συγχωνευμένη με την ΕΤΑ από το Δεκέμβριο του 2011 και με εκχωρημένες αρμοδιότητες σε άλλους ... αλλά θα προσπαθήσω.

@DIMITRIS80,

μακάρι να ήταν η ψηφιοποίηση το πρόβλημα ... αν θυμάμαι καλά "μια κοινωνία που δε φροντίζει τη διαφύλαξη της κληρονομιάς της ... είναι καταδικασμένη να πεθάνει ..."

Ακόμη χειρότερα που στην περίπτωση το "δε φροντίζει" μπορεί να είναι "δε θέλει να φροντίσει".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για υπόθεση που βρίσκεται στο ΣτΕ, χρειάστηκε να αναζητήσω αντίγραφα καλής ποιότητας από χάρτες του Λαμπαδάριου.

Τα γνωστά αντίγραφα της ΕΥΔΑΠ, έκρινα ότι δεν είχαν την απαιτούμενη ποιότητα (για ψηφιοποίηση κλπ.), αναζήτησα αντίγραφα πιο κοντά στο πρωτότυπο και τελικά έφτασα να αναζητώ τα ίδια τα πρωτότυπα ...

 

Ιστορικό (για να καταλάβουν όλοι το θέμα) :

Οι χάρτες Λαμπαδάριου αποτελούν τοπογραφικό υπόβαθρο με τίτλο "ΤΟΠΟΓΡΑΦΗΣΙΣ ΑΘΗΝΩΝ ΠΡΟΑΣΤΕΙΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΧΩΡΩΝ" που συντάχθηκε με επιμέλεια του Δημητρίου Λαμπαδάριου, μεταξύ των ετών 1924-1927.

Ο Δ. Λαμπαδάριος ήταν ο ιδρυτής της Σχολής των Τοπογράφων (1930) και για το λόγο αυτό το κεντρικό κτήριο στην Πολυτεχνειούπολη φέρει το όνομά του.

Όλοι οι χάρτες φέρουν τον τίτλο "ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΑΣ" και για το λόγο αυτό υποθέτω ότι στο υπουργείο αυτό ανήκε και η κυριότητα των χαρτών.

Οι χάρτες καλύπτουν σχεδόν ολόκληρο το λεκανοπέδιο, είναι εξαιρετικής ακρίβειας και πληρότητας αποτύπωσης στοιχείων (κτίσματα, ιδιοκτησίες, καλλιεργούμενες εκτάσεις, υψομετρία, ρέμματα κλπ.).

Αρκετά από τα τελευταία χρόνια (δε γνωρίζω από πότε) η ΕΥΔΑΠ χρησιμοποιούσε αντίγραφα των χαρτών για να υπολογίσει την έκταση που αποζημιωνόταν η εταιρεία από κάθε εκμετάλλευση οικοπέδου που περιείχε τμήμα ρέμματος των παραπάνω χαρτών (η εταιρεία τα θεωρούσε ιδιοκτησία της και πλήρωνε ο εκάστοτε ιδιοκτήτης του οικοπέδου). Τα δύο-τρία τελευταία χρόνια έμαθα από την ΕΥΔΑΠ ότι δεν ακολουθείται η διαδικασία αυτή ( ;).

 

Μετά το παραπάνω ιστορικό, είναι σαφές ότι οι παραπάνω χάρτες αποτελούν (λόγω ακρίβειας, πυκνότητας πληροφορίας και παλαιότητας)

σημαντικό αρχειακό χαρτογραφικό υλικό με πολλούς ενδεχόμενους χρήστες.

 

Ερώτημα :

Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος (ειδικά οι παλαιοί) που βρίσκονται (ή βρίσκονταν κάποια στιγμή) τα πρωτότυπα των παραπάνω πινακίδων ;

 

Έχω ήδη ψάξει, με αρνητική απάντηση, σε :

ΕΥΔΑΠ, αρχείο ΥΠΕΚΑ, ΥΠΟΜΕΔΙ, ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ, ΟΚΧΕ, ΓΥΣ, ΣΧΟΛΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΩΝ ΕΜΠ και αύριο πάω στα ΓΑΚ.

 

Είναι γνωστό ότι σαν λαός δεν αγαπάμε τα αρχεία (ή μήπως την αρχειοθέτηση ;), αλλά είναι ντροπή για όλους (και ιδιαίτερα για τον κλάδο) να μη γνωρίζουμε την τύχη αυτού του αρχείου ...

Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη ...

 

Πέφτοντας τυχαία πάνω στην παρακάτω ιστοσελίδα, θυμήθηκα το ερώτημα που είχες κάνει προ μηνών (επειδή μου είχε κάνει εντύπωση να έχουν χαθεί τέτοια αρχεία)....

 

Αν δεν έχεις βρει κάτι μέχρι σήμερα , ρίξε μια ματιά εδώ..... http://www.okxe.gr/el/proionta/xartografika

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χάρη στην παρατηρητικότητα της συναδέλφου το θέμα λύθηκε ... +1 και πολλά ευχαριστώ ...

 

Όταν απευθύνθηκα στον ΟΚΧΕ παλιότερα, έκανα το λάθος να έχω μόνο τηλεφωνική επικοινωνία. Ήταν από τις 2 ή 3 υπηρεσίες που το έκανα γιατί το θέωρησα μη πιθανό. Λάθος μου.

Η υπάλληλος τότε με διαβεβαίωσε ότι δεν γνωρίζει κάτι, αλλά αποκλείεται να υπάρχει το αρχείο στην υπηρεσία.

Μάλιστα κράτησε τα τηλέφωνά μου για να ρωτήσει τη διευθύντριά της (με μεγάλη εμπειρία) όταν επέστρεφε ώστε να με πληροφορήσει σε ποιά υπηρεσία μπορεί να υπάρχουν.

Τηλέφωνο βέβαια δεν έλαβα ...

Μετά την επισήμανση της συναδέλφου @Kapa, σήμερα το πρωί ήμουν εκεί.

Ολόκληρο το αρχείο υπάρχει σε σχεδιοθήκη στο αρχείο του 1ου ορόφου.

Αποτελείται από το σύνολο των πινακίδων της εργασίας Λαμπαδάριου (1:2000, με πυκνά και ακριβή υψομετρικά σημεία και καμπύλες) που καλύπτουν το μεγαλύτερο μέρος του λεκανοπεδίου Αττικής.

Είναι ήδη σκαναρισμένο στα 300 dpi και παρέχονται φωτοαντίγραφα από το πρωτότυπο ή ψηφιακό αρχείο.

Το φύλλο που μας ενδιαφέρει το βρίσκουμε από ηλεκτρονικό οδηγό τομέων απευθυνόμενοι στο διπλανό γραφείο 102.

Το κόστος αναπαραγωγής είναι περίπου 16 ευρώ + ΦΠΑ ανά φύλλο ή αρχείο. Δεν ξέρω ακριβώς γιατί αύριο θα πάω στο ταμείο.

Ο πρόθυμος υπάλληλος ομολόγησε ότι υπάρχει κάποιο έλλειμμα πληροφόρησης για τους διατιθέμενους θησαυρούς της υπηρεσίας ...

 

Όπως και να έχει η υπόθεση έκλεισε ... η πληροφορία ευτυχώς διατηρήθηκε και διαχέεται χάρη στην καλή συνάδελφο.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση να έχει χαθεί τέτοιας αξίας αρχείο. Γι αυτό αν και είχα διαβάσει σχεδόν δυο μήνες πριν αυτό το τόπικ, μου ήρθε ΑΥΤΟΜΑΤΑ στο μυαλό όταν έπεσα τυχαία πάνω στη συγκεκριμένη ιστοσελίδα.

 

Χαίρομαι που βοήθησα αν και όταν έβαλα το μήνυμα, επειδή είχες αναφέρει ότι τους είχες ρωτήσει ήδη, είχα την εντύπωση ότι ίσως κάτι άλλο (παρεμφερές) ήταν αυτό που βρήκα από αυτό που ζητούσες...

 

Τέλος καλό όλα καλά λοιπόν :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.