Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέση κολώνας ΔΕΗ


Recommended Posts

Έχω μία οικοδομή στον Γέρακα, στην οποία υπάρχει στο πεζοδρόμιο κολώνα της ΔΕΗ. Η κολώνα βρίσκεται εκτός οικοπέδου αλλά στο μέσο ακριβώς της φάτσας του. Επιπλέον λόγω της θέσης της δεν μπορώ να σκάψω για να φτιάξω τον βόθρο αν δεν φύγει πρώτα η κολώνα γιατί τότε θα κινδυνευει να μου πέσει στην οικοδομή. Από την ΔΕΗ μου λένε ότι εφόσον είναι στο πεζοδρόμιο μετακινείται μόνο με δικά μου έξοδα. Γνωρίζει κανείς τι ισχύει? Γιατί όλοι σε αυτόν τον δρόμο τις έχουν στα σύνορα των οικοπέδων τους και εγώ στο μέσο?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που δουλεύει η ΔΕΗ είναι ότι πριν την επισκόπηση (τη μελέτη για την τοποθέτηση κολονών κλπ) ειδοποιούν και τον ιδιοκτήτη για να μην εμφανιστούν τέτοιου είδους φαινόμενα. Δυστυχώς, τώρα θα πρέπει να κάνεις αίτηση για μετατόπιση και απ'όσο θυμάμαι, πραγματικά, τα έξοδα βαραίνουν τον ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφε michael1983 ξέρεις αν υπάρχει κάποιος νόμος που να υποχρεώνει τη ΔΕΗ να ειδοποιήσει?

Έχω παρόμοιο πρόβλημα και παρότι τους πρόλαβα (τη ΔΕΗ) πριν βάλουν καλώδια αυτοί με έγραψαν κανονικά και ολοκλήρωσαν την εγκατάσταση. Φυσικά ποτέ δεν με ειδοποίησαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απ'ό,τι γνωρίζω δεν υπάρχει... Στην πραγματικότητα είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν προκαταβολικά αλλά απ'ό,τι καταλαβαίνεις είναι στη διακριτική ευχέρεια του εκάστοτε υπαλλήλου. Μπορείς πάντως να έρθεις σε επικοινωνία με το τμήμα μελετών της περιοχής σου ώστε να το διευθετήσεις!

Λυπάμαι για την καθυστερημένη απάντηση..

Edited by michael1983
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω.

......................

......................

......................

 

 

Πήγα στη ΔΕΗ Ωρωπού και με προσγείωσαν.

Μου είπε ο μελετητής αν μου περισεύει 1 - 1,5 χιλιάρικο να το προχωρήσουμε και .......

Edited by Γιάννης
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς όταν δεν είχε καλώδια και είχα αλυσοπρίονο ήμουνα μα@@@@@κας!

Και οι μ.... πληρώνωνται 1,5 χιλιάρικο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γειά σας. Γενικά ποιες είναι οι γενικές αρχές χωροθέτησης που ισχύουν για την κολόνα ΔΕΗ στο οικόπεδο, σε σχέση με το δρόμο αλλά και την οικοδομή.? στο σχεδιάγραμμα φαίνεται η θέση της οικοδομής που εφάπτεται μερικώς στον ένα δρόμο και σημειακά στον άλλο. Τη θέση της κολώνας την καθορίζει ο μελετητής ή η ΔΕΗ?

Σημ.:

-εκτός σχεδίου περιοχή στην οποία χρειάζεται να δοθεί εργοταξιακό ρεύμα.

-στο τοπογραφικό μηχανικού της οικοδομικής άδειας δεν καθορίζεται θέση.

post-58059-0-15275400-1377377660_thumb.jpg

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.