Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθορισμός νεών κατώτατων ορίων ημερομισθίων εργατοτεχνιτών


Recommended Posts

Μου ζητησαν την αποδειξη που θα κοψει ο εργολαβος του συνεργειου, στον ιδιοκτητη ή στον μηχανικο....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμένα από το τηλέφωνο μου είπαν απόδειξη που θα κόψει ο ιδιοκτήτης σε κάθε ασφαλισμένο εργάτη για τις αποδοχές του. Καλό θα ήταν να υπήρχε και ένα ιδιωτικό συμφνωνητικό με επικυρωένες από ΚΕΠ τις υπογραφές τους. Τέλος υποβάλλω ηλεκτρονικά τις ΑΠΔ και όταν θα μου γίνει έλεγχος θα πρέπει να τους παρουσιάσω τις αποδείξεις

Link to comment
Share on other sites

απόδειξη που θα κόψει ο ιδιοκτήτης σε κάθε ασφαλισμένο εργάτη για τις αποδοχές του

 

 

Το εξηγεις αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Τον ρωτάω: "τι απόδειξη;" και μου απαντάει : "Μία απλή απόδειξη που θα υπογράφουν ο ιδιοκτήτης και ο ασφαλιζόμενος και θα αναγράφει το ποσό των αποδοχών που έλαβε το συγκεκριμένο μήνα"

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Το εξηγεις αυτο?

 

 

Mάλλον εννοεί απόδειξη πληρωμής (αθεώρητη) δηλ. την κλασική εξοφλητική απόδειξη της μισθοδοσίας , από την οποία προκύτουν τα στοιχεία του εργάτη , οι μικτές αποδοχές , οι πάσης φύσως κρατήσεις και οι καθαρές αποδοχές.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργατης την προσκομιζει καπου??

Διαφορετικα ο εργοδοτης μπορει να κοψει και 5Ε αποδειξη και δεν τρεχει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ο εργατης την προσκομιζει καπου??

Διαφορετικα ο εργοδοτης μπορει να κοψει και 5Ε αποδειξη και δεν τρεχει τιποτα.

 

 

Oντως δε θα τρέξει τίποτε σε σχέση με το ΙΚΑ. Αυτό θα υπολογίσει τις εισφορές΄με τα ημερομίσθια που ξέρει........

Link to comment
Share on other sites

Για μένα το θέμα είναι πλέον αυτό:

 

Πώς πειθεις τους μαστορους να σου υπογραψουν καθοτι και αυτοι χανουν απο τις εισφορες που τους καταβαλλονται (δωρα κτλ) αν και ξερω οτι παιρνουν ενα πολυ μικρο ποσοστο επι του ημερομισθιου....

Link to comment
Share on other sites

Oντως δε θα τρέξει τίποτε σε σχέση με το ΙΚΑ. Αυτό θα υπολογίσει τις εισφορές΄με τα ημερομίσθια που ξέρει........

 

Οχι Σωτηρη, δεν ειναι ετσι.

Το θεμα ειναι να πληρωθουν οι εισφορες, βασει τον νεων ημερομισθιων.

Link to comment
Share on other sites

Οχι Σωτηρη, δεν ειναι ετσι.

Το θεμα ειναι να πληρωθουν οι εισφορες, βασει τον νεων ημερομισθιων.

 

To καταλαβαίνω αυτό. Προκειμένου να καταλάβεις και εσύ βρες και διάβασε το υπ. αρι. Α41/07/1/03-05-12 ΓΕΝΙΚΟ ΕΓΓΡΑΦΟ του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ.

Σε αυτό θα δείς απαιτείται ένα τέτοιο έγγραφο (απόδειξη) ή κάτι παρόμοιο προκειμένου να αφαλισθούν οι οικοδόμοι με τα χαμηλότερα ημερομίσθια, όπως αυτά διαμορφόθηκαν μετά τη γνωστή πράξη του υπουργικού συμβουλίου από 14/0-2012 και εφεξής δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.