Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάθετη συνιδιοκτησία - Συντελεστής οικ. άδειας - Συντελεστής υπέρβασης ύψους.


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα εκτιμούσα ιδιαίτερα αν είχα την γνώμη σας για το ακόλουθο θέμα:

Σε οικόπεδο εντός οικισμού έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια και ανεγερθεί κτίσμα. Ακολούθως συστήνονται τρείς κάθετες συνιδιοκτησίες, οι δύο του πελάτη μου και η τρίτη άλλου. Το κτίσμα που έχει ανεγερθεί με την οικοδομική άδεια ευρίσκεται στη μία κάθετη του πελάτη μου. Μετά την σύσταση, ο πελάτης μου κατασκευάζει αυθαίρετα κτίσμα εντός της δεύτερης κάθετης ιδιοκτξησίας του και παράλληλα και άλλο κτίσμα το οποίο πατάει και στις δύο κάθετές του.

Ερωτήματα:

α) Μία ή δύο δηλώσεις αυθαιρέτων; (νομίζω δύο)

β)Το κτίσμα που πατάει και στις δύο κάθετες πως και πού θα δηλωθεί; (αν η πρώτη απάντηση είναι δύο, θα μπορούσε (?) να δηλωθεί τμηματικά στην κάθε μία, αν είναι μία δεν υπάρχει πρόβλημα)

γ) Στην περίπτωση των δύο δηλώσεων, για τον υπολογισμό του προστίμου του αυθαιρέτου που έχει κατασκευαστεί στην αδόμητη κάθετη, θεωρούμε ότι υπάρχει άδεια ή όχι; (πολεοδομικά υπάρχει, αν το εξετάσουμε ως ξεχωριστή κάθετη, δεν υπάρχει)

Και ένα γενικότερο ερώτημα που μου δημιουργήθηκε: Όταν χρεώνουμε υπέρβαση ύψους, συγκρίνουμε την υπέρβαση που έχει αυθαίρετα γίνει σε σχέση με τα εγκεκριμένα σχέδια υφιστάμενης αδείας, με το επιτρεπόμενο μέγεθος της περιοχής και ανάλογα βάζουμε τον συντελεστή. Όταν έχουμε κτίσμα χωρίς άδεια, οι διατάξεις λένε ότι από τους ελέγχους κάνουμε μόνον εκείνον του ύψους. Και τι συγκρίνουμε; Το υλοποιημένο σε σχέση με το επιτρεπόμενο, βάζοντας τον ανάλογο συντελεστή; Ή μόνο όταν έχουμε υπέρβαση του επιτρεπομένου, θα βάλουμε τον ανάλογο συντελεστή. Έχω βρεθεί σε σύγχιση με το συγκεκριμένο θέμα και θα εκτιμούσα αν κάποιος μου εξηγήσει την λογική του νόμου.

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Γενικότερα στα fora(forums) έχουν την έννοια πως κάποιος φωνάζει.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Έχει γίνει διόρθωση του τίτλου απο κεφαλαία σε πεζά
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

το θεμα οπου ενα αυθαιρετο παταει σε δυο οικοπεδα το αντιμετωπισαμε επανειλημενα...δεν νομιζω οτι εχει καταληξει καποιος οριστικα...κι αν εχει ας μας το πει.....

Το ειχαμε με δυο γηπεδα που το ενα ηταν του συζυγου και το αλλο της συζυγου και πατουσε το κτισμα και στα δυο..ειχαμε και αλλες δυο περιπτωσεις...λεπτομερειες δεν θυμαμαι...

Οι προτασεις ηταν, να χωριζονταν με "γυψοσανιδα" το κτισμα σε δυο...αλλα "κολλουσε" στον κοινο σκελετο...

 

Μια λυση-που θελει συζητηση- θα ηταν να ταχτοποιησεις το ενα αυθαιρετο μονο του. Το αλλο να το "περασεις" στο νομιμο , θεωρωντας το "με αδεια" και μετα την τακτοποιηση, αφου εισαι μοναδικος ιδιοκτητης να εκανες τροποποιηση των καθετων, βαζοντας τα δυο κτισματα σε μια καινουρια καθετη και το αλλο στην δευτερη.

η κανοντας τρεις καθετες..μια για το καθε ενα....!!!!

 

νομιζω οτι πρεπει να μιλησεις και με τον συμβ/φο σου για αυτα...

 

τα ξαναλεμε...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Δημήτρη, αλλά η ζωή κάνει τα πράγματα, ως συνήθως, πιο περίπλοκα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, στην κάθετη που υπάρχει το νόμιμο κτίσμα και μέσα στη οποία ευρίσκεται τμήμα του αυθαιρέτου, υπάρχει εξ' αδιαιρέτου συνιδιοκτησία (δεν το ανέφερα για λόγους συντομίας). Ο χώρος που είναι κατασκευασμένο το αυθαίρετο, καλύπτεται από πρόβλεψη της χρήσης από τον πελάτη μου, οπότε μπορεί να το εντάξει στην ρύθμιση, αλλά ο συνιδιοκτήτης δεν θα ομοφωνήσει για τροποποίηση της καθέτου.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

η "προβλεψη της χρησης" που ανεφερες.. σε καλυπτει 100%, για ό,τι χτισες σε αυτο το τμημα...

και δεν θες συναινεση κανενος...

 

Ενας τροπος θα ηταν, ενα τμημα του αυθαιρευου κτισματος να δηλωθει ξεχωριστα στην μια καθετη οπου εχεις και τον αλλον συνιδιοκτητη, αλλά εχεις αποικλειστικη χρηση, αρα δεν θες την συναινεση του

και το αλλο τμημα να δηλωθει μαζι με το αυθαιρετο της γ΄ καθετης...

 

υγ.

αν βγαλεις και αλλο προβλημα που δεν ειπες....και παλι θα το προσπαθησοτμε.. :smile:

 

 

καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπέρα σας,

έψαξα αλλά δεν βρήκα θεμα σχετικό με αυτό που θέλω να σας ρωτήσω:

σε οικόπεδο έχει εκδοθεί ο.α. για δύο κατοικίες, 100τ.μ. η κάθε μία και δεν έχει γίνει σύσταση!

Σήμερα έχει κατασκευαστεί η μία από τις δύο και έχει και κάποιες αυθαιρεσίες.

Αυτές, λογικά θα μπορούν να δηλωθούν...παίζει καποιο ρόλο το γεγονος ότι δεν έχει κατασκευαστεί η δευτερη?

Link to comment
Share on other sites

ξανακανω το παραπάνω ερώτημα πιο συγκεκριμένο αυτη τη φορα!

σε οικόπεδο εκτός οικισμού έχει εκδοθεί ο.α. δυο κατοικιών 100τ.μ. η κάθε μία.

Στο οικόπεδο δεν έχει γίνει σύσταση και ο ιδιοκτήτης είναι ένας και μοναδικός!

Σήμερα έχει κατασκευαστεί η πρώτη στην οποία υπάρχουν αυθαιρεσίες (η δόμηση έχει αυξηθει κατά 30τ.μ.).

Τώρα ο ιδιοκτήτης θελει να κτίσει και την δευτερη κατοικία.

Ποιες κινήσεις πρέπει να κάνω?

Ρυθμίζω τις αυθαιρεσίες και κτίζω σύμφωνα με την ο.α. την δευτερη ή υποχρεούμαι να κάνω άδεια νομιμοποιησης, με αποτελεσμα η δευτερη κατοικια να σχεδιαστεί εκ νεου κατα 30 τ.μ. μικρότερη?

Εχει πάρει ρευμα για την πρώτη και προφανως αργοτερα θα θελει ρευμα και η δευτερη!

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας,

δεν υπαρχει "οικοπεδο εκτος οικισμου"

αρα εισαι εκτος σχεδιου., εχεις 4 στρ. και χτιζεις 200 τμ..

 

αν ειναι ετσι, τα 100 τμ. μαζι με το "υπογειο" ή "ΘΣΑ" ή οπως αλλοιως το ειπατε, συν τα 30 τμ. σου "βγαζει" κτισμα 230 τμ!!!!!????

Αρα, αναλογα [......] θα κανεις και την συσταση....

Παντως, , ο ενας και μοναδικος θα τακτοποιησει τις αυθαιρεσιες του κτισμενου

και θα κανει συσταση ΟΙ.

και για τις δυο οικοδομες.

 

Τωρα τι άδεια εβγαλε και αν περασε ΕΠΑΕ και εγινε διασπαση ογκου..

.

πολυ φοβαμαι οτι θα κολλήσει στο υποθ/κειο η συσταση...

θα μιλησεις με την συβ/φο σου για αυτο

υγ

αν δεν ειχες ηδη βγαλει ΟΑ, αυτα τα "30" τμ. θα αφαιρουνταν απο το υπολοιπο δομησης του ολου γηπεδου....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Βασική ερώτηση..... Η οικοδομική άδεια είναι σε ισχύ???????

 

@dimitris GM

 

Ας θεωρήσουμε ότι η άδεια εκδόθηκε νόμιμα.... μπορεί οι δυο κατοικίες να είναι σε επαφή αλλά στατικά ανεξάρτητες...

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.