Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαντρότοιχος γείτονα


QCHAPS

Recommended Posts

Θα ήθελα τη συμβουλή σας για την αυθαίρετη αύξηση του ύψους υπάρχοντος μαντρότοιχου.

Σε εργασίες του περιβάλλοντα χώρου του ο γείτονας μου προσθεσε τμήμα σε μαντρότοιχο με αποτέλεσμα να επηρεάζεται ο ηλιασμός και αερισμός της κατοικίας μου.Ο υπαρχων μαντρότοιχος είχε το μεγιστο επιτρεπόμενο ύψος (1,00μ χτισμένο και 1,00 περίφραξη) με αφετηρία μέτρησης την υψηλότερη στάθμη.

Ορισα στο σκαρίφημα με 0,00 τη σταθμη του δικου μου οικοπέδου για να είναι αντιληπτή η διαφορά των υψων.

Μιλησα με τη πολεοδομία και μου είπαν οτι αν χτίσουν και άλλη σειρά τσιμεντόλιθους θα τους πουν να σταματήσουν-μεχρι τοτε να το διευθετησουμε φιλικά.

Δεδομένου ότι ο ομμορος γείτονας τους επέτρεψε να προσθέσουν το συγκεκριμένο τμήμα, τα οικόπεδα μας δεν μοιραζονται κοινό όριο,υπάρχει υπέρβαση στο επιτρεπόμενο ύψος του μαντρότοιχου και ο ηλιασμός της κατοικίας μου επηρεάζεται, τι να κάνω - ποιες πρεπει είναι οι δικές μου ενέργειες??

Σας επισυναπτω σκαρίφημα.

Ευχαριστώ.

post-7976-0-36846700-1338558370_thumb.jpg

post-7976-0-30064900-1338558383_thumb.jpg

post-7976-0-29313500-1338558406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή σου μέρα!

Για δική σου ενημέρωση να ξέρεις ότι η στάθμη του 0.00 ορίζεται από τον δρόμο περιμετρικά του γηπέδου ανεξαρτήτου των κλίσεων αυτού, και όχι από το αν έχεις υπόγειο στο οικόπεδό σου. Δηλαδή, στο χαμηλότερο σημείο του δρόμου έχεις 0.00. Στο ψηλότερο σημείο που μπορεί να είναι +1.00 πχ από το χαμηλότερο. Το ψηλότερο πάλι ορίζεται σαν 0.00. Άρα το ύψος του περιφράγματος έχει να κάνει με το 0.00 του εκάστοτε σημείου του δρόμου. Από εκεί και πέρα, να κοιτάξετε να τα "βρείτε" φιλικά, γείτονες είστε. Εάν έχεις εξαντλήσει όλα τα περιθώρια, να κάνεις ότι σου είπε η πολεοδομία.

 

Από εκεί και πέρα όπως βλέπω την περίπτωση στα σχέδια, ο γείτονας έχει υπόγειο για να έχεις το -1.50. Η περίφραξή του πάντως φαίνεται εντάξει με βάση τα επιτρεπόμενα για το συμπαγές τμήμα και το συρματόπλεγμα. Η λεπτομέρεια έχει να κάνει με το που ορίζεται το 0.00 όπως σου είπα από τον δρόμο. Αν υποθέσουμε ότι το 0.00 του ξεκινάει εκεί που υπάρχει το συμπαγές τμήμα, τότε είναι νόμιμος. Αν υπερβεί τα 2.5 μέτρα, τότε υπάρχει περιθώριο καταγγελίας.

 

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να τα βρείτε μεταξύ σας. Όσο μπλέκεις λιγότερο με δικηγόρους, πολεοδομίες, και κράτος, τόσο το καλύτερο. Άποψή μου φίλε.

Link to comment
Share on other sites

Earl αν καταλαβαίνω σωστά τι γραφείς, δεν νομίζω πως έχεις δίκιο περί του ύψους της μάντρας και τον ορισμό του ±0.00.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ να γίνει μια ήρεμη κουβέντα με τον γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

myri αυτό το απόσπασμα είναι από το Άρθρο 18 του ΓΟΚ:

 

"Τα περιφράγµατα του οικοπέδου σε κανένα σηµείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος µεγαλύτερο από 2,50 µ. και το συµπαγές τµήµα τους µεγαλύτερο από 1,00 µ.

Αφετηρία µέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθµες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγµατος.

Για τα περιφράγµατα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη µετρούνται από τη στάθµη του πεζοδροµίου."

 

Αν το αντιλαμβάνομαι σωστά το άρθρο, μας λέει ότι από την ψηλότερη στάθμη αρχίζεις να μετράς 2.50 μέτρα που είναι και το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος. Σωστά;

Σε κάθε περίπτωση πρέπει QCHAPS να συμβουλευτείς Μηχανικό ο οποίος και θα σε συμβουλέψει λαμβάνοντας υπ' όψη τη μορφή του οικοπέδου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορθά το εντόπισες, αλλά έχεις λίγο μπλεχτεί με τη ερμηνεία

"Τα περιφράγµατα του οικοπέδου σε κανένα σηµείο δεν επιτρέπεται να έχουν ύψος µεγαλύτερο από 2,50 µ. και το συµπαγές τµήµα τους µεγαλύτερο από 1,00 µ.

Η περίφραξη μπορεί να είναι έως 2,50μ πχ με κάγκελο.

Αν έχεις μάντρα μπορεί να είναι έως 1,00 μ

Μπορείς να έχεις 1,00 μ μάντρα + 1,50 μ κάγκελο, σύνολο 2,50 μ

 

Αφετηρία µέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθµες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγµατος

Αν στο όριο έχεις γκρεμό, το +1,00 μ μετριέται στο ψηλό σημείο, στο άνω μέρος του γκρεμού.

(Φυσικό είναι διαφορετικά δεν έχει νόημα η περίφραξη, το θέμα είναι να μην πέσεις από κάτω).

 

Για τα περιφράγµατα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη µετρούνται από τη στάθµη του πεζοδροµίου."

Άμα το πρόσωπο του οικοπέδου γκρεμός, το +1.00 μετριέται από τη στάθμη του πεζοδρομίου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ earl και myri για τις απαντήσεις σας-δυστυχως δεν υπαρχουν περιθωρια φιλικου συμβιβασμού(απουσια τετοιας νοοτροπίας) καθως και απο την επαγγελματική σας εμπειρία θα εχετε διαπιστώσει οτι αρκετοι ανθρωποι αρεσκονται στο να ''κλείνουν'' τους άλλους αδιαφορώντας για την αισθητική της κατασκευής.

Και με αφετηρία μετρησης του υψους τους περιμετρικούς δρόμους το υψος δεν δικαιολογείται αλλά και με την ορθη αφετηρία στο συγκεκριμένο σημείο δηλαδη ´την υψηλότερη στάθμη του εδαφους των όμμορων οικοπέδων´

Δυστυχως ειμαι υποχρεωμενος (αποφυγη κοστους-ταλαιπωρίας) να δεχτω το ολο θεμα.

Εν τω μεταξυ η νομοθεσια για αντιστοιχα θεματα θεωρω οτι πρεπει να αναμορφωθεί.

Link to comment
Share on other sites

... και να συμπληρώσω, η νομοθεσία σχεδόν για όλα τα θέματα πρέπει να αναμορφωθεί, καθώς και αυτοί νομοθετούν, δικάζουν, κυβερνούν, και πρυτανεύουν..

Link to comment
Share on other sites

καθώς και αυτοί νομοθετούν, δικάζουν, κυβερνούν, και πρυτανεύουν..

 

Και ενίοτε υπονομεύουν , ρουφιανεύουν κ.λ.π. ευγενή σπορ :mrgreen:

 

Δύσκολη όμως η απαλλαγή από τη γάγκραινα . Έχει εξαπλωθεί γενικώς και ανεξελέγκτως :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μας έχει τυλίξει για τα καλά. Και τα δίχτυα της φτάνουν ως τον πάτο, αυτόν που προσπαθούμε να φτάσουμε και δεν φτάνουμε! Φανταστείτε ότι έχουμε φτάσει σε σημείο να παρακαλάμε να πιάσουμε πάτο μπας και αρχίσουμε να ανεβαίνουμε σιγά-σιγά!! Μα τι άλλο, τι άλλο θα ζήσουμε! Εμείς ειδικά, η γενιά του 1980 και πέρα, την πληρώνουμε πολύ σκληρά και άδικα!! Τα πιο παραγωγικά μας χρόνια, αυτά δηλαδή που είχαμε στο μυαλό μας να τα περνάμε σε εργοτάξια, και σε σχεδιαστήρια, ως πότε θα περνούν αφήνοντας απαρατήρητο έργο πίσω τους;; :(

 

Να με συγχωρείτε για την απαισιοδοξία μου. Σήμερα χάλασε το Laptop μου και μαζί και η ψυχολογία μου... Λιγμ, Σνιφ.

Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ η νομοθεσια για αντιστοιχα θεματα θεωρω οτι πρεπει να αναμορφωθεί.

Δεν πάσχουμε από τη νομοθεσία!

Πάσχουμε από τη ΜΗ-εφαρμογή της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.