Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη μηχανικου στα αυθαιρετα


Recommended Posts

Πως γίνεται αλλαγή μηχανικου σε αυθαίρετο που βρίσκεται σε αρχική υποβολή λόγω θανάτου του μηχανικού;

Ανέλαβα το γραφείο του πατέρα μου ο οποίος απεβίωσε ξαφνικά κι έχουν μεινει σε εκκρεμότητα οι δηλώσεις αυθαιρέτων.

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

Edited by panoss89
Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητήριά μου Πάνο.

 

Στέφομαι μήπως μπορείς να προσθέσεις μηχανικό.

Οπωσδήποτε πρέπει να ενημερώσεις το ΤΕΕ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν πληρωθεί παράβολα τότε πρέπει οπωσδήποτε να επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ για να σου δώσει λύση. Αν είσαι σε αρχικό στάδιο, ξεκίνα από την αρχή. Όπως και να 'χει όμως κάνε μια βόλτα στο ΤΕΕ για να πάρεις οδηγίες πως θα χειριστείς άλλες παρόμοιες περιπτώσεις (π.χ. τυχόν επιβλέψεις σε εξέλιξη κλπ)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ

Μηπως ξέρετε που πρέπει να απευθυνθώ, γιατί παίρνω κάποια τηλέφωνα αλλά κανείς δεν απαντάει. Πήγα στο τοπικό ΤΕΕ και μου παν να απευθυνθω στα κεντρικά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω στο 3291202-203 ή στο 206, όποιο πιάσει ρώτα το πρόβλημα σου και θα σε κατατοπίσουν. Είσαι από μακριά? Γιατί μια βόλτα από 'κει μου φαίνεται απαραίτητη...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και πάλι, είμαι νέος και δεν ξέρω και γι αυτό ρωτάω. ΓΙάννενα είμαι, δεν είναι και πολύ εύκολο να κατέβω, αλλά θα δω τι θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Τα συλλυπητήριά μου Πάνο.

 

Σύμφωνα με το ΤΕΕ για την αλλαγή μηχανικού;

 

1.
Αντικατάσταση μηχανικού, προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία υπαγωγής στο ν. 4014/2011 με άλλο μηχανικό

Για όλα τα παραπάνω, απαιτείται να κατατεθεί στο ΤΕΕ συμπληρωμένη Αίτηση διόρθωσης Δήλωσης αυθαιρέτου. Στην αίτηση υπάρχει διακριτή σήμανση των θεμάτων 1-4, ενώ η σήμανση «Άλλο» αφορά τα υπόλοιπα θέματα.

 

 

 

[1]Στην αίτηση παραίτησης μηχανικού από υπόθεση υπαγωγής αυθαιρέτου, εκτός από τον Α/Α της δήλωσης και το όνομα του ιδιοκτήτη, ο μηχανικός δηλώνει ότι έχει λάβει την αμοιβή για την μέχρι τότε εργασία του.

Προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία αντικατάστασης, απαιτείται να κατατεθούν στο ΤΕΕ Υπεύθυνες Δηλώσεις του αιτούντος ιδιοκτήτη και του δεύτερου μηχανικού για την ανάθεση και ανάληψη αντίστοιχα των υπολειπόμενων εργασιών

aitisi_4014.doc

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πως γινεται να προχωρησει σε προσωρινη υπαγωγη ρυθμιση της οποιας η αρχικη υποβολη εγινε με αλλον μηχανικο?το παραβολο πληρωθηκε.

 

 

εχει τυχει σε καποιον?

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

πως γινεται να προχωρησει σε προσωρινη υπαγωγη ρυθμιση της οποιας η αρχικη υποβολη εγινε με αλλον μηχανικο?το παραβολο πληρωθηκε.

 

 

εχει τυχει σε καποιον?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.