Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόρριψη από Αρχαιολογία ρύθμισης Ν.3843 σε ιστορικό τόπο - μνημείο (Πόρος)


Recommended Posts

καλημερα! εγω εχω μια περιεργη υποθεση, και αν καποιος εχει καμια ιδεα, ευπροσδεκτη :D!

λοιπον εχω αναλαβει να βγαλω μια αδεια με εσωτερικες διαρρυθμισεις στον Πορο, ο οποιος ειναι ολος χαρακτηρισμενος ως ιστορικο διατηρητεο μνημειο και τοπος(δυστυχως και το μαθα αργοτερα). αρχικα ειχαμε κανει μια τακτοποιηση με 3843/2010 τα παταρια που εχουν στο ισογειο, καθως και κατι αποθηκες που πλεον εχουν κυρια χρηση. Την τακτοποιηση την καναμε στο πολεοδομικο γραφειο Πειραια και εχει γινει και περαιωση. στον Πειραια σε καμια φαση δε ζητηθηκε αδεια εγκρισης απο αρχαιολογια, ενω για την αδεια που θελουμε να βγαλουμε εχει ζητηθει αδεια και γι αυτο περναω αυτο λουκι.

το κτιριο υπαρχει απο το 46 και βγηκε αδεια προσθηκης το '89, οπου αλλα πραγματα εγιναν στην πραγματικοτητα και αλλα λεει η αδεια (κλασικα πραγματα), δλδ το ισογειο ειναι ενα καταστημα ενω ειναι 2 στην πραγματικοτητα, αλλαξαν την εισοδο τ κλιμακοστασιου , εχουν τα παταρια, εχουν υπερβαση υψους που δεν τη δειχνω πουθενα βεβαια εννοειται και καποια αλλα.

anyway. τωρα εμεις που ζηταμε αδεια απο αρχαιολογια για την αδεια για εσωτερικες διαρρυθμισεις, η αρχαιολογια εισηγειται στο Συμβουλιο την απορριψη του αιτηματος μας επειδη δε ζητησαμε εγκριση για τον 3843/2010 και ουσιαστικα ακυρωνει και την "τακτοποιηση".

αν θελετε περαιτερω πληροφοριες, εδω ειμαι, καθως κι αν θελετε την εισηγηση της αρχαιολογιας μπορω να τη στειλω.

ραντεβου με το Συμβουλιο εχουμε αυτη την Παρασκευη 6/7/2012 στις 9:30 το πρωι.

 

 

Παρακαλώ μην χρησιμοποιείτε greeklish στους τίτλους. Εγινε διόρθωση. avgoust

Edited by avgoust
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστως να ενημερωσω βεβαια, αλλα ελεγα μηπως καποιος εχει καμια καλη προταση για το τι θα πουμε στο Συμβουλιο. εχω σκεφτει καποια πραγματα βεβαια, αλλα καθε προταση δεκτη. :D

Link to comment
Share on other sites

Τι αναφέρει ο 3843 για εγκρίσεις από αρχαιολογία? Δεν νομίζω ότι απαιτείται έγκριση...

Για παραδοσιακούς οικισμούς δεν θυμάμαι τι ίσχυε...

Link to comment
Share on other sites

Ν3843, Άρθρο 5 παρ 1β

 

Δεν υπάγονται στις διατάξεις του παρόντος άρθρου τα εκτός σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών

κτίρια που προβλέπονται στην περίπτωση α΄, τα οποία βρίσκονται σε ρέματα, σε βιοτόπους, στον αιγιαλό ή

την παραλία, σε δάση, σε δασικές και αναδασωτέες εκτάσεις, καθώς και σε αρχαιολογικούς χώρους και

ιστορικούς τόπους. Δεν υπάγονται επίσης τα κτίρια που είναι αρχαία ή νεότερα μνημεία, σύμφωνα με τις

διατάξεις του ν. 3028/ 2002 (ΦΕΚ 153 Α΄), καθώς και τα κηρυγμένα σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις ως

διατηρητέα κτίρια, κατά το μέρος που οι χώροι που ορίζονται στην περίπτωση α΄ αλλοιώνουν τα στοιχεία, για

τα οποία κηρύχθηκαν τα κτίρια αυτά ως διατηρητέα.

Link to comment
Share on other sites

Εγκύκλιος 8/2010 «Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης» (του 3843/2010)

 

9) Η απαγόρευση της παρ. 1β, του άρθρου 5, του ν. 3843/10 ισχύει για

αρχαιολογικούς χώρους και ιστορικούς τόπους, που βρίσκονται σε περιοχές εκτός

σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.