Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα υπολογισμού ιδιομορφικού σχήματος ταλάντωσης κτιρίου


pantmoch

Recommended Posts

Γειά σας. Ξέρεις κανείς αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να υπολογιζει το ιδιομορφικο σχημα ταλαντωσης κτηρίου δίνοντας το μητρώο μαζας και δυσκαμψίας ή ευκαμψίας; Η βοήθεια σας θα μου είναι πολύ σημαντική καθώς αν υπάρχει καποιο σχετικό προγραμμα θα με βοηθήσει στη συνέχεια της διπλωματικής εργασίας μου. Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα που να του δίνεις αυτά τα μητρώα και υπολογίζει τις ιδιομορφές ανεξάρτητο δεν νομίζω να υπάρχει μόνο του ανεξάρτητα. Είναι ενσωματομένο μέσα στα στατικά προγράμματα που κάνουν ελαστική δυναμική ανάλυση. Τα προγράμματα αυτά δημιουργούν με αυτοματοποιημένο τρόπο τα μητρώα μάζας και ακαμμψίας. Παλιά όταν έκανα την διπλωματική μου μου είχαν δώσει τον τότε κώδικα του ETABS, ο οποίος είχε υπορουτίνες που έκαναν αυτήν την εργασία. Φαντάζομαι ότι πρέπει βρείς στατικά προγράμματα με ανοικό κώδικα που κάνουν δυναμική ανάλυση και να πάρεις τις αντίστοιχες υπορουτίνες. Καλό κουράγιο το έκανα πριν από σχεδόν είκοσι χρόνια, καλό κουράγιο συνάδελφε. Ρώτησε τον καθηγητή σου να σου προτείνει κάποιο.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρόγραμμα που να του δίνεις αυτά τα μητρώα και υπολογίζει τις ιδιομορφές ανεξάρτητο δεν νομίζω να υπάρχει μόνο του ανεξάρτητα. Είναι ενσωματομένο μέσα στα στατικά προγράμματα που κάνουν ελαστική δυναμική ανάλυση. Τα προγράμματα αυτά δημιουργούν με αυτοματοποιημένο τρόπο τα μητρώα μάζας και ακαμμψίας. Παλιά όταν έκανα την διπλωματική μου μου είχαν δώσει τον τότε κώδικα του ETABS, ο οποίος είχε υπορουτίνες που έκαναν αυτήν την εργασία. Φαντάζομαι ότι πρέπει βρείς στατικά προγράμματα με ανοικό κώδικα που κάνουν δυναμική ανάλυση και να πάρεις τις αντίστοιχες υπορουτίνες. Καλό κουράγιο το έκανα πριν από σχεδόν είκοσι χρόνια, καλό κουράγιο συνάδελφε. Ρώτησε τον καθηγητή σου να σου προτείνει κάποιο.

 

Αγαπητέ συνάδελφε σε ευχαριστω για το χρόνο σου. Υπάρχει μια επαναληπτική μέθοδος, η μέθοδος stodola η οποία χρησημοποιεί τα μητρωα μάζας και ευκαμψίας και σου υπολογίζει το ιδιομορφικο σχήμα ταλάντωσης απλά ειναι αρκετά χρονοβόρα. Στην ουσια εγω έχω παραμετροποιήσει καποια παραδείγματα κτιρίων στα οποια η κάτοψη αλλαζει καθυψος και μελετώ την επιρροη της στρεψης σε αυτα ώστε να να τα ενισχύσω καταλληλα. Για να βγάλω συμπερασμα χρειαζομαι πολλά αριθμητκα παραδείγματα κτιριών. Γι αυτο ψαχνω κάποιο προγραμματακι να μου κάνει αυτη τη δουλειά. Και πάλι ευχαριστώ και καλό βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.