Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γήπεδο χωρισμένο από δρόμο


Recommended Posts

Πραγματικά τώρα δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω....αν και η λύση της διέλευσης νομίζω ότι είναι η πιο πιθανή.ΣΔ δεν χάνει αλλά και από την άλλη η μετατόπιση του δρόμου είναι πρακτικά δύσκολη.

Δεν έχει τύχει σε κανένα παρόμοια περίπτωση να μας πει πως την αντιμετώπισε;

Link to comment
Share on other sites

μία περίπτωση -όπου δεν υπήρχε άλλη δίοδος κατόπιν συνεννοήσεως με τον όμορο- ένδειξη δουλείας διόδου στα όρια του οικοπέδου (προ του 1985)

δεύτερη και τρίτη περίπτωση με αγνόηση (έφτασαν στα δικαστήρια και κερδήθηκε η μη ύπαρξη δουλείας)

τέταρτη περίπτωση με ιδιωτικό συμφωνητικό για την διέλευση (που βέβαια δεν έχει ισχύ και βασίζεται στην καλή θέληση) και αγνόηση του θέματος στο τοπογραφικό

πέμπτη περίπτωση με αγνόηση (έφτασε στα δικαστήρια και κερδήθηκε απο τον αντίδικο η ύπαρξη δουλείας) και παρ' ολίγον ακύρωση του συμβολαίου (συμπληρώθηκε με νέο αν και έχω ακόμα την ένστασή μου για το δίκαιο της απόφασης)

έκτη περίπτωση με αποζημίωση για την κατάργηση της δουλείας

έβδομη περίπτωση με αγνόηση και μη αναγραφή και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

αυτά θυμάμαι..

σε ...φώτισα τώρα...

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Πολλές περιπτώσεις.....Στην 7η όταν γράφεις αγνόηση και μη αναγραφή τι εννοείς;

Από ότι καταλαβαίνω αν υπάρχει η <<καλή>> θέληση το δικαστήριο δεν γλυτώνεται....

Αν δεν υπάρχει σύσταση δουλείας η πιο σωστή λύση είναι η διέλευση;

Link to comment
Share on other sites

ότι δεν γράφτηκε τίποτα στο τοπογραφικό και κανένας δεν ασχολήθηκε (απ' όσο ξέρω ως τώρα)

έτσι κι αλλιώς όλα προκύπτουν όταν κάποιος πάει να βάλει περίφραξη ή να χτίσει αλλιώς γιατί να ασχοληθούν οι όμοροι με κάτι που δεν ξέρουν (το συμβόλαιο είναι στο υποθηκοφυλακείο δεν "αναρτάται").

στο συγκεκριμένο 7 έγινε περίφραξη και βρήκαν απ' αλλού δρόμο προφανώς

έχω κ άλλη περίπτωση (σε εξέλιξη) με ενσωμάτωση αγροτικού δρόμου και ολίγον από ρέμα + περίφραξη αλλά εκεί είμαι με τον διεκδικούντα την διέλευση

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσανατολίζομαι να περιγράψω τον χωματόδρομο σαν διέλευση αγρ. προίόντων ή προσπέλαση οικοπέδου.Έχω <<κολλήσει>> λίγο με την περιγραφή...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.