Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικισμός προ 23 - ΓΠΣ


Recommended Posts

Αναφέρεται κάπου στον 4014 ότι ο ιδιώτης μηχανικός είναι αρμόδιος να αποφανθεί για τη νομιμότητα των οικοδομικών αδειών που εξετάζει?

Ούτε εγώ έχω διαβάσει κάπου στο 4014 και τις τροποποιήσεις του κάτι αντίστοιχο.

Μήπως λοιπόν η κουβέντα κινείται θεωρητικά στη σφαίρα της "ηθικής" και όχι της πρακτικής υποχρέωσής μας να ελέγχουμε τη νομιμότητα των εγγράφων?

 

συναδελφοι αναρωτιεμαι πως και ποσο ευκολα λετε οτι ο μηχανικος δεν φερει ευθυνη στην περιπτωση αυτη.

 

δλδ ας υποθεσουμε οτι βρισκεται καποιος μηχ. που δινει βεβαιωση και γινεται στη συνεχεια καποια αγοροπωλησια του συγκεκριμενου που στηριζεται σε αυτη τη βεβαιωση.

 

στη συνεχεια ομως ο νεος ιδιοκτητης για α,β,γ λογους δεχεται καταγγελια και ανακαλειται η αδεια του νεο-αγορασμενου του σπιτιου.

 

πιστευετε πραγματικα οτι δεν θα κινηθει νομικα εναντιον του μηχανικου βασει του οποιου η βεβαιωση εγινε η μεταβιβαση???

 

επισης θα ηθελα να παρατησω οτι δεν ειδα καποιο σχολιο οταν πριν μερικα μνμ μου ανεφερα οτι πιστευα τη μη νομιμα εκδοθησα αδεια και τελικα φαινεται οτι η ιστορια εκει παει.....(το αναφερω γιατι οταν το ειπα δηλωσα και μερικη αγνοια και περιμενα σχολια και οχι αναγνωριση προφανως :) )

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

Εάν κάποιος κινηθεί νομικά εναντίων μου θα υπερασπιστώ τον εαυτό μου με βάση τους νόμους. Εάν από την ισχύουσα νομοθεσία δεν προκύπτει κάποιο λάθος στις ενέργειες μου, δεν έχω να φοβάμαι τίποτα.

 

Οι δικαστές και τα δικαστήρια δεν είναι απόσπασμα, εάν έχεις ενεργήσει νόμιμα είναι σύμμαχοί σου. Πάντα τα πίστευα και ευτυχώς το πιστεύω ακόμα.

 

Άρα καταλήγουμε στο ερώτημα, λέει κάπου ο νόμος ότι έχω υποχρέωση να ελέγξω τα στοιχεία νομιμότητας μια άδειας ή από τη στιγμή που βλέπω τη στρογγυλή του κράτους σφραγγίδα στο αδειόχαρτο είμαι καλυμμένος?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ζειτε σε εναν κοσμο αγγελικα πλασμενο..... :mrgreen: ,

 

 

και για να μην πλατιαζουμε απλα η υπογραφη σας μπαινει σε κειμενο που βεβαιωνει οτι..

 

"..Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) δεν υφίσταται αυθαίρετη κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση και αυτό υφίσταται νομίμως ..."

 

οταν γινει η στραβη και αν αντε να εξηγησεις οτι το "νομιμως" δεν σε αφορα...

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

ξέρεις ότι ανάκληση αδείας γίνεται και όταν δεν υπάρχει Τ.Ε αιτιολόγησης αρχιτεκτονικής μορφής του έργου (του άρθρου 3 ΓΟΚ 85);

Τι Θα ψάχνουμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επιμενω και ειλικρινα δεν θελω να θιξω κανενα αλλα

 

οποιος πιστευει (ειδικα σημερα) οτι μετα απο οικονομικη ζημια που τυχον οφειλεται σε λαθος δικο του οτι δεν θα βρεθει αντιμετωπος με το ζημιωμενο δικαστικα ειναι σε αλλο κοσμο!

 

στην περιπτωση μας και το φερνω σαν παραδειγμα αν γινει στραβη και ανακληθει αδεια ο νεος ιδιοκτητης θα σε κυνηγαει!

 

δεν πανα λες οτι ειδες σφραγιδες και χαρτοσημα! δεν πανα ειχε και την μεγαλη σφραγιδα του κρατους πανω!

 

εχεις βεβαιωσει νομιμως υφισταμενη κατασκευη και το νομιμως δεν ισχυει!! εκει τελειωνει το ζητημα για μενα

 

τα υπολοιπα ειναι για κασκαντερ κι οχι μηχανικους.

Edited by fear1976
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επιμενω και ειλικρινα δεν θελω να θιξω κανενα αλλα

Μα εννοείται ότι κανείς δεν θέλει θίξει άλλον συνάδελφο

Μα σ' αυτές τις περιπτώσεις καταγγελιών κλπ ,, απαντάς στο ιδιοκτήτη

ότι δεν φταίω εγώ., άλλος είναι ο υπεύθυνος

ή αυτός που σου έδωσε την ο.α τότε ή αυτός που σε κατήγγειλε τώρα

 

και να μην το δηλώσεις επειδή έχεις την υποψία για καταγγελία είναι σωστό;

Δεν έχει ο ιδιοκτήτης το φόβο μεγαλύτερων προστίμων κλπ; Αυτά δεν πάει να γλυτώσει;

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

και να μην το δηλώσεις επειδή έχεις την υποψία για καταγγελία είναι σωστό;

 

να το δηλωσεις προφανως!!

σαν αυθαιρετο!

οχι να βγαλεις βεβαιωση νομιμοτητας! και μετα να σε κυνηγανε...

αυτο λεω! ας εχει "και καλα αδεια"

Link to comment
Share on other sites

στην περιπτωση μας και το φερνω σαν παραδειγμα αν γινει στραβη και ανακληθει αδεια ο νεος ιδιοκτητης θα σε κυνηγαει!

Να μου κάνει αγωγή και να κινηθεί νομικά εναντίων μου! Να παραθέσω και εγώ τα στοιχεία μου εκεί που πρέπει..

 

δεν πανα λες οτι ειδες σφραγιδες και χαρτοσημα! δεν πανα ειχε και την μεγαλη σφραγιδα του κρατους πανω!

Έχω την αίσθηση όμως πως κάτι τέτοιο σίγουρα θα το λάβει υπόψην του το δικαστήριο....για τον ιδιοκτήτη δεν με ενδιαφέρει και πολύ αφού θα έχουμε φτάσει στο απροχώρητο..

 

εχεις βεβαιωσει νομιμως υφισταμενη κατασκευη και το νομιμως δεν ισχυει!! εκει τελειωνει το ζητημα για μενα

...και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση και αυτό υφίσταται νομίμως.

(Κατά την παρ.1 του άρθρου 23 του Ν.1577/1985, ως έχει τροποποιηθεί και ισχύει. Οικοδομική άδεια, νομιμοποιήσεις κτλ)..

Απόσπασμα από τη δήλωση ιδιοκτήτη παρ.4 άρθρο 1 Ν4014/2011.

 

συγνωμη που επιμενω και ειλικρινα δεν θελω να θιξω κανενα αλλα

τα υπολοιπα ειναι για κασκαντερ κι οχι μηχανικους.

Δεν τίθεται θέμα, κουβέντα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

οκ σε κοβω κασκαντερ :mrgreen: οποτε δεν εχει νοημα να το συζηταμε αλλο

εκτος κι αν μου δωσεις απαντηση σοβαρη που να δικαιολογει το πως η δικη σου υπογραφη που βεβαιωνει νομιμοτητα (που εν γνωση σου δεν ισχυει) δεν επιφερει ευθυνες κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.