Μετάβαση στο περιεχόμενο

Slab on grade


 
dragonver

Recommended Posts

slab on grade είναι η πλάκα που σκυροδετείται απευθείας στο έδαφος, στο οποίο έχει γίνει κάποια προεργασία (υπόβαση).

Τυπικά δεν διαχωρίζει μεταξύ πλάκας θεμελίωσης (κοιτόστρωση), ή πλάκας δαπέδου (εδαφόπλακα). Δεν είναι ανάγκη καν να είναι οπλισμένη.

 

Για slab on grade foundation ρίξε μια ματιά εδώ.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

slab on grade είναι η πλάκα που σκυροδετείται απευθείας στο έδαφος, στο οποίο έχει γίνει κάποια προεργασία (υπόβαση).

 

Μα, αυτό ειναι το ground bearing slab... καλα, μπορεί οι αμερικάνοι να το ονομάζουν slab on grade.

 

 

 

 

Τωρα που ειδα τη φωτο, δεν μου φαινεται σαν κοιτόστρωση ουτε σαν εδαφοπλακα. Υποθέτω, υποθέτω λέω, οτι ειναι σκυροδεμα καθαριοτητας (lean concrete).

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Αυτό στο wikipedia το είχα διαβάσει και η φώτο έμοιαζε με αυτό που σας έδειχνα απλά θέλω να μάθω ποιο είναι το αντίστοιχο στα ελληνικά. Θα βγάλω φωτογραφίες και από άλλα σημεία που ονομάζουν slab on grade και θα ανεβάσω κάποια στιγμή. Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

Στο ξαναλεω, slab on grade = ground bearing slab, το ιδιο και το αυτο!

 

Αυτό που φαινεται στη φώτο δεν ειναι πλάκα στο εδαφος. Αυτό το καταλαβαίνεις απο το γεγονός οτι τα "μουστάκια" του πασσαλου δεν δενουν με τη "slab on grade" ή οπως αλλιως το λεει ο καθένας εδώ μέσα (radier, εδαφοπλακα, και δεν συμμαζευεται...).

Ειναι σκυροδεμα καθαριότητας (lean concrete, blinding ή οπως αλλιως το ονομαζουν οι αμερικανοι...) και οσονούπω ετοιμάζεται να πέσει πλάκα σκυροδέματος. Και αν κρίνω σωστά, ετοιμάζεται να πέσουν καμιά 500mm σκυρόδεμα πανω στο οποίο θα εδράσουν το plant για την αφαλάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μουστάκια πασσαλου εννοείς τον οπλισμό που προεξέχει;

 

Ναι, έτσι τα λένε οι μάστοροι, οι παλαιοι... και επειδή μου ακουγεται ωραία, το έχω καθιερώσει!

 

Εδώ έχει αρκετά σχήματα

 

http://www.ornl.gov/...ection4-3.shtml

 

Αυτο ειδα εγω και καταλαβα οτι ειναι η αμερικανικη ορολογια στο ground bearing slab.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τη θεμελίωση του κτιρίου όπου θα βρίσκεται το switchgear panel.

 

 

θα εδράσουν το plant για την αφαλάτωση.

 

Καμμιά σχέση νομίζω δεν έχει το συγκεκριμένο με αφαλάτωση, όπως λέει τουλάχιστον ο dragonver. Είναι το κτήριο των διακοπτών GIS σύμφωνα με το πάρα πάνω και ταιριάζει με την διάταξη πασσάλων. Οι διακόπτες "switchgear" είναι πολύ βαριές κατασκευές σε κατακόρυφα και οριζόντια φορτία (Λειτουργούν με πεπιεσμένο αέρα, απ' το το κέντρο εντολών). Αν συμφωνήσουμε οτι η πλάκα είναι gross beton, τότε στη συνέχεια θα πέσει radier 150cm τουλάχιστον και ο λόγος είναι οτι για λειτουργικούς λόγους θα είναι εντυπωμένα στο δάπεδο κανάλια καλωδίων βάθους από 100-50cm. Βέβαια βλέπω πως λείπει η θεμελιακή γείωση που έπρεπε να έχει ήδη μπεί.

"Μουστάκια" λέμε τα περισσεύματα από τους τένοντες των προεντεταμένων που προεξέχουν από τις σφήνες και που μετά τα κόβουμε (μετά την επιβολή της προέντασης και το τελικό σφήνωμα).

Πάντως έπρεπε να έχουν καθαιρεθεί τα τελευταία 50cm των πασσάλων.

Link to comment
Share on other sites

'Όπως και νάχει, χώμα θα παρασυρθεί με την σκυροδέτηση. Σε πασσάλους είναι xtreme ο μπεντονίτης. 99,999% στα χαλαρά με καταπτώσεις, πάμε με σωλήνωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.