Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλίο εσόδων-εξόδων


sundance

Recommended Posts

Τι καθορίζει μια δαπάνη σαν πάγιο ή όχι?Μόνο το κόστος, μόνο το είδος ή και τα δύο?

 

π.χ.

 

1.Οθόνη Η/Υ, 200 ευρω+ΦΠΑ αποτελεί πάγιο ή όχι?Άσχετα αν αποσβένεται ή όχι άμεσα.

 

2.Λογισμικό 150 ευρω+ ΦΠΑ αποτελεί πάγιο ή όχι(λόγω χαμηλού κόστους)?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να συμπληρώσω οτι απόσβεση κάνεις για ποσά μεγαλυτερα των 1200 Ευρω. Αυτό το έχω δει στο βιβλιο (βίβλο) της Μπόσκου.

 

Τώρα, τι ειναι πάγιο και τι όχι μπορεις να το δείς στο παραπανω βιβλίο οπου και αναφέρει τα ποσά αποσβεσης.

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια, δεν ειναι αναγκαιο να ειναι πάνω από 1.200 ευρώ για να θεωρηθει πάγιο. ΑΠλά, ποσά μέχρι 1200 ευρώ μπορούν να αποσβαίνονται εαν θελει κανείς μέσα στο ιδιο έτος. ΑΥτο γραφει το βιβλίο. ΚΑι το παγιο καθορίζεται από το ειδος, και οχι φυσικά από το κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ αυτά καταλαβες απο αυτα που εγραψα παραπανω?:confused:

 

Τότε να επαναδιατυπωσω:

 

"Να συμπληρώσω οτι απόσβεση σε πανω απο ενα ετος κάνεις για ποσά μεγαλυτερα των 1200 Ευρω. Αυτό το έχω δει στο βιβλιο (βίβλο) της Μπόσκου."

 

Τώρα, τι ακριβώς θεωρειται πάγιο και τι όχι, μπορεις να το δείς στο παραπανω βιβλίο οπου και αναφέρει τα ποσά αποσβεσης με συντελεστες. Πχ για αμαξι ειναι μεχρι 11%, για οικιακες συσκευες νομιζω 20%, και ουτε καθε εξης.

Link to comment
Share on other sites

 

Τότε να επαναδιατυπωσω:

 

"Να συμπληρώσω οτι απόσβεση σε πανω απο ενα ετος κάνεις για ποσά μεγαλυτερα των 1200 Ευρω. Αυτό το έχω δει στο βιβλιο (βίβλο) της Μπόσκου."

 

 

Τωρα συμφωνούμε! :smile:))) peace συνάδελφε :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Στα έξοδά μου περνάω φυσικά και τα κοινόχρηστα (γραφείο και όχι κατοικία). Στα κοινόχρηστα δεν αναγράφεται όμως το ΦΠΑ. Πόσο ΦΠΑ βάζω; 23% επί των κοινοχρήστων μου;

 

Υπάρχει κάποιο έξοδο που μπαίνει ως έχει χωρίς ΦΠΑ;

 

Στο τέλος κάθε μήνα κάνω πρόσθεση των εσόδων - εξόδων μου, και στο τέλος τριμήνου συνολική πρόσθεση;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και παλι ..μια βοήθεια αν έχετε την εμπειρία

 

Α...Στο θέμα των παγίων... ένα αυτοκίνητο ΙΧ που δεν είναι επαγγελματικό μπορεί να είναι πάγιο με την έννοια που είναι κάποιο αντικείμενο που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την άσκηση του επαγγέλματος (πχ. γραφείο, πλότερ κλπ)? Το αυτοκίνητο είναι απλό ΙΧ και θα δηλώνεται σε Ε1 και Ε3 και τα έξοδά του στα βιβλία β' κατ. Το ότι είναι μεταχειρισμένο φαντάζομαι δεν παίζει ρόλο.

 

και Β... Αν θεωρήσω μπλοκ τιμολογίων για να κόψω φορ. στοιχείο σε ιδιώτη (για αγορά αυτοκινήτου) μπορεί το φορ.στοιχείο-απόδειξη να έχει προγενέστερη ημερομηνία από την ημερομηνία θεώρησης του μπλοκ? Επίσης πρέπει να κόψω και χαρτόσημο 3.6% για την αγορά αυτή που θα πληρώσω εγώ στην ΔΟΥ μου με το τιμολόγιο-παραστατικό?

 

Ευχαριστώ!

Edited by 993cc
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.