Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποίηση από ΕΥΠΕΝ για λάθη σε ΠΕΑ


athanask

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Μου ήρθε μαιλ από έναν επιθεωρητή Ενέργειας ότι ένα ΠΕΑ μου έχει προβλήματα και ότι πρέπει να κάνω ανάκληση, να το διορθώσω και το νέο να το δώσω στον πελάτη να το πάει στη Τράπεζα γιατί είναι στο πρόγραμμα εξοικονομώ. Τα λάθη που μου αναφέρει δεν τα αναγνωρίζω. Πιστεύετε ότι θα πρέπει να επικοινωνήσω με την υπηρεσία ή θα τα κάνω χειρότερα. Επιπλέον τι άλλες κυρώσεις μπορεί να έχω? Έχετε αντιμετωπίσει παρόμοιες καταστάσεις? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

'Οταν λες δεν τα αναγνωρίζεις εννοείς ότι δεν συμφωνείς με τις παρατηρήσεις του, ή ότι δεν καταλαβαίνεις τι λάθη βρήκε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Μου αναφέρει ότι έχω συμπληρώσει στο σύστημα θέρμανσης και το Β.Α και το cop ενώ πρέπει να είναι 1 από τα 2. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω συμπληρώσει το cop ότι είναι 1(πολύ χαμηλό) έχω θέρμανση με αιρκοντισιον και το Β.Α απλά το αφησα μονάδα σαν προεπιλογή. Αυτός τι κατάλαβε?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει αντλία θερμότητας με COP=1. Θα ήταν κάτι σαν ηλεκτρικό σώμα.

 

Δες ξανά το αρχείο που έστειλες, μη σου ξέφυγε κανένα νούμερο στο β.α. και στο COP.

Συμπλήρωσε σωστά το COP από τα στοιχεία του μηχανήματος ή από την σελ. 93 της ΤΟΤΕΕ1 και κάνε την ανάκληση.

 

Αν επικοινωνήσεις μαζί τους το πολύ πολύ να σε προγκίξουν. Δεν έχει κυρώσεις.

Αλλά είναι πολύ πιθανόν τα αρχεία σου από δω και πέρα να τα ξανακοιτάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι στιγμής δε μπορώ να επικοινωνήσω. Επειδή το μηχάνημα είναι παλιό από τη σελ 94 να χρησιμοποιήσω το 1,50 για συστήματα 20ετιας?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μίλησα με τον υπεύθυνο στην υπηρεσία. Παρεπιπτώντος ήταν το πρώτο μου ΠΕΑ!!!! Μου αναφέρει ότι δεν μπορεί να έχω COP 1 και ότι το EER συνήθως είναι καλύτερο από το cop για το ίδιο κλιματιστικό. Επειδή δεν έχω στοιχεία για το μηχάνημα πως να το αντιμετωπίσω?? Να βάλω σύμφωνα με τη ΤΟΤΕΕ cop=1,7 kai EER=1,50 για συστήματα 20 ετιας? Βέβαια αυτό έρχεται σε αντίθεση με αυτό που μου ανάφερε η υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί το COP να είναι μεγαλύτερο, ίσο ή μικρότερο από το EER. Εξαρτάται από το μηχάνημα.

 

Θα πάρεις αυτά που σου δίνει η ΤΟΤΕΕ αν δεν έχεις διαθέσιμα στοιχεία (πινακίδα, τεχν. χαρακτηριστικά) για το μηχάνημά σου.

 

Κάνε και μια εκτύπωση τη 2η έκδοση της ΤΟΤΕΕ1 που έχει ενσωματωμένες τις διευκρινίσεις.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.