Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα Απόφαση " Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων"


Butcher

Recommended Posts

Για νομίμως υφιστάμενη βιοτεχική μονάδα όπου δεν έχει σημειωθεί καμία άπολύτως αλλαγή, γνωρίζει κάποιος τί απαιτείται για την ανανέωση της έγκρισης περιβαλλοντικών όρων;

H "παλαιά" απόφαση έγκρισης περιβαλλοντικών όρων ήταν 5ετούς διάρκειας και η ισχύς της θα λήξει στο επόμενο χρονικό διάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε στο φόρουμ περί ανανέωσης περιβαλλοντικών όρων. Υπάρχουν σχετικά θέματα. Υπάρχει μια εγκύκλιος αλλά δεν την θυμάμαι απέξω...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ρώτα στην Δ.Α. διότι η κάθε Δ.Α. το αντιμετωπίζει διαφορετικά. Συνήθως Υ.Δ από Μηχανικό και ιδιοκτήτη πως δεν έχει αλλάξει τπτ στην λειτουργία της μονάδας και μία απλή ενημέρωση - της παλιά μελέτης όσον αφορά ημερομηνίες και νομοθεσίες . Ξέρω το ημερομηνίες ακούγεται τρελό αλλά έχω δει ανανέωση πριν από ένα μήνα όπου ο συνάδελφος δεν είχε αλλάξει καν την ημερομηνία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτή: Εγκ-122859/2-2-04

Ελέγξτε όμως μήπως έχει αλλάξει τίποτα την τελευταία χρονιά διότι έχουν έρθει τα πάνω κάτω στην περιβαλλοντική νομοθεσία...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ tapam77!!

Ο Υπάλληλος της Δ.Α. πάντως μου ζήτησε μεταξύ άλλων, βεβαίωση χρήσεων γης, συμπλήρωση του ερωτηματολογίου προς την αδειοδοτούσα αρχή(παράρτημα I) [ΦΕΚ 158/Β/03.02.2012], και μου είπε ότι ουσιαστικά θα πρέπει να ανανεώσω την Άδεια Λειτουργίας!

Το ερώτημα είναι από άγνοια ή για να με παιδέψει;

Link to comment
Share on other sites

Η άγνοια του σε παιδεύει αλλά κι εσύ μπλέκεις σε αλλωνόνε χωράφια, τέλος πάντων μη το αναλύσουμε τώρα

 

Δες προσεκτικά την προηγούμενη άδεια λειτουργίας της μονάδας, δεν έχει ημερομηνία λήξης (είναι αορίστου χρόνου) οπότε δεν χρήζει ανανέωσης με την προϋπόθεση να μην έχουν γίνει τροποποιήσεις στη διάταξη ή τη συνολική ισχύ των μηχανημάτων και με βασική προϋπόθεση να είναι σε ισχύ οι εγκρίσεις (δηλ. ΕΠΟ και ΠΠ). Αν παρόλα αυτά εσύ δεις ημερομηνία λήξης στην προηγούμενη άδεια λειτουργίας είσαι σπάνια περίπτωση οπότε κάνε αυτά που σου λέει ο υπάλληλος

 

Όμως μη τα μπερδεύεις, το θέμα το ξεκίνησες σχετικά με ανανέωση Έγκρισης Περιβαλλοντικών Όρων και όχι άδεια λειτουργίας, η νομοθεσία που σου ανέφερα είναι σχετική μόνο με περιβαλλοντική αδειοδότηση

Link to comment
Share on other sites

πιθανοτατα να μη χρειαζεται ανανεωση και η νεα κατηγοριοποιηση να επιβαλει ΠΠΔ (προτυπες περιβαλλοντικες δεσμευσεις). Επομενως για να μπουν αυτες θα βγαλουν καινουρια αδεια που θα τις συμπεριλαμβανει.

 

Ειναι μια εκδοχη για αυτα που σου ζητησε που εχει καποιο νοημα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο ggeorge, σε ευχαριστώ για το μήνυμα.

 

Η άγνοια του σε παιδεύει αλλά κι εσύ μπλέκεις σε αλλωνόνε χωράφια, τέλος πάντων μη το αναλύσουμε τώρα

Η "βιοτεχνική μονάδα" είναι μικρή οικογενειακή επιχείριση.... δεν αφορά πελάτη. Δεν ασχολούμαι -ούτε σκοπεύω να ασχοληθώ- με περιβαλλοντικά, αν και όπως θα γνωρίζεις η νομοθεσία το επιτρέπει σε έναν βαθμό. Στόχος μου είναι απλά να μην πληρώσουμε χωρίς να υπάρχει λόγος για κάτι εντελώς τυπικό και διεκπεραιωτικό-γραφειοκρατικό το οποίο ίσως να μπορώ να διαχειριστώ χωρίς να ζητήσω τη συνδρομή κάποιου ειδικού (πχ μηχανικού περιβάλλοντος). Ελπίζω να μην με κατακρίνεις γι' αυτό...

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.