Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Χ σε γωνία κτιρίου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

μπορεί με βάσει το ΝΟΚ να θεωρηθεί "ανοιχτός ημιυπαίθριος χώρος" ο χώρος ο οποίος βρίσκεται σε γωνία κτιρίου, είναι ορθογωνικού σχήματος με διαστάσεις 1,80μ x 3,00μ και έχει τις 2 πλευρές ανοιχτές? Τέθηκε το θέμα κατόπιν ελέγχου μου με υπάλληλο σε πολεοδομία, ακόμη δεν καταλήξαμε κάπου, οπότε θεώρησα καλό να πάρω κι άλλες γνώμες.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η γωνία κολλάει-εφάπτεται στο όριο του οικοπέδου σου ή απέχει απόσταση δ=2,5+0,5Η απ' αυτό;

στη γωνία έχεις κολώνα και τι διαστάσεων είναι;

 

άμα βιάζεσαι και δεν έχεις πρόβλημα με σ.δ βάλ' το στο σ.δ για να ξεμπερδεύεις

και όταν βγουν διευκρινήσεις κλπ κατά την ανέγερση μελλοντικού όροφου -ας το δούν τότε

Link to comment
Share on other sites

Thanks για την απάντηση. Κατ' αρχήν δεν έχω υπόλοιπο δόμησης και έχω εγκεκριμένη ΕΠΑΕ (με ΓΟΚ), οπότε προσπαθώ να το δεχτούν έτσι, χωρίς να χρειαστεί να ξαναπεράσει ΕΠΑΕ...

Η γωνία δεν κολλάει στο όριο και η κολώνα έχει διαστάσεις 0.30 x 0.30. Αν μετρήσουν και οι 2 πλευρές ως άνοιγμα, δεν τίθεται θέμα ακόμη και αν αφαιρεθούν οι διαστάσεις της κολώνας.

Link to comment
Share on other sites

...αν βοηθάει

...δες στα νταουνλοουντς

προ...2-3μηνου ???

έχει παραδειγματα Η/Υ κατα ΝΟΚ απο mimoutis

καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια ...δεν μπορώ...

αλλα πας νταουνλοουντς, πρωτο κλικ σε αρχιτεκτονικά [νο 3]

μετα κλικ στη νομοθεσία

και το 5ο νομιζω θεμα σε αφορά...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Εκδίδω οα με τις διατάξεις ΝΟΚ, αλλά είχα περάσει ΕΠΑΕ με ΓΟΚ.

Αν δε δεχτούν τον ΗΧ, τότε θα πρέπει να ξαναπεράσω ΕΠΑΕ μόνο και μόνο για να μετακινήσω την κολώνα και να έχω με ένα άνοιγμα το 35%

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν στο δεχθεί ο ελεγκτής ως έχει τότε στην χειρότερη θα πρέπει να μετρήσει σε δόμηση ένα τμήμα, αυτό που δεν καλύπτει το άνοιγμα/35%

 

υ.γ. Αυτά τα ευτράπελα θα γίνονται πηγαίνοντας ΕΠΑΕ χωρίς αρχιτεκτονικό έλεγχο....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.