Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τ.Μ.Χ.Π.Π.Α κ' Μ.Π.Δ


tttt

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω περάσει από πανελλήνιες Τ.Μ.Χ.Π.Π.Α και φέτος έκανα μηχανογραφικό με το 10% και πέρασα Μ.Π.Δ. Ωστόσο δεν ξέρω τι να διαλέξω. Στην σχολή μου είμαι ένα χρόνο και για προσωπικούς λόγους την έχω παραμελήσει. Πολύ. Από τα λίγα που έχω παρακολουθήσει, δεν μπορώ να πω ότι με αφήνουν αδιάφορο τα μαθήματα ωστόσο δεν είναι και τα μαθήματα που θα συγκινίσουν και πολύ. Και ούτε το επάγγελμα θα έλεγα ότι μου ταιριάζει και πάρα πολύ σε αντίθεση με Μ.Π.Δ (Μηχανολόγων ήθελα αλλά με τα μόρια μου λίγο δύσκολο). Όπως και να έχει θα ήθελα μια σωστή πληροφόρηση ΚΑΙ για τις ΔΎΟ σχολές πάνω σε σπουδές, επαγγελματικά δικαιώματα και πως έχει η κατάσταση σε Ελλάδα αλλά και σε εξωτερικό. Βασικά είμαι θετικός στο να αλλάξω σχολή αλλά:

1ον, δεν θέλω να την ξαναπατήσω. Και λέω να την ξαναπατήσω γιατί αυτή η σχολή βρέθηκε 4η σε σειρά προτίμησης δίοτι κάποιοι διαλαλούσαν ότι είναι αντίστοιχη των Π.Μ και άλλες #$:@. Σε καλό μου ή όχι είναι άλλο θεμα.

2ον, ακόμα και αν μου ταιριάζει περισσότερο το επάγγελμα αυτό, η επαγγελματική αποκαταστάση δεν είναι κάτι που το αγνοείς.

 

Τέλος να προσθέσω, ότι δεν θέλω να απαντήσουν βλάκες κομπλεξικοί που θα κοιτάξουν να θάψουν το ένα από τα 2 επαγγέλματα γιατί.. μπορούν! Ούτε καταστάσεις flame και ότι συνεπάγεται από αυτό. Σοβαρές τεκμηριωμένες απόψεις περί σύγκρισης επαγγελματικής αποκατάστασης των απόφοιτων των δύο σχολών και περίληψης/ανάλυσης για το επαγγελματικό τομέα των παραπάνω.

 

:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Τα πραγματα ειναι πολυ απλα φιλε μου : Η σχολη των ΜΠΔ εχει κατοχυρωμενα επαγγελματικα δικαιωματα των Ηλεκτρομηχανολογων Μηχανικων ενω η σχολη των Μηχανικων Χωροταξιας δεν εχει ακομα επαγγελματικα δικαιωματα.

 

Σχολη χωρις επαγγελματικα δικαιωματα, στην Ελλαδα, πρακτικα σημαινει πτυχιο χωρις καμμια αξια. Αρα μακρια απο σχολες που δεν εχουν επαγγελματικη κατοχυρωση.

 

Τωρα δυστυχως για το θεμα των επαγγελματικων δικαιωματων τα εχουμε πει τοσες φορες στο φορουμ, δεν θα ειχε νοημα να τα ξαναπουμε. Μιλαμε για το απολυτο χαος. Πολλα νεα παιδια παρασυρονται και δηλωνουν σχολες χωρις δικαιωματα. Μαλιστα εχω γνωση και περιπτωσεων, οπου οι ιδιες οι γραμματειες των σχολων παραπληροφορουν, με δολιο σκοπο βεβαια, τους υποψηφιους φοιτητες.

 

Τελος να ξερεις πως εισαι τυχερος που "ψαχτηκες" εγκαιρως για το θεμα σε αντιθεση με πολλους που αντιλαμβανονται την πραγματικοτητα του "πτυχιο χωρις επαγγελματικα δικαιωματα" μετα την αποφοιτηση και μετα τρεχουν και δεν φτανουν για κατατακτηριες και αλλα ζορια.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Τέλος να προσθέσω, ότι δεν θέλω να απαντήσουν βλάκες κομπλεξικοί που θα κοιτάξουν να θάψουν το ένα από τα 2 επαγγέλματα γιατί.. μπορούν! Ούτε καταστάσεις flame και ότι συνεπάγεται από αυτό. Σοβαρές τεκμηριωμένες απόψεις περί σύγκρισης επαγγελματικής αποκατάστασης των απόφοιτων των δύο σχολών και περίληψης/ανάλυσης για το επαγγελματικό τομέα των παραπάνω.

 

Το ποιος θέλεις και ποιος δεν θέλεις να απαντήσει δεν περιορίζει τον οποιονδήποτε να σου κάνει το θέμα !@#$% αν επιθυμεί.

Και επιπλέον είναι έξω από τους "ηθικούς κανόνες" του φόρουμ να επιλέγουμε εκ των προτέρων το ποιος θέλουμε να απαντήσει, παρόλο που σε γενικές γραμμές, αν γνωρίζεις το τι έχει γίνει σε θέματα με επαγγελματικά δικαιώματα, έχει ένα ποσοστό λογικής το αίτημά σου. Στα λέω φιλικά-συναδελφικά μιας και είναι το πρώτο σου ποστ...

 

Για το θέμα σου αν ισχύει αυτό που λέει ο παραπάνω συνάδελφος για τα ίδια δικαιώματα με τους ηλεκτρολόγους, τότε μην το σκέφτεσαι (και αφού σ' αρέσει περισσότερο). Μπορούν οι ΜΠΔ να υπογράψουν μελέτες ΚΕΝΑΚ? Η/Μ μελέτες? να πάρουν μελετητικό κατηγορίας 9? Αν ναι, τότε πάσο...

Απλά να σου πω ότι οι μελέτες χωροταξίας που "βγαίνουν" από δημόσιες υπηρεσίες είναι πάρα πολλές γιατί πολύ απλά, δεν υπάρχει χωροταξική οργάνωση και σχεδιασμός στην Ελλάδα και τώρα προχωράει το θέμα...

Συνεπώς, ο χωροτάκτης θα έχει δουλειά για τα επόμενα χρόνια.

Σίγουρο δεν είναι τίποτα! Εμείς μέχρι πριν 4-5 χρόνια ήμασταν το επάγγελμα με την πιο εξασφαλισμένη δουλειά στην Ελλάδα και τώρα συζητάμε για το οριστικό "θάνατο" του επαγγέλματός μας. Οπότε μην ψάχνεις για "σίγουρες" λύσεις.

 

Κάνε αυτό που σου αρέσει περισσότερο και εκεί θα γίνεις καλός επαγγελματίας αν έχεις τα κότσια...

Και όταν λέω κότσια δεν εννοώ απαραιτήτως τις δυνάμεις τις δικές σου. Αλλά και τις "πλάτες", τα κεφάλαια, το backround, την δυνατότητα για ένα μεταπτυχιακό-διδακτορικό έξω κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ξερεις πως το φαινομενο που περιγραφει ο φιλος μας εχει επαναληφθει ουτε κ' εγω δεν ξερω ποσες φορες στο φορουμ. Σκεψου τωρα να ειναι ο καθε 18 χρονος προβληματισμενος με το μελλον του, μεσα σε μια πολυ κακη οικονομικη πραγματικοτητα, και να εχει τον καθε εναν να ειρωνευεται και να χλευαζει.

 

Βεβαια οφειλω να πω πως τα φαινομενα αυτα εχουν περιοριστει κατα πολυ τα τελευταια 2 χρονια, μιας και πλεον η οικονομικη κατασταση εχει προσγειωσει πολλους που πεταγαν στα συννεφα και νομιζαν πως ενα πτυχιο ανοιγει τις πορτες του παραδεισου.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή , μετά από τα σχόλια σου και όσα διάβασα στο νετ και στο σάιτ της σχολής , έπεισα έναν φίλο να δούν με τον γιό του την σχολή σου .

 

Από χτές είναι φοιτητής στα Χανιά . Ελπίζω να ήμουν καλός σύμβουλος .

 

Τώρα γιά την φοιτητική ζωή , ας το δεί μόνος του . Εχει και κρητική καταγωγή .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου έλεγα να αφήσεις στην άκρη τα επαγγελματικά διακιώματα και να δεις ποιο έχει επαγγελματική αποκατάσταση.... Πχ μπορεί οι ΠΜ να έχουν περισσότερα, από τους Η/Μ, αλλά οι δεύτεροι έχουν μεγαλύτερη αγορά εργασίας.

Οπότε μεταξύ των 2 σχολών που έχεις πήγαινε καλύτερα στην ΜΠΔ, δεν θα το μετανιώσεις μιας και ήθελες μηχανολόγους, είσαι κοντά...

Πάνω από όλα τι σου αρέσει βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη ξερεις πως το φαινομενο που περιγραφει ο φιλος μας εχει επαναληφθει ουτε κ' εγω δεν ξερω ποσες φορες στο φορουμ. Σκεψου τωρα να ειναι ο καθε 18 χρονος προβληματισμενος με το μελλον του, μεσα σε μια πολυ κακη οικονομικη πραγματικοτητα, και να εχει τον καθε εναν να ειρωνευεται και να χλευαζει.

 

thodoris1982 ότι και να'ναι, εδώ είναι ένα φόρουμ. Υπάρχουν χιλιάδες μηχανικοί και μη που γράφουν ότι θέλουν. Εξ αρχής! Είπα ότι έχει ένα βαθμό λογικής αυτό που λέει αλλά όχι ο τρόπος που το λέει και όχι στο πρώτο του ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, σε κάποια σημεία διαφωνώ. Όπως για παράδειγμα

και όχι στο πρώτο του ποστ.

. Αλλά γενικότερα συμφωνώ. Και καταλάβατε όλοι τον λογο που το έγραψα. Δεν ήρθα εδώ να το παίξω τραμπούκος και ιστορίες, ήρθα για να βοηθηθώ για μια απόφαση που θα κρίνει το μέλλον μου και επειδή ξέρω ότι δεν θέλει και πολύ για να να λογομαχούν και να ξεφύγει το θέμα, είπα ό,τι είπα. Ίσως να διαφωνώ και σε άλλα κομάτια αλλά μου αρκεί που καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον.

 

Τώρα πάνω στο θέμα. Απ'τό ίντερνετ και από άλλες πηγές μου έχουν δωθεί να καταλάβω τα εξής:

  • Μ.Χ.Π.Π.Α! Τμήμα του μέλλοντος που θα χρειαστεί πολύ τα επόμενα χρόνια και πολύ καλή σχολή για το εξωτερικό. Απορία δική μου, ποιά είναι η Ελλάδα του μέλλοντος που θα χρειαστεί τόσο πολύ αυτό το επάγγελμα; Επιπλέον μπορείς μετά από εκεί να τελειώσεις Π.Μ ή Αρχιτεκτόνων μου φαίνεται.

  • Μ.Π.Δ! Οι απόφοιτοι έχουν στα χαρτιά τα δικαιώματα των Μηχανολόγων Μηχανικών αλλά πολλοί από αυτούς παραπονιούνται συνεχώς ότι δεν τους αναγνωρίζουν. Ωστόσο αξιόλογη σχολή που απασχολεί την αγορά εργασίας κυρίως για το καλό όνομα της το οποίο το οφείλει στους φοιτητές της.

Σαφώς άλλοι προτιμούνται αλλού και άλλοι αλλού. Και για τις 2 σχολές με προβληματίζουν έντονα τα ζητήματα αυτά (αν όντως είναι επάγγελμα του μέλλοντος ή πρόκειται για απλά μια πιθανότητα και γιατί πολλοί πτυχιούχοι Μ.Π.Δ κάνουν ντόρο για το ότι δεν τους αναγνορίζουν). Και ναι, συμφωνώ ότι περισσότερο θα πρέπει να με απασχολεί η αγορά εργασίας από τα επαγγελματικά δικαιώματα. Γι'αυτό δεν έχω αποφασίσει ακόμα που να πάω (αλλιώς σίγουρα Μ.Π.Δ) και γι'αυτό ήρθα σε αυτό το φόρουμ. Για να ακούσω (οκ, διαβάσω) παιδιά από αυτούς ή παρεμφερείς κλάδους να μου πουν τι πιστεύουν!

 

Συγνώμη αν κουράζω ή αν φάνηκα επιθετικός.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι να σου πω όλα επαγγέλματα του μέλλοντος θεωρούνται στην Ελλάδα.....Επέλεξε με βάση την λογική που υπαγορεύει σχολή με δυνατότητα να μπορείς να δουλέψεις μόνος σου και να μην εξαρτάσαι από τον κάθε ένα, δλδ με σαφώς καθορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Λοιπόν , tttt έχω τελειώσει Μηχ. Χωροταξίας και θα σου πώ ότι αυτή την στιγμή τα πράγματα για ένα Πολεοδόμο-Χωροτάκτη είναι δύσκολα, διότι σε περιορίζει μόνο στα δημίσια έργα. Δημόσια έργα αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν ... Επίσης όπως προαναφέρθηκε το αντικείμενο ενός Μηχανολόγου είναι πιο ευρύ .... Μπορεί να δουλέψει και ιδιωτικό τομέα και Δημόσια έργα. Επίσης να κοιτάξεις αυτό που σου αρέσει περισσότερο! Όσο για την γνώση, μπορείς μέσα από τα μαθήματα επιλογής, να διαλέξεις μαθήματα για την κατεύθυνση που θέλεις. πχ. ηλεκτρολογικομηχανικός τομέας, παραγωγή/διοίκηση, ενεργειακός τομέας κτλ. Και έτσι αποκτάς όσες περισσότερες γνώσεις μπορείς για αυτό που θέλεις. Εγω θα πήγαινα πάντως ΜΠΔ με τα χίλια!! Ασχέτως εάν λέει ΜΠΔ, είσαι ένας μηχανολόγος μηχανικός με κατεύθυνση παραγωγής και διοίκησης. Και εάν συνδυάσεις τη σχολή ΜΠΔ με ένα πτυχίο γερμανικών θα είσαι άπιαστος. Αυτά από μένα ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.