Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαιολογητικα απόδειξης επαγγελματικής εμπειρίας "υπαλλήλου γραφείου ΔΕ".


Recommended Posts

Συμφωνώ με όσα λες. Φυσικά ο μηχανικός μπορεί να θεωρηθεί ότι τεκμηριώνει επαγγελματική εμπειρία υπαλλήλου γραφείου καθώς εργάζεται ως "υπάλληλος γραφείου".

Όμως βάσει Νόμου τι γίνεται;;; Το Ασέπ ορθώς το έχει κάνει δεκτό;;;

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, πως αν η πρόσληψή σου σε εταιρία έχει γίνει ως υπάλληλος γραφείου (μισθωτός), τότε ναι μπορείς να κάνεις χρήση της εμπειρίας σου ως "υπάλληλος γραφείου"

(Παίρνεις άλλωστε και σχετική βεβαίωση από το αντίστοιχο γραφείο εργασίας).

Η εργασία όμως ως ελεύθερος επαγγελματίας, γίνεται με βαση το πτυχίο άρα όχι υπάλληλος γραφείου αλλά μηχανικός.

Απαντώντας λοιπόν, άν τα μόνα έγγραφα που προσκόμιζε ήταν του ελ. επαγγελματία, τότε η μόνη εμπειρία που θα είχε θα ήταν του μηχανικού.

Άρα σαφώς έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση πλήν όμως χωρίς εμπειρία.

Όσο για το άν γίνεται ταυτόχρονα υπάλληλος και μηχανικός ... ναι γίνεται. Δουλεύεις το πρωί σε γραφείο (δεν υπογράφεις τίποτα), και το απόγευμα κάνεις μελέτες με έκδοση ΑΠΥ.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση μου ήταν πολύ συγκεκριμένη.

 

 

Χιλιάδες μηχανικοί δουλεύουν εδώ και πολλά χρόνια ως μηχανικοί σε εταιρίες.

 

Δες λίγο τι εγραψες!!!

 

Όμως και πάλι νομίζω δεν έγινα κατανοητή.

......

Δεν μπορώ να το κάνω πιο σαφές!

 

Προφανώς κι εγώ και ο Didonis είμαστε ηλίθιοι. Αυτή η ηλιθιότητα μας λοιπόν είναι που σε κάνει να γίνεσαι τόσο ερειστική???

 

Εγώ φταίω που μπαίνω για να απαντήσω σε τύπους σαν εσένα...Κρίμα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα έγγραφα ήταν του ελ. επαγγελματία δηλώνοντας σε μια Υπεύθυνη Δήλωση ότι εργάστηκε και ως υπάλληλος γραφείου και μοριοδοτήθηκε γι'αυτά.

Αυτή ήταν η ένσταση μου και πάνω σε αυτό ψάχνω μια σαφή και τεκμηριωμένη απάντηση. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

Γιάννη όπως πολύ καλά είδες ούτε ο streetas πήρε σαφή απάντηση. Επίσης ζήτησα συγγνώμη απο τον συνάδελφο αν νόμιζε ότι τον προσέβαλα.

Εγώ δεν έβρισα κανέναν ούτε συνεχίζω να μιλάω ερειστικά όπως λες.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι αν μηχανικός προσκομίσει Α.Π.Υ. και βεβαίωση της εταιρείας που εργάστηκε, ότι στις αρμοδιότητες του ήταν και αυτ'ες του υπαλλήλου γραφείου (πχ καταγραφή επεξεργασία δεδομένων κτλ) τότε είναι καλυμένος.

 

Αλλά, προσκόμιση ΑΠΥ και υπέυθυνης δήλωσης δικιάς του είναι λίγο περίεργο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.