Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχος Λέβητας Φυσικού Αερίου, τι να επιλέξω από τα παρακάτω?


antreas9

Recommended Posts

Επειδή στην πολυκατοικία δεν παίζει συννενόηση για τη θέρμανση, μου επετρεψαν να αποκοπω και να βαλω ατομικη θερμανση φ.αερίου.

Λοιπόν, εχω πάρει 6 προσφορές για επιτοιχο λεβητα φυσικου αεριου, έχω κόψει τις 3, που ήταν πολύ πιο ακριβες, και έχουμε και λέμε, τι εμεινε στις 3 επικρατούσες:

Από λεβητες ατομικούς, (ολοι 24αρηδες), μου πρότειναν, στα ιδια πανω κατω λεφτα (μαζί με ΦΠΑ, περίπου 2.400 με 2.700):

1) Riello (με ασύρματο θερμοστάτη, για να τον τοποθετήσω εκεί που πραγματικα με ενδιαφέρει η θερμοκρασία)

2) Biassi Rinnova

3) FBR Radiant

Ο 3ος εγκ/της, ενώ έχει και Riello, Μου τους εκραξε τρελλά. Οτι οκ, όλοι οι ατομικοί χαλάνε, αλλά οι riello παραπανω, ότι δεν εχουν την ιδια οικονομία με τους αλλους στη λειτουργία τους, ότι η αντιπροσωπεία τους εδώ είναι ψιλοχανείο, κλπ!

Στα λεφτά, οι διαφορές τους είναι μικρές, οπότε, είναι καθαρά θέμα επιλογής εγκαταστατη (ο 1ος κ ο 3ος προηγούνται, με "κερδισαν), και θέμα λέβητα.

Ο Riello εχει 2 χρόνια εγγύηση ανταλλακτικών και ο εγκαταστατης μου δίνει 2 χρόνια εγγυηση εργασίας, ο biassi 4, και ο Radiant 5, εγγυηση απο την αντιπροσωπεία για ανταλλακτικά κ εργασία, εντός 24ωρου μαλιστα.

Εχει κανείς κάποια άποψη για αυτούς? καποια προτιμηση? κατι καλύτερο?

Επίσης, στην υπόλοιπη προσφορά, υπάρχει κάτι αλλο που να μπορεί να υποτίμησε ποιοτικά κάποιος, προκειμένου να δώσει ανταγωνιστική προσφορά?

 

(ολονών οι σωλήνες ειναι σιδενόρ)!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μου τον πρότεινε τον αριστον ενας από τους 3 που απέρριψα.

Δεν ήταν ακριβός, στα ιδια λεφτα εβγαινε πανω κατω, απλά ο εγκαταστατης που μου τον πρότεινε, δε μου ενεπνευσε εμπιστοσύνη.

Οπότε, η σύγκριση τιμής και εμπιστοσύνης, μου εβγαλε τους 3 παραπάνω, που μου προτείνουν τους 3 συγκεκριμένους λέβητες.

Εκεί είναι που ...ψάχνω την παγίδα, ή αλλιώς, τις διαφορές, ποιοτικές κ μη, που πρέπει να εντοπίσω, για να αποφασίσω.

Edited by antreas9
Link to comment
Share on other sites

Και καλά ο κάθε εγκαταστάτης έρχεται κουστούμι με μία μάρκα...

Δεν μπορεί δηλαδή να επιλέξεις εναν εγκαταστάτη και οποιαδήποτε μάρκα λέβητα γουστάρεις εσύ;

 

Οι τιμές που αναφέρεις τι συμπεριλαμβάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Και καλά ο κάθε εγκαταστάτης έρχεται κουστούμι με μία μάρκα...

Δεν μπορεί δηλαδή να επιλέξεις εναν εγκαταστάτη και οποιαδήποτε μάρκα λέβητα γουστάρεις εσύ;

 

Οι τιμές που αναφέρεις τι συμπεριλαμβάνουν;

κοιτα, ο 3ος, πρότεινε 3 λέβητες.

στον 1ο, ζήτησα να μου βρει τιμή για τον Radiant, ακριβώς για αυτό που είπες και εσύ.

Οι τιμές που αναφέρω, περιλαμβάνουν τα πάντα, πλην του κόστους που πρέπει να πληρώσω απευθείας στη ΔΕΠΑ (εγγύηση, και 550 ευρω επειδή έιμαι ο 1ος στην πολυκατοικία που το φέρνω).

Το ζήτημα είναι, ότι επειδή δεν εχω άποψη με επιχειρηματα, δε μπορώ να πω στον καθε εγκαταστατη, γιατι δε μου βάζεις το Χ λέβητα και μου βαζεις τον Ψ.

Γιαυτό και ζητάω απόψεις από τους ειδήμονες!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή συμπεριλαμβάνει και δίκτυο θέρμανση ή θα συνδεθεί στο υπάρχον;

Αν συνδεθεί στο υπάρχον οι αναμονές (κολλεκτέρ) είναι σχετικά κοντά με τον λέβητα;

Εγώ δεν θέλω να πω μάρκα αλλά θα σου πω ότι θα έβαζα λέβητα συμπυκνωμάτων με αντιστάθμιση και τον δικό του θερμοστατη που επιδρά πάνω στην καμπύλη της αντιστάθμισης...Φυσικά θα ήταν πιο ακριβός αλλά έχω την αίσθηση ότι αξίζει τα λεφτά του.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

κατσε, κατσε, γιατι λόγω ορολογίας, δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος ότι καταλαβαίνω τι ακριβώς εννοείς!

Λοιπόν:

Δικτυο θερμανσης (σώματα κλπ),το σπίτι ήδη εχει.

Οπότε, ναι, θα συνδεθεί πανω στο υπάρχον.

Το κολλεκτέρ, είναι μέσα στο σπίτι, ενώ το λέβητα θα τον βαλουμε στο πίσω μπαλκόνι. Χοντρικά, οι σωλήνες, θα χρειαστεί να διανύσουν περίπου 7 μέτρα για να φτάσουν στο κολλεκτέρ.

Οσον αφορά το λέβητα που προτείνεις εσύ. Για τι κόστος περίπου μιλαμε?

από τους 6 εγκαταστατες, οι 5 μου είπαν οτι δεν ...είναι value for money, και γιαυτο το ειχα απορρίψει (μου μιλούσαν για μια οικνομία της τάξης του 5-10% το πολύ πολύ_!)

επίσης, θα ήθελα να πεις και μαρκα, μια και είσαι επαγγελματίας στο χώρο αυτό!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο 1ος εγκαταστατης, βρήκε για τον Radiant, τιμή, 120 ευρω ακριβότερος από τον Riello.

Μου πρότεινε, να βαλω riello συμπυκνωσης (300 ευρω ακριβοτερος), και οτι θα μου προσφέρει οικονομία 15% τουλάχιστον.

 

Αρα, επιλογές, έχω: Γραφω ολες τις τιμές χωρίς ΦΠΑ, και περιμένω τη γνώμη σας:

riello, 24αρης, 2 χ΄ρονια εγγυηση ανταλλακτικά κ εργασία, στα 2.100

Riello, 24αρης, συμπυκνωσης, 2 χρονια εγγυηση ανταλλακτικά κ εργασία, στα 2.400

Radiant, 5 χρονια εγγυηση ανταλλακτικά κ εργασία, στα 2.250 στον 1ο εγκ/τη, στα 2.400 στον 3ο.

 

Πείτε ρε παιδιά καμία γνώμη :)

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασίσεις να βάλεις συμπύκνωσης - η γνώμη μου ταυτίζεται με του aithilenio - να βάλεις οπωσδήποτε και αντιστάθμιση. Αλλιώς το πραγματικό όφελος θα είναι πολύ μικρό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ανδρέα τιμές και μάρκες δεν ξέρω αν επιτρέπετε να δίνουμε από το φόρουμ...

Εγώ βάζω τους Vaillant συμπυκνωμάτων με την δικιά τους αντιστάθμιση.

Εχω βάλει και άλλες μάρκες....αλλά αυτούς τους έχω μάθει καλά είναι απο τους πιο επώνυμους και κάνω την δουλειά μου.

Το κόστος των λεβήτων 100-150 ευρώ πάνω κάτω εκεί παίζουν τα επώνυμα.

Η αντιστάθμιση δεν είναι ότι προσφέρει μόνο εξοικονόμηση αλλά και καλύτερη ποιότητα θέρμανσης.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.