Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για τελικό πίνακα ΕΚΚΟ


Recommended Posts

και μια ερώτηση στα γρήγορα.

 

επειδή ήρθα σε διαφωνία με άλλο μηχανικό.

 

στο αρχικό πίνακα κόστους, εκεί που αριθμείς όψεις αναφέρεσαι σε όψεις κτίσματος ή σε προσόψεις οικοπέδου σε δρόμο???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

Κατέβασα ένα πολύ χρήσιμο excelακι για τον τελικό πίνακα κόστους οικοδομής.

Έχω όμως 3 απορίες...όποιος μπορεί βοηθάει!

 

1. Το σύνολο του αρχικού πίνακα Α πρέπει να είναι πάντα 1000.Σωστά ?

2. Το κόστος ανα εργασία ΒΧ ΚΚΟ (στήλη 3) και το ποσοστό τελικού πίνακα (στήλη 2) προσαρμόζεται (+απο το προγραμμα) έτσι ώστε να μην υπάρχουν διαφορές για την στήλη 5 ?

3.Η άδεια που έχω εκδόθηκε το 1999. Ομως απο τότε έγιναν αναθεωρήσεις με τελευταία το 2006, Ενώ ΕΚΚΟ υποβλήθηκαν μόνο το 1999. Ισχύει το ΚΚΟ για τον υπολογισμό του πίνακα ?

 

Thanks

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής του forum εδώ:

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Μεταξύ των άλλων ισχύουν τα παρακάτω:

1) Απαγορεύονται τα κεφαλαία τόσο στον τίτλο όσο και στο περιεχόμενο της δημοσίευσης.

2) Χρησιμοποιούμε την Αναζήτηση πριν κάνουμε μια δημοσίευση για να διαπιστώσουμε αν έχει ξανασυζητηθεί το θέμα που μας ενδιαφέρει.

3) Δεν δημοσιεύουμε σε άσχετες κατηγορίες αλλά μόνο στη σχετική με το θέμα μας.

4) Δε δημοσιεύουμε πολλές φορές το ίδιο θέμα.

anka

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους .

 

1. Η δαπάνη του ΕΚΚΟ μπορεί να δικαιολογηθεί έως το 20% από τις αποδοχές βάσει ενσήμων ΙΚΑ. Αυτο το έως 20% ισχύει μόνο για το σύνολο ή και κατά εργασία ?.

 

2. Στην περίπτωση που κατά την διάρκεια των εργασιων αλλάξουν οι συντελεστές του ΕΚΚΟ τότε πρέπει να συμπληρωθούν 2 τελικοί πίνακες ? Δηλαδή ένας για τις εργασίες που έγιναν κατά την διάρκεια των παλαιών τιμών και ένας για τις υπόλοιπες με νέες τιμές ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Εγώ το βάζω σαν μια εγγραφή στο τέλος μετά τις εργασίες, άρα το βάζω στο σύνολο και δεν είχα πρόβλημα με εφορίες.

2. Εχω και εγώ την ίδια απορία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.