Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παράλληλη σύνδεση λέβητα


tileole

Recommended Posts

Bοήθεια!

Πρόσφατα αγόρασα έναν λέβητα πέλλετ και προσπαθώ να βρω την καταλληλότερη υδραυλική εγκατάσταση ούτως ώστε όταν τελειώνουν τα πελλετ να ξεκινάει αυτόματα ο καυστήρας πετρελαίου. Το σπίτι εχει δυο ζώνες αυτονομίας. Τον υδραυλικό μου τον βλέπω να διστάζει. Εναν γνωστό μου μηχανολόγο που ειναι πλεον στη σύνταξη επίσης. Το σχέδιο που εχω κάνει μπορει κανενας να μου πεί εαν του φαινεται λογικό (απο υδραυλικη αποψη - το ηλεκτρολογικό ειναι αλλο κομματι); Καθε γνώμη καλοδεχούμενη και εννοείται οτι αναλαμβάνω πλήρως την ευθύνη των πραξεων μου.

 

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. εχω παραλείψει πλήρωση - δοχεία διαστολής ως αυτονόητα. Σκοπεύω να βάλω ηλεκτρικά ταμπερ σε καθε λέβητα γιατί θα βγαίνουν στην ιδια καμινάδα.

post-78418-0-66274400-1347201856_thumb.jpg

Edited by tileole
Link to comment
Share on other sites

Πιο απλός και διακεκριμένος τρόπος θα ήταν να χρησιμοποιηθούν συλλέκτες.

Δυστηχώς όμως δεν αρκεί μονον αυτό.

Θα σου έλεγα να πάς σε εναν μηχανικό να σου κάνει αυτή την δουλειά διότι έτσι οπως είναι σχεδιασμένα μπορεί να γίνουν διάφορα...

Edited by qwert
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλό φαίνεται.

Προσοχή στην επιλογή των νέων κυκλοφορητών (αν η πτώση πίεσης στο νέο λέβητα ειναι διαφορετική από τον παληό)

Η θέση των τριόδων δεν μου φαίνεται σωστή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.