Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση Οικοδομικής Αδείας η οποία δεν είναι σε ισχύ


free

Recommended Posts

Sandro, καλημέρα.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σου απαντήσει με μεγάλη βεβαιότητα, πέρα από την οικεία υπηρεσία δόμησης. 

Δυστυχως, το άρθρο αυτό του ΝΟΚ δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη για να δούμε πως θα περπατήσει και τι θα ζητάνε. 

Σημείωσε δε ότι κάποιες υπηρεσίες ερμηνεύουν αυτό το άρθρο ως προς τις ΑΔΕΙΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ και όχι ως προς τις ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ 

δηλ. το καθεστώς που ίσχυε προ του 4030, συνεπώς κάποιοι μπορούν να σου πουν ότι το άρθρο αυτό έχει εφαρμογή για όσες άδειες δόμησης εκδόθηκαν με το 4030. 

 

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις ενημέρωση φακέλου, με τροποποιηση μελετων αρχιτεκτονικών, ύδρευσης - αποχέτευσης, παθ. πυροπροστασίας και ενεργ. πυροπροστασίας, πέρα από την εξέταση των απαιτ. θέσεων στάθμευσης. 

Link to comment
Share on other sites

.....

Με προβληματίζει ο η.χ. με τον 3843, αλλα απο όσο ξέρω δεν λογίζεται σαν πολεοδομικό μέγεθος άρα δεν επηρεάζει το δ.κ.

....

 

Οπς Sandro τώρα το είδα το help σου.

Λοιπόν δεν (νομίζω) ότι βλέπω καλή κατάληξη στην αγωνία σου.

 

Η ταχτοποίηση Η/Χ αφού σε οποιαδήποτε μελλοντική προσθήκη (αν θα είχες) αφαιρούμαι τα τετραγωνικά από τον υπολειπόμενο (αν υπήρχε) Σ. Δ. τότε με την δίκη μου Γοκιακή λογική επηρεάζει το Διάγραμμα κάλυψης και θέλει αλλαγή.

Αλλά…

Ένα μεγάλο και τεράστιο αλλά… τα νομίζω αυτά.

Είναι φρέσκες καταστάσεις σε συνδυασμό με την απαίτηση αν υπάρχει για επικαιροποιημενο διάγραμμα κάλυψης ή μη ώστε να επαρκεί ή μη η απλή ενημέρωση σύμφωνα με τον ΝΟΚ.

 

Ούτε οι πολεοδομίες του έχουν κάνει σκληρά κρας τεστ ακόμα νομίζω οπότε δεν ξέρω αν έχει βγει για αυτούς σχετική οδηγία.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος εδώ να ξέρει κάτι περισσότερο από εμάς ή και η πολεοδομία που υπάγεσαι.

 

Το αλλαγή όψης αφού δεν αλλάζει τα ύψη δεν επηρεάζει το διάγραμμα κάλυψης. Φυσικά επηρεάζει το νέο Διάγραμμα Δόμησης αλλά είναι σχηματική η όψη που απαιτεί.

Link to comment
Share on other sites

didonis, 

αν μου επιτρέπεις, το πρόβλημα με τον 3843 θα υπήρχε αν υπήρχε πρόσθεση δομ. επιφανειών 

στην περίπτωση του sandro απλά καταγράφεται σαν χώρος τακτοποιημένος με το 3843 για 40 χρόνια, όπου διατηρεί την χρήση του. 

Ομοίως στο διάγραμμα κάλυψης θα αναγραφεί σαν χώρος τακτοποιημένος με ειδική αναφορά στα τετραγωνικά και αναφορά στον 3843, στο εδάφιο 

που αναφέρει ότι οι τακτοποιημένοι χώροι δεν προσμετρούνται στα συνολικά πολεοδομικά μεγέθη. 

Link to comment
Share on other sites

Μα και βέβαια σου επιτρέπω, όπως κι εσύ έτσι κι εγώ διαπιστώνουμε στο ζήτημα αυτό μια μεγάλη αβεβαιότητα αποδεκτού χειρισμού από τις πολεοδομίες ακόμα.

(Δυστυχώς η επιστήμη της μαντικής από την εποχή της Πυθίας δεν έχει κάνει μεγάλη εξέλιξη ακόμα και μας δυσκολεύουν οι δυσλεκτικές πολεοδομικές νομοθεσίες μας.)

 

Αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει συγκεκριμένα ως συνδυασμό θα είναι ιδιαίτερα χρήσιμη η συμβολή του.

 

Link to comment
Share on other sites

(Δυστυχώς η επιστήμη της μαντικής από την εποχή της Πυθίας δεν έχει κάνει μεγάλη εξέλιξη ακόμα και μας δυσκολεύουν οι δυσλεκτικές πολεοδομικές νομοθεσίες μας.)

 

χα χα χα χα χα 

Link to comment
Share on other sites

Sandro, καλημέρα.

 

Δεν νομίζω ότι κάποιος μπορεί να σου απαντήσει με μεγάλη βεβαιότητα, πέρα από την οικεία υπηρεσία δόμησης. 

Δυστυχως, το άρθρο αυτό του ΝΟΚ δεν έχει εφαρμοστεί ακόμη για να δούμε πως θα περπατήσει και τι θα ζητάνε. 

Σημείωσε δε ότι κάποιες υπηρεσίες ερμηνεύουν αυτό το άρθρο ως προς τις ΑΔΕΙΕΣ ΔΟΜΗΣΗΣ και όχι ως προς τις ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΕΣ ΑΔΕΙΕΣ 

δηλ. το καθεστώς που ίσχυε προ του 4030, συνεπώς κάποιοι μπορούν να σου πουν ότι το άρθρο αυτό έχει εφαρμογή για όσες άδειες δόμησης εκδόθηκαν με το 4030. 

 

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις ενημέρωση φακέλου, με τροποποιηση μελετων αρχιτεκτονικών, ύδρευσης - αποχέτευσης, παθ. πυροπροστασίας και ενεργ. πυροπροστασίας, πέρα από την εξέταση των απαιτ. θέσεων στάθμευσης. 

Ναί, αυτό είναι ένα απο τα προβλήματα που αντιμετωπίζω, δεν θεωρούν οτι ισχύουν για τις οικοδομικές άδειες, ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Οπς Sandro τώρα το είδα το help σου.

Λοιπόν δεν (νομίζω) ότι βλέπω καλή κατάληξη στην αγωνία σου.

 

Η ταχτοποίηση Η/Χ αφού σε οποιαδήποτε μελλοντική προσθήκη (αν θα είχες) αφαιρούμαι τα τετραγωνικά από τον υπολειπόμενο (αν υπήρχε) Σ. Δ. τότε με την δίκη μου Γοκιακή λογική επηρεάζει το Διάγραμμα κάλυψης και θέλει αλλαγή.

Αλλά…

Ένα μεγάλο και τεράστιο αλλά… τα νομίζω αυτά.

Είναι φρέσκες καταστάσεις σε συνδυασμό με την απαίτηση αν υπάρχει για επικαιροποιημενο διάγραμμα κάλυψης ή μη ώστε να επαρκεί ή μη η απλή ενημέρωση σύμφωνα με τον ΝΟΚ.

 

Ούτε οι πολεοδομίες του έχουν κάνει σκληρά κρας τεστ ακόμα νομίζω οπότε δεν ξέρω αν έχει βγει για αυτούς σχετική οδηγία.

Μπορεί κάποιος συνάδελφος εδώ να ξέρει κάτι περισσότερο από εμάς ή και η πολεοδομία που υπάγεσαι.

 

Το αλλαγή όψης αφού δεν αλλάζει τα ύψη δεν επηρεάζει το διάγραμμα κάλυψης. Φυσικά επηρεάζει το νέο Διάγραμμα Δόμησης αλλά είναι σχηματική η όψη που απαιτεί.

Ευχαριστώ, σε είδα online και καθώς φαίνεσαι σοφός (και εγώ απελπισμένος...) έκανα την ύστατη επίκληση...

 

Στο θέμα μας, οι χώροι με τακτοποιημένους η.χ. με 3843 έχω την εντύπωση οτι δεν μπαίνουν στην δόμηση όπως αυτοί με 4014 άρα δεν αλλάζει το δ.κ. Κάνω λάθος ?

 

Με κάλυψε ο soundholic οπότε προχωράω παρακάτω...

Edited by Sandro
Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ ότι έχουν δίκιο πάντως σε αυτό το διαχωρισμό, δεν μπορεί να δημιουργούνται άδειες 2 ταχυτήτων, 

αλλά απάντηση σε αυτό θα πάρεις(-ουν)  μόνο από την ΔΟΚΚ .

 

υγ. ελπίζω να βρείς σύντομα χρόνο για μπάλα (αν θα σ'αφησει η Νεφέλη :smile:

 

υγ.2 πάντως ο didonis έχει δίκιο στο σημείο που θα προσθέσεις τετραγωνικά σε ένα κτήριο με 3843,

τότε θα σου ζητήσουν να προσμετρήσεις και τα τακτοποιημένα

Edited by soundholics
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα τη διαδικασία για έγκριση δόμησης, αλλά αφού πέρασα συμβούλιο αρχιτεκτονικής (είναι κτίριο γραφείων άρα ειδικό) και αφού στο συμβούλιο αρχιτεκτονικής απόρησαν γιατί πέρασα απο εκεί (για τον διαχωρισμό μου είπαν δεν απαιτείται εγκριση απο το συμβούλιο) πήγα στην πολεοδομία και μου ζήτησαν βεβαιώσεις για όσους χώρους έχουν τακτοποιηθεί με 3843 και 4014 ! Έμεινα κάγκελο ! Που να τους βρώ ? ΄Για όλους τους ιδιοκτήτες ?

Έχετε άποψη ?

Edited by Sandro
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.