Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

προσωπικα με ενοχλει που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ.........μου χωνουν εμενα στο δικο μου επιτοκιο τις επισφαλειες που εχουν για τους υπολοιπους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

προσωπικα με ενοχλει που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ.........μου χωνουν εμενα στο δικο μου επιτοκιο τις επισφαλειες που εχουν για τους υπολοιπους!!!

 

Akius στον πραγματικο κοσμο ετσι γινεται. Γι'αυτο και τον μπαταχτση δεν τον θελει κανενας. Στην σοβιετικη δημοκρατια οπου ζουμε βεβαια θεωρουμε ως ενδειξη κοινωνικης πολιτικης το να διαγραφουμε δανεια η να απαγορευουμε οποιαδηποτε συνεπεια σε καποιον που δεν πληρωνει τις υποχρεωσεις που ο ιδιος ανελαβε.

 

Αυτα να τα ελεγες για τον νομο Κατσελη, που εκανε τον καθε πολιτη να νομιζει πως με το να σταματησει να πληρωνει τα δανεια του, θα του χαριζονταν (βεβαια οι Σοσιαλιστες ετσι εμαθαν, να μοιραζουν λεφτα που δεν ειναι δικα τους),

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Προγραμματα στηριξης του τραπεζικου συστηματος δοθηκαν παντου σχεδον. Αντε να το δεχτω οτι στην Ελλαδα ειναι ολοι "ελεγχομενοι". Στις ΗΠΑ? Στην Αγγλια? Στην Ισπανια? Στην Ιταλια? Στο Βελγιο? Στην Γαλλια? Ολοι και εκει "ελεγχομενοι" ειναι?

 

φιλε στις ηπα ο πολσον αφενος μεν ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΕ τις τραπεζες να επανακεφαλαιοποιηθουν απο την κυβερνηση, αλλα επειδη ο τυπος δεν ηταν και μαλακας, σε ανταλλαγμα τους ΕΞΑΝΑΓΚΑΣΕ επισης να παραχωρησουν μεριδιο των μετοχων τους στο αμερικανικο δημοσιο.

 

ΠΩΣ ΕΙΠΕΣ?

 

Δεν σε ακουσα καλα, ΤΙ ΕΙΠΕΣ??

 

Δεν σε ακουω ρε φιλε, μιλα λιγο πιο δυνατα.

 

Ο Πολσον, ναι αυτος ο τυπακος που ηταν ο κατεξοχην μπαγλαμας γκολντεν μποι στα νιατα του, στα γεραματα επραξε οπως επραξε. Και εμεινε η μπανκ οφ αμερικα να τον οιτα με ανοικτο το στομα για το θρασσος του. Σε καλω εσενα να μιλσουμε, εσυ πιστευεις οτι θα πουμε ξερω γω για το παρτυ χριστουγεννων, και σου λεω οτι θα σου δωσω λεφτα με το ζορι γιατι πιστευω οτι τα χρειαζεσαι, αλλα σε ανταλλαγμα θα μου γραψεις τι μιση σου επιχειρηση.

 

Εδω ομως στο μπαγλαμισταν γιουνανισταν, καθε τρεις και λιγο τους μπουκωνουν λεφτα. Ξεχασες τον Κωστακη το 2009 ποσα εδωσε? Ξεχασες το Γιωργακη? Ξεχασες τωρα το δικο σου τον τρελοκομπαρσο, που ακομη δινει λεφτα στις τραπεζες αλλα εμας δεν μας πληρωνει? Κοιτα λιγο, ειναι διαφορετικο να δινεις λεφτα στον αλλο κ αν δεν στα δωσει να πρεπει να χασει κατι, κ διαφορετικο να τα παιρνει κ οταν ερχεται η ωρα να τα δωσει να σε απειλει. Και απο τις δυο μεριες αυτο, τοσο του δανειοληπτη, οσο κ του δανειοδοτη. Οπως λοιπον η τραπεζα πρεπει να παρει το σπιτι του τυπου που δεν δινει το δανειο του, ετσι πρεπει και το δημοσιο να αγοραζει ποσοστο της καθε τραπεζας καθε φορα που την επανακεφαλαιοποιει!! Να παιζουμε δικαια, και οχι μονομερως, διοτι οταν ερθει η ωρα της κρεμαλας, ολοι θα κλαινε σαν μωρα, με τις μυξες να τους τρεχουν απο τη μυτουλα, οπως στην Αλβανια με τα αεροπλανακια.

 

Φαε τωρα την ηλεκτρονικη φαπιτσα σου, μικρο μικρο αβαταρακι, και τα λεμε αργοτερα. Ετσι κ αλλιως, κ γω αντιαριστερος ειμαι, αλλα οχι και ηλιθιος.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Zavi ηρεμησε λιγο πρωτα...

 

Οσον αφορα τον Πωλσον οτι πατησε ποδι ειναι γνωστο σε ολους. Φανταζομαι γνωριζεις ομως οτι και εκει τα πραγματα φτασανε στα ακρα απ'ολες τις μεριες, μεχρι να υπαρξει το deal.

 

Μιας και φαινεται πως ασχολεισαι με χρηματιστηριακα -οπως και εγω- για πες μου εσυ, πιστευεις πως η ανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων πρεπει να γινει :

 

α) Με κοινες μετοχες

β) Με προνομιουχες μετοχες

γ) Με την χρυση μετοχη απο την μερια του Δημοσιου που δινει δικαιωμα βετο

 

Οι τραπεζες ως γνωστον θελουν το β), συζητανε και το γ) και δεν θελουν ουτε να ακουσουν για το α).

 

Πολυ ενδιαφερον θα ειχε να μας πεις και την αποψη σου για το συγκεκριμενο θεμα. Πιστευεις πως η τραπεζα πρεπει να εχει το δικαιωμα να παιρνει πισω την πρωτη κατοικια σε περιπτωση στασης πληρωμων απο την μερια του δανειοληπτη?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

κανενα απο τα παραπανω......η ΤΡΟΙΚΑ πληρωνει αυτη να παρει οτι μετοχες γουσταρει !!!

 

οι δικοι μας σαν κομματα χρωστανε οσα δεν χρωσταμε ολοι οι μηχανικοι εδω μεσα......

μεχρι και ο αλεξης χρωστα.....

λες να κανουν κουμαντο στις τραπεζες?

 

γ@@@ τον μποδοσακη και μετα δωσανε για ενα κομματι ψωμι την τραπεζα.....

 

 

ο λαυρεντιαδης εκανε παρτυ και ο δημοσιογραφοι ΜΑΣΟΥΛΑΓΑΝΕ για να μην βγει το θεμα πριν ολοκληρωσει τις κινησεις του....

 

 

με τετοια ΔΙΑΠΛΟΚΗ δεν ξερουμε τι γινεται σε αυτη την χωρα.....

 

και το κακο ειναι οτι δνε υπαρχει ΟΡΓΑΝΩΣΗ......καποιοι ΟΛΟ τον ΤΡΩΜΕ και ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ !!!

σαν να ειμαστε ΜΟΝΙΜΑ η ατμομηχανη απο το τρενακι !!!

Link to comment
Share on other sites

@thodoris1982: Μη γραφεις αλλες μαλακιες, για το καλο σου το λεω. Αυτο ακριβως που σου εκανα κουοουτ ηταν αποτυχημενο. Δεν ειμαι ηρεμος, μου ανεβαζεις την πιεση. Δηλαδη πρεπει να διαβαζω την προπαγανδα των αριστερων ολη την ωρα, να διαβαζω και απο τους δεξιους προπαγανδα? Δεν γινεται.

 

Γι αυτο λοιπον το λογο, εγω εχω πει οτι δινω ΟΛΟ μου το εισοδημα στο κρατος κ τις τραπεζες σε ανταλλαγμα με ενα πιατο χυλο το μεσημερι, αρκει να φοραω το τομαρι του ακη στους ωμους μου.

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο λοιπον το λογο, εγω εχω πει οτι δινω ΟΛΟ μου το εισοδημα στο κρατος κ τις τραπεζες σε ανταλλαγμα με ενα πιατο χυλο το μεσημερι, αρκει να φοραω το τομαρι του ακη στους ωμους μου.

 

ΑΝΑΚΑΛΕΣΕ......ΠΟΙΟΥ ΑΚΗ? :shock:

Link to comment
Share on other sites

Ενας ειναι ο Ακης, και ανηκει στο λαο (κυριολεκτικα). Εγω εχω προλαβει το τομαρι του, εσυ μπορει να θες το συκωτι του, τη σπληνα την εχω ταξει στο θεοφιλο.

Link to comment
Share on other sites

Μαν21 διαφωνω μαζι σου.

 

Ειναι πολυ ευχαριστο στα αυτια των πολιτων να λεμε πως οι τραπεζες φταινε για ολα.

 

Σκεψου τωρα τι εχει συμβει με τις τραπεζες τα τελευταια χρονια :

 

Ξεχνάς thodoris1982 πως χαϊδεύανε οι νεοφιλελεύθεροι τα αυτιά μας με τις πτωχευμένες επιχειρήσεις που "κοινωνικοποίησε" το ΠΑΣΟΚ (Πειραϊκή-Πατραϊκή, Ναυπηγεία, κλπ).

Τι διαφέρουν οι Τράπεζες σαν ιδιωτικές επιχειρήσεις και θέλουν ιδιαίτερη μεταχείριση; "στη χασούρα ενωμένοι και στα κέρδη χωριστά;"

Αν λοιπον οι τραπεζες καταρρευσουν θα συμπαρασυρουν τα παντα στον διαβα τους.

Αφού δεν μπορεί ο συγκεκριμένος ιδιώτης, να πάει άλλος στη θέση του. Απόλυση χωρίς προειδοποίηση, όπως στον απλό εργαζόμενο και όπως είχε κάνει ο αείμνηστος Κ. Καραμανλής στον Ανδρεάδη μέσα σε ένα βράδυ. Αλλά αυτός ήταν ηγέτης, όχι υπάλληλος

Να είσαι σίγουρος, ότι παρ όλη την εκκαθάριση του ζημιογόνου τμήματος (που θα το φορτωθούμε εμείς), πάλι έξω θα τις ρίξουν οι ιδιώτες.

Αυτή τη στιγμή παίρνουν ρευστότητα με εγγύηση του Δημοσίου (δηλ. δικιά μου και δικιά σου) και μας απειλούν κι΄όλα. Εσύ προσωπικά σε πόσους έχεις μπεί εγγυητής για δάνειο; Σε κανέναν υποθέτω. Εμένα το κράτος με έβαλε εγγυητή με το έτσι θέλω χωρίς να με ρωτήσει. Που πήγε η ελεύθερη βούληση του καπιταλισμού; Προφανώς στις Ελληνικές Καλένδες. Και θα έρθει αυτός για τον οποίο εγγυήθηκες να πάρει δάνειο, να απειλεί κι΄όλα ότι θα σου πάρει το σπίτι;

Και κάτι άλλο:

Δεν είμαι κατά των Τραπεζών, που είναι χρήσιμο οικονομικό εργαλείο για την κοινωνία. Είμαι κατά των απατεώνων που τις κατέχουν.

Link to comment
Share on other sites

 

Ζαβι μαθε να εισαι λιγο πιο ευπρεπης.

 

@Μαν21 Σε πολλα απο αυτα που λες με βρισκεις συμφωνο. Ειμαι και εγω ενας φανατικος εχθρος της επιχειρηματικοτητας με κρατικα χρηματα.

 

Στην περιπτωση ομως αυτη εχουμε να κανουμε με κατι διαφορετικο. Ο λογος οτι

1) Οι τραπεζες πληρωνουν κυριως την αναξιοπιστια του Ελληνικου Δημοσιου το οποιο αφενος τις κουρεψε τα ΟΕΔ και αφετερου το brand name Ελλαδα πλεον κανει ζημια σε καθε επιχειρηση που δραστηριοποιειται εδω.

2) Το τραπεζικο συστημα δεν μπορει να αφεθει ετσι απλα να καταρρευσει, Εσυ πιστευεις πως ενδιαφερει κανεναν το αν θα πτωχευσει η Χ η Υ ιδιωτικη τραπεζα? Ομως μια τετοια πτωχευση θα εκανε χιλιαδες καταθετες αφραγκους και θα οδηγουσε σε μια ανευ προηγουμενου κριση αξιοπιστιας το τραπεζικο συστημα με πολιτες να τρεχουν πανικοβλητοι στα ΑΤΜ και στα γκισε να σηκωνουν οτι εχουν και δεν εχουν.

 

Υπαρχει και ενα αλλο θεμα. Το οτι το κρατος επιχειρει μια κρατικοποιηση του τραπεζικου συστηματος απο την πισω πορτα. Σκεψου πως εαν το κρατος παρει κοινες μετοχες, με τις τωρινες αποτιμησεις, με ενα riverse split και με μια μη επιτυχημενη ΑΜΚ (κατι πολυ πιθανο) θα βρεθει το κρατος να ελεγχει την πλειοψηφια της τραπεζας. Πιστευεις πως ο καθε τραπεζιτης θα το αφησει αυτο να περασει ετσι ευκολα? Εσυ θα αφηνες να σου παρουν την επιχειρηση σου μεσα απο τα χερια σου χωρις μαχη?

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.