Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

@thodoris1982:

 

Αυτα που με ρωτας ειναι εντελως ασχετα με το θεμα, ωστοσο θα γραψω τη γνωμη μου για αλλη μια φορα:

 

Το αν η τραπεζες θα πρεπει να κατασχετουν την πρωτη κατοικια ειναι καθαρα θεμα δημοσιονομικης πολιτικης. Αν καβλωνει στη μια κυβερνηση να ακολουθησει αναπτυξιακη δημοσιονομικη πολιτικη, τοτε αφενος μεν απελευθερωνει τα δανεια, αφετερου θεσπιζει νομους για την προστασια της πρωτης κατοικιας. Οπως και το αντιστροφο. Για μενα δεν εχει καμια απολυτως σημασια η εννοια του δικαιου ή αδικου σε αυτη την υποθεση, μιας και πιστευω οτι οι κοινωνιες δεν αλλαζουν ευκολα. Ετσι, οπως πριν απο 500 χρονια στην Αγγλια ο Χενρυ εκοβε τα κεφαλια των γυναικων του και των υπηκοων του, ετσι και σημερα οι κυβερνητες το κανουν με διαφορετικο τροπο. Εγω αυτο το εχω αποδεχθει, διοτι 2 ταξεις υπαρχουν: λαος και κολωνακι.

 

Μονο που ο Χενρυ χρειαστηκε να καταπνιξει και μια επανασταση 40.000 προσκυνητων.

 

Ετσι, αν δυσαρεστηθουν πολυ οι υπηκοοι των σημερινων κοινωνιων, μπορει να κρεμασουν τον καθε μπαγλαμα, οπως κ το εχουν κανει αρκετες φορες ακομη κ σε συγχρονες ημερομηνιες.

 

Κατα την εντελως προσωπικη μου γνωμη ΝΑΙ, η πρωτη κατοικια δεν θα πρεπει να προστατευεται, διοτι αν την εχεις παρει με δανειο απλα δεν ειναι δικη σου, δεν εχει σημασια τι βαθμο προτεραιοτητας εχει ή τι αριθμο εχει στη λιστα των ιδιοκτησιων του καθενος. Οπως η δικη μου οικογενεια δεν πηρε ποτε δανειο, ετσι υπαρχουν και πολλοι μαλακες που δεν επαιρναν, κ πληρωναν ενοικιο, διοτι ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ απαραδεκτο να χρηματοδοτεις μια επενδυση που δεν σου αφηνει θετικες χρηματορροες. Με λιγα λογια, ειναι προτιμοτερο να επενδυσεις αυτα τα λεφτα σε κατι που θα σου φερνει εισπραξεις κ ας ζεις στο ενοικιο, παρα να μενεις σε σπιτι με δανεικα κ να τρεμεις μηπως απολυθεις τα επομενα 40 χρονια (παναγια μου)

 

Οσο για την επανακεφαλαιοποιηση των τραπεζων, κατα τη γνωμη μου θα πρεπει να γινεται ταυτοχρονα με μετοχες που θα αποδιδουν υποχρεωτικα συγκερκριμενο ποσοστο μερισματος, κ αν τολμησουν να δειξουν αρνητικη κατασταση εσοδων να γδερνονται παραδειγματικα οι προισταμενοι στην πλατεια συνταγματος. Αρτος κ θεαματα, δινουν τα λεφτα μας, εμεις περιμενουμε σοου, οπως παρειχε ο Χενρυ.

 

Να ευχεστε να μη γινει πραξικοπημα συντομα, διοτι αν γινει, εγω θα παω εθελοντης, και εχω ενα σπαθι 2.30.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2) Το τραπεζικο συστημα δεν μπορει να αφεθει ετσι απλα να καταρρευσει, Εσυ πιστευεις πως ενδιαφερει κανεναν το αν θα πτωχευσει η Χ η Υ ιδιωτικη τραπεζα? Ομως μια τετοια πτωχευση θα εκανε χιλιαδες καταθετες αφραγκους και θα οδηγουσε σε μια ανευ προηγουμενου κριση αξιοπιστιας το τραπεζικο συστημα με πολιτες να τρεχουν πανικοβλητοι στα ΑΤΜ και στα γκισε να σηκωνουν οτι εχουν και δεν εχουν.

Όπως πας κάθε κλέφτη και απατεώνα στην ψειρού, για να μην πάρει αύριο και άλλους στον λαιμό του.

Προλαβαίνεις τώρα, για να μην τρέχεις αύριο (γιατί νάσαι σίγουρος ότι θα τρέχεις με αυτά τα φυράματα τύπου Λαυρεντο-Ψωμιάδηδες κλπ).

Τον Κοσκωτά δηλ. γιατί τον έβαλες μέσα; Πταίσμα έκανε.

Και μην ξεχνάς. Το bank-run της ΑΣΠΙΣ που δεν έγινε γιατί πιάσαν τους καταθέτες στον ύπνο.

Και τους "κουρεμένους"

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι δίκοπο μαχαίρι, φίλος που δουλεύει σε τράπεζα μου έλεγε οτι οι ίδιες οι τράπεζες ήθελαν την ρύθμιση για την αναβολή των πλειστηριασμών αφού αν αρχίσουν τις κατασχέσεις θα κατρακυλήσει η κτηματαγορά και η αξία των ακινήτων που θα έχουν πλέον θα είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχουν περάσει ήδη τα βιβλία τους με αποτέλεσμα να εμφανίσουν τεράστιες ζημιές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι δίκοπο μαχαίρι, φίλος που δουλεύει σε τράπεζα μου έλεγε οτι οι ίδιες οι τράπεζες ήθελαν την ρύθμιση για την αναβολή των πλειστηριασμών αφού αν αρχίσουν τις κατασχέσεις θα κατρακυλήσει η κτηματαγορά και η αξία των ακινήτων που θα έχουν πλέον θα είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχουν περάσει ήδη τα βιβλία τους με αποτέλεσμα να εμφανίσουν τεράστιες ζημιές

 

Το ιδιο και οι κατασκευαστες που εχουν απουλητα διαμερισματα. Ειναι πολλοι που επιθυμουν την διατηρηση της απαγορευσης κατασχεσης της α κατοικιας, για λογους προσωπικου συμφεροντος και μονον.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι δίκοπο μαχαίρι, φίλος που δουλεύει σε τράπεζα μου έλεγε οτι οι ίδιες οι τράπεζες ήθελαν την ρύθμιση για την αναβολή των πλειστηριασμών αφού αν αρχίσουν τις κατασχέσεις θα κατρακυλήσει η κτηματαγορά και η αξία των ακινήτων που θα έχουν πλέον θα είναι πολύ μικρότερη από αυτή που έχουν περάσει ήδη τα βιβλία τους με αποτέλεσμα να εμφανίσουν τεράστιες ζημιές

 

+1.......τα μοναδικα που κανουν κατασχεση ειναι ακινητα που τα θελουν πελατες τους που εχουν ρευστοτητα.......αντι να αγορασει ο εφοπλιστης απο τον κατασκευαστη....κανει η τραπεζα κατασχεση στον κατασκευαστη και το περνει μισοτιμης ο εφοπλιστης

 

 

στην τελικη συμφερει και εμας.....με τετοιο πληθος προς διαθεση ακινητων ποιος θα χτισει? καλο 2030 και βλεπουμε

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Ναι thodoris1982 αλλά στην περίπτωση των τραπεζών ίσως είναι ζήτημα επιβίωσης, άμα γίνει κραχ στις τράπεζες όλοι ξέρουμε ποιοι θα ζητιανεύουμε πάλι δανεικά για να τις στηρίξουμε ....

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Ναι thodoris1982 αλλά στην περίπτωση των τραπεζών ίσως είναι ζήτημα επιβίωσης, άμα γίνει κραχ στις τράπεζες όλοι ξέρουμε ποιοι θα ζητιανεύουμε πάλι δανεικά για να τις στηρίξουμε ....
Μα ηδη εγινε κραχ στις τραπεζες. Μην ξεχνας τα δανεια που δεν ενημερωνωνται και ειναι παρα πολλα οπως και τις προσφυγες δανειολειπτων στα δικαστηρια για διαγραφη χρεων. Και τωρα βγηκες στην ζητιανια για να τουσ δωσεις χρημτα χωρις να τις κρατικοποιησεις. Εκτος αν πιστευουμε τον βενιζελο που ειπε οτι τα λεφτα που θα παρουν οι τραπεζεσ δεν θα τα φωρτοθουμε....
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνώ, λέω απλά οτι πιθανότατα θα χρειαστούν και επιπλέον άλλα τόσα αν μειωθούν οι αξίες των ακινήτων που έχουν γράψει ήδη στα βιβλία τους

 

Προφανώς το έχουν υπόψη τους και γι αυτό μιλάνε για "Σταδιακή" απελευθέρωση των πλειστηριασμών

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=26516&subid=2&pubid=112938167

Edited by ZaXoYs
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.