Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεμελίωση κοιτόστρωσης σε σκάμα με νερό


 

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδερφοι

Διαβάζοντας τα θέματα του οπλισμένου σκυροδέματος αγχώθηκα πολύ.

Πριν από τρείς ημέρες θεμελίωσα το σπίτι μου (2οροφο με υπογειο). Λόγω της έντονης βροχόπτωσης (καταιγίδες) των προυγούμνων ημερών είχα τα εξής προβλήματα :

Στη θεμελίωση που είχε σιδερωθεί μετά την καταιγίδα μπήκε λάσπη

η οποία κόλησε στα σίδερα( και είχα σκάψει περιμετρικά 1.00m).

Mε ειδικό πληστικό μηχάνημα καθαρησα τα σίδερα και έβγαλα από το μπετόν

καθαριότητας σχεδόν όλη την λάσπη. Άνοιξα φρεάτια μέσα στην πλάκα και

τράβηξα τα νερά.

Την μέρα που έριξα το μπετόν η μελέτη έλεγε 16/20 και εγώ έριξα 20/25 στο κεντρικό σημείο του σκάματος είχε αρκετό νερό (μια και ξανάπλινα λόγο τα σίδερα που είχαν γεμίσει λάσπες από τα μαστόρια που πατούσαν στην radie) και δεν το έβγαλα 1ον δεν προλάβενα μια και φοβόμασταν και νέα νεροποντή (την επόμενη μέρα έβρεξε και είχε γύρω από το σκάμα 0,50m νερό) και 2ον το φρεάτιο ήταν σε θέση που δεν μπορούσαν να ανοίξουν ξανά τα σίδερα. Ρίχνοντας το μπετόν το νερό μετακινούνταν προς την άκρη του σκάματος.

Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πήγε καλά μήπως επιρεάστηκε η ποιότητα του μπετόν από το βρόμικο νερό.

Δεν έχω ηρεμήσει εδώ και ένα μήνα που άρχισα το σκάψιμο της οικοδομής

και ειδικότερα από όταν άρχισαν οι βροχές.

Θα ήθελα την γνώμη σας

Ευχαριστώ

ΒΙΒΗ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μην αγχώνεσαι τόσο, δεν είναι και κάτι το τρομερό. Ολοι έχουμε θεμελιώσει λίγο πολύ σε παρόμοιες συνθήκες. Εγω στη θέση σου θα κοιμόμουν μια χαρά ήσυχος στο νέο μου σπίτι. Δες και αυτό αν δεν το έχεις διαβάσει : http://www.michanikos.gr/ftopic1128-0.html

 

Πόση επικάλυψη είχες κάτω? αν είχες την προβλεπόμενη 4-5 εκ. και σκυροδέτησες από το κέντρο προς τα έξω όπως λες, δεν βλέπω κανένα λόγο ανησυχίας...

Link to comment
Share on other sites

1) εριξες 1 κατηγορια μπετό πανω. Αρα και να έπεσαν οι αντοχές είσαι ok. Πολύ καλή κίνηση από C16/20 να το κάνεις C20/25.

2) To καλ΄΄υτερο πράγμα για το σκυροδετημένο μπετό, είναι μια βροχούλα η οποία έπεσε!

3) Το καλοκαίρι, δεν πάνε λίγα χώματα στο μπετό, ή δεν μένουν λίγα στην θεμελίωση;

 

Μην στεναχωριέσαι. Δεν βλέπω τον λόγο τουλάχιστον... Καλή κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τα σίδερα είχα βάλει αποστάτες 2,5εκατοστα Στο σημείο που κρατούσε τα πιο πολλά νερά είχα βάλει και σίδερο Φ25 . Σκυροδέτησα από μέσα προς τα έξω

Link to comment
Share on other sites

Το νερό μην το φοβάσαι αν δεν έριχνες το σκυρόδεμα επάνω στα νερά, αλλά το έριχνες στο πλάι και άπλωνε μόνο του.

Το κακό είναι η επικάλυψη των 2.5 εκ που είναι λίγη και το σίδερο Φ25 που έχει ήδη σκουριάσει

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Στην θεμελίωση καλό είναι πάντα η επικάλυψη τουλάχιστον 5cm και πάντα σκυρόδεμα καθαριότητας. Επίσης τα αναχώματα τουλάχιστον 1m με σωστές κλίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε διώροφο με υπόγειο έκανες γενική κοιτόστρωση; Είναι τόσο χάλια το έδαφος θεμελίωσης;

 

Έβαλες και πεδιλοδοκούς;

Link to comment
Share on other sites

Στα 180m σκαματος υπηρχε μια μικρη λωρίδα 2,50x8,00 μιση στην δική μου πλευρά και μισή στο γείτονα (έσκαψα ένα μέτρο και σε αυτόν) με άμμο . Έκανα εξιγίανση σ' αυτό το μέρος και αποφασήσαμε με τον στατικό να κρατήσουμε τα περιμετρικά δοκάρια 30x80 και να κάνουμε ραντιέ 0,35 στο τμήμα που δεν έχω υπόγειο και ραντιέ 0,50 στο τμήμα που έχω υπόγειο αλλάζοντας και τα δοκάρια σε 50x50. Το έκανα για να έχω περισσότερη ασφάλεια σε περίπτωση μεγάλου σεισμού αλλά με έπιασαν οι κατεγίδες και

είχα τα προβλήματα που προανέφερα με τις λάσπες και τα χώματα να είναι

κολημένα στην ραντιέ. Όπως προανέφερα την καθάρισα όσο καλύτερα μπορούσα, αλλά δεν γινόταν να είναι εντελώς καθαρή και ανυσηχώ για τα σίδερα. Οι συνάδερφοθ με τρόμαξαν με τα 5 εκατοστα επικάλυψη κατω από τα σίδερα. Οι αποστάτες μου ήταν 2,5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.