Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση θερμοστάτη SIEMENS REV 13


sOc

Recommended Posts

  • 9 months later...

καλησπέρα σε όλους,

Μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω και γω για τον REV13.

Ο υφιστάμενος αναλογικός θερμοστάτης που έχω, έχει ένα κουμπί on/off και στην συνέχεια την ρύθμιση της θερμοκρασίας. Με το κουμπί on/off χωρίς να έχω ανοίξει την θερμοκρασία (είναι στο minimum, στο 15) μπορώ και ανοίγω το ηλεκτρομπόιλερ και να θερμένω το νερό (αυτό π.χ. το κάνω το καλοκαίρι που δεν θέλω θέρμανση αλλά θέλω ζεστό νερό)

 

με τον rev13 θα έχω αυτή την δυνατότητα?

το ρωτάω γιατί ο πωλητής μου είπε ότι οι παλιοί θερμοστάτες έχουν 3 καλώδια για την σύνδεση ενώ ο rev έχει 2 για την σύνδεση - μήπως το 3ο καλώδιο χρησιμοποιείται για την απευθείας σύνδεση με το ηλκτρομπόιλερ?  

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Παρακαλώ, συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλημέρα

Ακολουθώντας το manual ενώ αλλάζω την  αρχική ρύθμιση λειτουργίας του Β1 προγράμματος από 07:00 – 23:00 σε 16:00 – 22:00 δείχνει να αγνοεί την αλλαγή και συνεχίζει να δουλεύει με το αρχικό πρόγραμμα. Το ίδιο ζήτημα γίνετε και στον 2ο ιδιο θερμοστάτη που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

@jasonp66gr

Αφού ολοκληρώσατε τον προγραμματισμό του Β1 θα πρέπει να πατήσετε το στρογγυλό κουμπάκι μέχρι να επιλεγεί το Β (αν θυμάμαι καλά).

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, ppanag said:

@jasonp66gr

Αφού ολοκληρώσατε τον προγραμματισμό του Β1 θα πρέπει να πατήσετε το στρογγυλό κουμπάκι μέχρι να επιλεγεί το Β (αν θυμάμαι καλά).

Την γνωρίζω την λειτουργία του, καθώς τους έχουμε τέσσερα χρόνια αυτός θερμοστάτες. Απλά είπα φέτος να το έχω μόνιμα να ανοίγει κάποιες ώρες το απόγευμα, χωρίς να χρειάζεται να το κλείνω manually 

Link to comment
Share on other sites

Όταν πηγαίνετε τον δρομέα στη θέση 7 (Β1) σας δείχνει την επιθυμητή ώρα έναρξης ή έχει την παλιά??? Δοκιμάστε αφού βάλετε τη νέα ώρα να το αφήσετε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι να το αποθηκεύσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι κατάλαβα την λειτουργία, την παραθέτω για όποιον ενδιαφερόμενο

1.       Οι ώρες λειτουργίας των προγραμμάτων Α & Β μπορούν να αλλάξουν από τις εργοστασιακές ρυθμίσεις

2.       Ορίζουμε την θερμοκρασία comfort ΗΛΙΟΣ για Α & Β πχ 20

3.       Ορίζουμε την θερμοκρασία energy ΦΕΓΓΑΡΙ για Α & Β πχ 18

4.       Επαναφέρουμε στη θέση RUN

5.       Διαλέγουμε το πρόγραμμα Α ή Β

6.       Με το πλήκτρο Override button / party mode διαλέγουμε λειτουργία σε comfort ή energy

Ο θερμοστάτης θα δώσει εντολή στις ώρες λειτουργίας και οποιαδήποτε άλλη στιγμή εφόσον η θερμοκρασία του χώρου πέσει κάτω από το όριο που έχουμε δηλώσει (2 ή 3) και σε συνδυασμό την επιλογή λειτουργίας

πχ θερμοκρασία χώρου 19

·         λειτουργία comfort θα ανοίξει και εκτός προγραμματισμένου χρόνου για να έχει ο χώρος 20 βαθμούς

·         λειτουργία energy δεν θα ανοίξει εκτός προγραμματισμένου χρόνου

 

REV13_607015113_02_Z02.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.