Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρύθμιση θερμοστάτη SIEMENS REV 13


sOc

Recommended Posts

Το εβαλα περυσι σπιτι μου. Εχει υπερβολικα απλο τροπο λειτουργιας, δες το μανιουαλ και σε 2 λεπτα θα μπορεις να κανεις οτι θελεις.

Ειτε για ενδοδαπεδια, ειτε για θερμανση με σωματα κτλ κτλ δεν αλλαζει κατι στον θερμοστατη.

Ακριβως ποια ειναι η απορια σου? Το εχεις εγκαταστησει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω εγκαταστησει ακόμα, θα αντικαταστήσω ενα παλιο siemens

Βασικά θελω να λειτουργεί σε λειτουργια self learning (οσο γι αυτο το εχω ρυθμισει) και χωρις καποιο απο τα προγράματα Α Β.

Θα το ρυθμισω στη λειτουργία ανεσης με 1 θερμοκρασία?

Η βαθμονόμηση του αισθητηρίου θερμοκρασία πως γίνετε/ και γιατι λεει στο manual +-5 βαθμους?

Εισαι ικανοποιημενος απο τη λειτουργία του?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά, δε χρειάζεται να κάνεις βαθμονόμηση. Για self learning βάζεις τους 4 και 5 DIP διακόπτες στην πάνω θέση. Από εκεί και πέρα θα το έχεις στη λειτουργία Comfort (ήλιος) και για off στην αντιπαγετική λειτουργία (δε θυμάμαι πως ακριβώς το λέει).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα μπορούσα και εγώ να ρωτήσω κάτι για τον συγκεκριμένο θερμοστάτη,διότι δεν κατάλαβα ακριβώς πως λειτουργούν τα προγράμματά του?(δεν τον έχω αγοράσει ακόμα)

1.Μπορώ πχ την Κυριακή να τον ρυθμίσω ούτως ώστε τη Δευτέρα να ανάψει 8-9 το πρωι,4-5 το απόγευμα,6-7 το απόγευμα και 9-10 το βράδυ?

2.Μπορώ επίσης από την ίδια Κυριακή να τον ρυθμίσω ώστε να ακολουθήσει το ίδιο πρόγραμμα την Τρίτη,Τετάρτη,Πέμπτη και Παρασκευή ενώ το Σάββατο να δουλέψει πχ 5 ή 6 φορές??Για πόσο διάστημα δίνει δυνατότητα προγραμματισμού (δεν το κατάλαβα από το online user's manual).Μπορ΄ν επίσης από την Κυριακή να τον βάζω να δουλεύει διαφορετικά προγράμματα κάθε μέρα?

3.Επειδή απουσιάζω συχνά για μεγάλα διαστήματα από το σπίτι (εβδομάδα τουλάχιστον),μπορώ πριν φύγω να τον βάλω κατά την απουσία μου να δουλέψει τουλάχιστον 1 ωρα την ημέρα για όλες τις ημέρες που λείπω?

Είμαι κουραστικός το γνωρίζω αλλά έχω μπλεχτεί με τους όρους εβδομαδιαίος, ημιεβδομαδιαίος.Αν δεν έχει τις παραπάνω δυνατότητες ο rev13,γνωρίζετε κάποιον που να κάνει αυτή τη δουλειά?

Το πρόβλημα είναι ότι όποιον ρώτησα (πωλητή,ηλεκτρολόγο,μηχανικό,υδραυλικό,θερμανστή από το Τζιμπουτί κτλπ) κανένας δεν μπόρεσε να μου δώσει αξιόπιστη απάντηση. Το σύστημα θέρμανσης είναι αυτόνομο,ενιαίο χωρίς ηλεκτροβάνα,με κανονικά σώματα και επιτοίχιο λέβητα αερίου

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Nidoc69
Link to comment
Share on other sites

@NicDoc69: όχι μόνο μέχρι 2 κύκλους χαμηλής/υψηλής θερμοκρασίας την ημέρα μπορείς να ορίσεις: για παράδειγμα κάθε μέρα 10:00-12:00 η θερμοκρασία θα είναι 22C μετά 12:00-17:00 18C, 17:00-22:00 22C και 22:00-10:00 18C

Πρόσεξε ότι μιλάμε για ένα μόνο THigh και ένα μόνο Tlow

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Γεια σας, θέλω να ρωτήσω κάτι.

Μόλις αγόρασα και εγώ τον rev13. Aυτός που τον εγκατέστησε δεν τον γνωρισε, γι'αυτό προσπαθώ να τον ρυθμίσω μόνη μου.

Εβαλα το 4,5 στο ΟΝ για το self-learning και στην θερμοκρασια άνεσης στους 20 βαθμους.

Πρέπει να κάνω κατι άλλο?

 

Και κάτι άλλο που πρόσεξα είναι ότι το κουμπί γρήγορης εναλλαγής δεν λειτουργεί. Πρέπει να του ορίσω θεμοκρασία(άνεσης και εξικοικονόμησης) γι'αυτό?Η είναι χαλασμένο?

 

Γενικά κάνω κάτι λάθος σε όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.