Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή χαλασμένου καλοριφέρ λαδιού


Giorgos1987

Recommended Posts

Έχω ένα χαλασμένο καλοριφέρ λαδιού, το είχα 8 χρόνια και χάλασε πέρσι, δεν ανοίγει καθόλου για να λειτουργήσει. Αξίζει να το πάω για επισκευή σε κάποιον ηλεκτρολόγο ή να αγοράσω καινούργιο ?

Link to comment
Share on other sites

ανάλογα τι ζημιά που έχει.

 

αν είναι ένα διακόπτης ή κάποια αντίσταση εννοείται ότι αξίζει.

 

απο εμπειρία με ελαίόθερμους λέβητες, σου λέω ότι μετά απο κάποια χρόνια λειτουργίας το διαθερμικό λάδι χρειάζεται αντικατάσταση έπειτα απο έλεγχο.

 

εν πάσει περιπτώσει, ρίξε μια ματιά αν είναι ακριβό ένα ίδιο καλοριφερ και αν μπορείς αν το αγοράσεις πάρτο. 8 χρόνων μηχάνημα είναι...

 

έχουν φθηνήνει πολύ τα ηλεκτρικά!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

πόσο να κοστίζει μια αντίσταση???

 

κοίταζα για αντιστάσεις τώρα και δεν κόστιζαν πάνω απο 5 ευρώ.

 

εκτός αν είναι τόσο ειδική αυτή του φίλου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Βασικά πιστεύω οτι κάτι με τον θερμοστάτη έγινε, πρωτού χαλάσει το καλοριφέρ, έβγαζε μερικές φορές έναν μικρό θόρυβο όταν το άνοιγα, ήταν σαν βουητό από το μέρος που ήταν οι διακόπτες με τον θερμοστάτη, μετά μια μέρα δεν άναβε καθόλου ούτε καν το λαμπάκι που έχει. Το σκέφτομαι να το πάω σε έναν ηλεκτρολόγο δίπλα μου, το καλοριφέρ είναι αρκετά βαρύ και θα πρέπει να το ανεβοκατεβάσω από μια σκάλα 3ων ορόφων γιατί δεν έχουμε ασανσέρ, μέχρι 30 ευρώ τα δίνω αλλίως θα ψάξω για καινούργιο. Το καινούργιο μέχρι 2000-2500W το θέλω, με 3500 θα λιώσουν τα καλώδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.