Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όμορα κτίσματα


zio7

Recommended Posts

Κάνω την ΜΕΑ για ένα συγκρότημα κατοικιών. Οι δυο κατοικίες έχουν απόσταση 20cm μεταξύ τους. Τις γειτονικές τοιχοποιίες πως τις δηλώνω? Σαν τοιχοποιίες σε όμορο κτίριο ( δεν τις βάζω μόνωση) και χωρίς να τις υπολογίσω για το Um του κτιρίου? Με τις θερμογέφυρες τι κάνουμε?

 

Στην ΤΟΤΕΕ 1 αναφέρει

 

"3.2.2.5. Αδιαφανή δομικά στοιχεία σε επαφή με όμορα κτίσματα

 

Παρόλο που ο προσδιορισμός της απαιτούμενης θερμομονωτικής προστασίας των δομικών

στοιχείων σε επαφή με όμορα κτίσματα γίνεται θεωρώντας ότι αυτά είναι σε επαφή με τον εξωτερικό

αέρα, τόσο στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης, όσο και στην επιθεώρηση λαμβάνονται ως

αδιαβατικά. Στην περίπτωση που το όμορο κτίσμα είναι μη θερμαινόμενος χώρος, τότε γίνεται η

παραδοχή ότι το εξεταζόμενο κτίσμα συνορεύει με τον εξωτερικό αέρα προς την πλευρά του όμορου

κτηρίου."

 

Τι εννοεί?

post-6641-0-44560600-1349785274_thumb.jpg

Edited by zio7
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Τι εννοείς λέγοντας γειτονικές, ποιές είναι ? αυτές που απέχουν μεταξύ τους 20cm ?

 

Εγω (όπως τις δείχνεις στη φωτο) θα τις θεωρουσα εξωτερικές και θα τις θερμομόνωνα κανονικά, για ποιό λόγο τις θεωρείς όμορες ?

 

Οι όμορες μεταξύ τους εφάπτονται (ακουμπάνε), συμβαινει αυτό σε σένα ?

 

Δεν ξέρω την περίπτωση που έχεις, αλλα αν το συγκρότημα που έχεις αποτελείται απο ανεξάρτητα (στατικά) κτήρια, εγω θα έκανα μια ΜΕΑ για κάθε κτήριο

 

Εννοείται οτι θα υπολογίσεις και τις θερμογέφυρες

 

Για το Um, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που μεταξύ των δύο τοίχων υπάρχει εξωτερικός αέρας, οπότε δεν έχεις επαφή με όμορο κτίριο, θα το έπερνα κανονικά τον τοίχο σε επαφή με εξωτρικό αέρα και ανάλογα το μήκος τους θα το θεωρούσα πλήρως σκιασμένα με 0 σκίαση ή αν δεν έχει ο τοίχος μεγάλο μήκος κατ' έκτίμηση θα το έβαζα το σκασμό 0,3 .

Link to comment
Share on other sites

hkamp, στο σχέδιο δεν φαίνεται για αρμός, γιατί αν πρόσεξες τη φωτο, εξω απο το σκελετό έχουν βάλει μόνωση (ποιός? ο αρχιτέκτονας ?)

 

απο οτι ξέρω, συνήθως σε όμορα κτήρια το πάχος του αρμού ειναι περίπου 5-10cm, εδω έχει 20

Link to comment
Share on other sites

Ετσι και γω θυμάμαι.

Το λέω γιατί κάπου (μάλλον στις ΔΚ αλλά τώρα δεν μπορώ να ψάξω) ο Αραβαντινός λέει ότι δεν υπολογίζουμε τους αρμούς διαστολής ως εξ. περιβάλλον σε κτίρια. Αν θυμάμαι καλά.

 

Θα μου πεις τι 10 τι 20 εκ.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωριστά οικόπεδα - κτίρια είναι οπότε κάνω δύο ΜΕΑ. Έχει αρμό διαστολής ανάμεσα γιαυτό και τα θεωρώ όμορα. Αυτο που λέει στην ΤΟΤΕΕ "Παρόλο που ο προσδιορισμός της απαιτούμενης θερμομονωτικής προστασίας των δομικών στοιχείων σε επαφή με όμορα κτίσματα γίνεται θεωρώντας ότι αυτά είναι σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα" δεν σημαίνει οτι κάνουμε κανονικά έλεγχο των δομικών στοιχείων σε επαφή με όμορα κτίρια ως προς την μόνωση τους όπως επίσης και οτι τα υπολογίζουμε στο συνολικό Um του κτιρίου? Τις θερμογέφυρες τις λαμβάνω υπόψιν μου (ως προς εξωτερικό περιβάλλον?) γιατί στην ΤΟΤΕΕ αναφέρει "τόσο στην μελέτη ενεργειακής απόδοσης, όσο και στην επιθεώρηση λαμβάνονται ως αδιαβατικά"

Link to comment
Share on other sites

Για τον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας δεν υπάρχει όμορο κτήριο. Το κτήριο στέκεται μόνο του.

 

Στους υπολογισμούς όμως ενεργειακής απόδοσης, οι επιφάνειες σε επαφή με το όμορο είναι αδιαβατικές. Θα τις περάσεις απλώς σαν <<Μεσοτοιχία>>.

Link to comment
Share on other sites

Μα στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν έχουμε επαφή με όμορο κτήριο. Μεταξύ των δύο τοίχων μεσολαβεί εξωτερικός αέρας! Πως θα το θεωρήσουμε σαν Μεσοτοιχία? Έχω την εντύπωση πως πρέπει να θεωρηθεί σε επαφή με εξωτερικό αέρα με σκιαμό 0 ή το πολυ 0,3 .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.