Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δελτίο δομικής τρωτότητας


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

όταν έχω ένα ακίνητο με δύο παραβάσεις (πατάρι-ημιυπαίθριος), κάνω δύο δελτία δομικής τρωτότητας?

Επίσης το πατάρι θεωρείται ότι πάει στη δεύτερη περίπτωση, από τη στιγμή που μεταφέρει φορτία στις κολώνες,

υπάρχει στατική εξάρτηση από το κτίριο?

Link to comment
Share on other sites

Για κάθε κτίριο έχουμε ένα δελτίο δομικής τρωτότητας.

 

Δες εδώ:

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/dedota/%C4%E5%EB%F4%DF%EF_%C4%EF%EC%E9%EA%DE%F2_%D4%F1%F9%F4%FC%F4%E7%F4%E1%F2%20_%20%CF%C4%C7_1.pdf

 

Αν θυμάμαι σωστά το πατάρι είναι κατηγορία 2, ανάλογα βέβαια με κάποιους περιορισμούς, συγκεκριμένα δες εδώ (άρθρο 3):

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/dedota/%C1%D0%CF%D6%C1%D3%C7_%C4%C5_%D4%C5%C5_26-07-2012.pdf

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας.

έχω την εξής περίπτωση. αλλαγή χρήσης υπογειου απο αποθήκη καταστήματος σε κατάστημα.

Ανήκει στην κατηγορία 3 του δελτίου τρωτοτητας; σύμφωνα με την παράγραφο 2 ββ του Ν. 4014 χρειάζεται η στατική μελέτη κτλ; Επειδή είναι υπόγειο και τα φορτία μεταφέρονται στο έδαφος.

Ευχαριστω έκ των προτέρων για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όταν έχεις αλλαγή χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ δεν κάνεις 4014. Μόνο όταν αλλάζει η κύρια χρήση πχ από κατοικία σε κατάστημα. Δεν είμαι σίγουρος για αυτό γιατί μάλλον έχεις υπέρβαση ΣΔ. ΑΠό την άλλη αν πας 4014 δεν παίζει ρόλο που είναι υπόγειο. Δεν κάνουν τέτοιο διαχωρισμό για ΔΕΔΟΤΑ ή μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

έχω την εξής περίπτωση. αλλαγή χρήσης υπογειου απο αποθήκη καταστήματος σε κατάστημα.

Ανήκει στην κατηγορία 3 του δελτίου τρωτοτητας; σύμφωνα με την παράγραφο 2 ββ του Ν. 4014 χρειάζεται η στατική μελέτη κτλ; Επειδή είναι υπόγειο και τα φορτία μεταφέρονται στο έδαφος.

Ευχαριστω έκ των προτέρων για την βοήθεια

Με βάση τον νόμο χρειάζεται. Υπάρχει περίπτωση όμως και να την αποφύγεις κάνοντας απλώς ένα ΔΕΔΟΤΑ. Δεν πρόκειται να γλυτώσεις όμως την τεχνική έκθεση Η/Μ. Ας περιμένεις να δεις τη θέση του ΥΠΕΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Ενδιαφερόμουν μόνο για το κομμάτι της στατικής μελέτης. Προς το παρόν θα κάνω ένα δελτίο τρωτότητας και μία τεχνική έκθεση που να λέει ότι τα φορτία μεταβιβάζονται στο έδαφος κλτ. Ελπίζω να ξεμπερδέψω έτσι. Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.