Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση εισφοράς εργοδότη στο ΙΚΑ


Recommended Posts

Μείωση στο ποσοστό εισφοράς εργοδότη στο 0,64515 (κατά 2,09%).

Πηγή εδώ

 

Άσχετα που το ίδιο το ΙΚΑ δεν το έχει αλλάξει ακόμα... (προτελευταίος πίνακας)

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 29
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα σε ΙΚΑ της Θεσσαλονίκης, το άλλαξε ο υπάλληλος.

Έτσι το έψαξα κιόλας.

Μεγαλείο για μία ακόμη φορά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να διεκδικήσω αναδρομικά ή να ζητήσω συμψηφισμό των χρημάτων από τις Α.Π.Δ. που κατέθεσα από τον Μάρτιο του 2012, (χωρίς να ξέρω ότι έχουν μειωθεί οι εισφορές), προσκομίζοντας φυσικά τα απαραίτητα συμφωνητικά με τους εργαζόμενους.Με λίγα λόγια ήταν υποχρεωμένο το Ι.Κ.Α. να ενημερώσει για την αλλαγή?Σε άλλα υποκαταστήματα ΙΚΑ πληρώνουν μειωμένες εισφορές από τον Ιούνιο...εμείς εδώ (ΙΚΑ Καρδίτσας) τώρα το πήραμε χαμπάρι....γίνεται να ισχύουν άλλα εδώ και άλλα εκει?????Η εγκύκλιος που έχω στα χέρια μου λέει πως η έναρξη εφαρμογής λογίζεται η 1/3/2012. Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια υπόθεση ας απαντήσει.Μπορώ για παράδειγμα να κάνω διόρθωση προηγούμενων Α.Π.Δ?????

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 2 διαφορετικά πράγματα.

Το ένα είναι η μείωση του κόστους ενσήμου λόγω της λήξης της ΣΣΕ, το άλλο είναι η μείωση του ποσοστού εισφοράς του εργοδότη από 0,65891 σε κάτι 0,64xxx το οποίο όμως (το δεύτερο) καταργήθηκε και επιστρέψαμε στο 0,65891.

 

Δε νομίζω ότι θα βρεις άκρη παρά μόνο μπλέξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.