Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασία χωρίς σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών


Recommended Posts

Καλησπέρα! Εάν ζητήσω από συνάδελφο μηχανικό να δημιουργήσει κάποια σχέδια για δικές μου μελέτες και μου κόψει δελτίο παροχής υπηρεσιών είναι υποχρεωτικό να συνάψουμε σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών ή όχι; Στον λογιστή που είχα ρωτήσει μου απάντησε πως δε χρειάζεται, γιατί με την ίδια λογική θα έπρεπα να συνάψει σύμβαση ο λογιστής με τον μηχανικό γιατί του κόβει απόδειξη που του παρέχει υπηρεσίες λογιστικών. Έχει κανείς τεκμηριωμένη άποψη με νομοθεσία που να λέει εάν είναι ή όχι υποχρεωτική η σύμβαση;

 

 

 

Κανείς που να γνωρίζει;

Edited by OLINAPAL
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Yποχρεωτικό δεν είναι, αλλά είναι καλό να υπάρχει. Ειδικά όμως στην περίπτωση μελετών, μελέτα τον 3919/2011 για να έχεις πιο τεκμηριωμένη άποψη. Γενικά όταν γίνεται συστηματικά παροχή υπηρεσίας π.χ δηλαδή να δίνεις συχνά δουλειά σε κάποιον, σας διαφυλάττει και τους 2 το συμφωνητικό (με την προϋπόθεση ότι συντάχτηκε και διαβάστηκε από τα 2 μέρη επιμελώς).

 

Σε εξασφαλίζει για τον τρόπο πληρωμής και τον χρόνο πληρωμής και δεν αφήνει τα πράγματα μετέωρα... Εξαρτάται το ποσό, τη δουλειά, τη συχνότητα και την εξασφάλιση που θες. Το συμφωνητικό μπορεί να ρυθμίσει και άλλα θέματα όπως π.χ τυχόν καλύψεις ή παροχές (μη χρηματικής μορφής) που θα σου παραχωρεί ο αντισυμβαλλόμενος (π.χ προδιαγραφές)...Σκέψου ότι κανονικά με το πέρας μιας "φασόν" μελέτης ή κατά τη διάρκεια αυτής εφόσον αλλάζει η διαχειριστική περίοδος π.χ το τρίμηνο, θα πρέπει να κόβεις δελτίο παροχής των μέχρι τότε εργασιών. Με το ιδιωτικό συμφωνητικό μπορείς να ορίσεις ότι θα τιμολογείς μια φορά τον μήνα το σύνολο των εργασιών. Φυσικά και πάλι αυτό εντός κάποιων ορίων (δεν είναι δυνατόν να τιμολογείς δουλείες του Γενάρη τον Σεπτέμβρή... Σε ενδεχόμενο έλεγχο ΣΔΟΕ κτλ το συμφωνητικό σε καλύπτει καλυτερα όταν δεν έχεις κόψει δελτίο εφόσον προβλέπεται να κόψεις συνολικά για τις υπηρεσίες σου, διαφορετικά θα παιδευόσουν φορολογικά για οτιδήποτε...

 

Ομοίως αν παρέχεις την υπηρεσία στο χώρο του άλλου με τ συμφωνητικό καλύπτεσαι από έλεγχους ΙΚΑ/ΕΟΠΠΥ για εισφοροδιαφυγή

Edited by abouts
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Αυτό που σκέφομαι όμως είναι ότι η επανάληψη συνεργασίας δε μπορεί να εκληφθεί ως υπαλληλική σχέση;

Link to comment
Share on other sites

Για (συνολικά) μικρά ποσά δεν χρειάζεται να υπογράψεις σύμβαση. Ενδεικτικά αυτό το μικρό ποσό είναι περί τα 5000 ευρώ (αυτό το νούμερο μου το έδωσε εφοριακός). Για υπηρεσίες κάτω του ποσού αυτού εγώ δεν κάνω σύμβαση.

 

 

Αυτό που σκέφομαι όμως είναι ότι η επανάληψη συνεργασίας δε μπορεί να εκληφθεί ως υπαλληλική σχέση;

 

Να μην ακούς μλκ που σου λένε διάφοροι. Η υπαλληλική σχέση δεν έχει να κάνει με τον αριθμό των ΑΠΥ που κόβεις. Η υπαλληλική σχέση προκύπτει όταν το ένα μέρος χρησιμοποιεί την τεχνική υποδομή του άλλου, ήτοι τα γραφεία, τους υπολογιστές, γραφική ύλη, τηλέφωνα, κλπ κλπ. Ως εκ τούτου, ΟΧΙ δεν μπορεί να εκληφθεί ως υπαλληλική σχέση και σε όποιο, σοβαρό, εφοριακό του εξηγήσεις την περιπτωσή σου θα καταλάβει οτι πρόκειται για παροχή υπηρεσιών μεταξύ δυο ελεύθερων επαγγελματιών.

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εάν ζητήσω από συνάδελφο μηχανικό να δημιουργήσει κάποια σχέδια για δικές μου μελέτες και μου κόψει δελτίο παροχής υπηρεσιών είναι υποχρεωτικό να συνάψουμε σύμβαση ανεξαρτήτων υπηρεσιών ή όχι; Στον λογιστή που είχα ρωτήσει μου απάντησε πως δε χρειάζεται, γιατί με την ίδια λογική θα έπρεπα να συνάψει σύμβαση ο λογιστής με τον μηχανικό γιατί του κόβει απόδειξη που του παρέχει υπηρεσίες λογιστικών. Έχει κανείς τεκμηριωμένη άποψη με νομοθεσία που να λέει εάν είναι ή όχι υποχρεωτική η σύμβαση;

 

 

 

Κανείς που να γνωρίζει;

 

Δεν υπάρχει φορολογική διάταξη που να το επιβάλει .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.