Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμος θερμιδων καλοριφερ-μποιλερ


louki louk

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολο το κοινο!

Θα ηθελα τα φωτα σας μιας που δε μπορω να βγαλω ακρη μεσω ιντερνετ σε διαφορους πινακες που βρισκω ,διοτι ο καθενας γραφει διαφορετικα πραγματα.

Ειμαι στο τσακ να αγορασω σομπα ξυλου καλοριφερ...και θελω να βγαλω το αρθροισμα για το ποσο μεγαλη πρεπει να ειναι σε θερμιδικη αποδοση.Σαν ασχετος νομιζω οτι μετραει το να δω ποσο ειναι αυτη τη στιγμη ο λεβητας πετρελαιου μου και να ψαξω για κατι αναλογο σε θερμιδικη αποδοση.Εχω καπου λαθος;Επισης,που μπορω να δω, τί θερμιδικη αποδοση βγαζουν στο συνολο ακριβως ολα τα σωματα που εχω ,ωστε να δω ποσο αποκλιση υπαρχει με τον λεβητα πετρελαιου που εχω αυτη τη στιγμη; Εχω μηκος πλατος τ1 τ2 τ3 κτλ αλλα σε καθε σελιδα που βρισκω πινακες υπαρχουν χαοτικες αποκλισεις! Επισης δε μπορω να μαθω ποσο θερμιδικη αποδοση εχει το μποιλερ μου 200 λιτρων...... Συγνωμη αν κουρασα αλλα ειμαι μπερδεμενος και σε 3 καταστηματα που πηγα μου ειπαν και παλι διαφορετικα πραγματα ολοι τους.Ισως εδω να βρω αντικειμενικες απαντησεις και να βοηθηθω. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχήν, για να πάρεις απαντήσεις ξεκίνα να μας πεις τι είδους σώματα έχεις, με φέτες (2στηλα-3στηλα-4τράστηλα) ή panel (με τι διαστάσεις)

 

όσο για το boiler 200lt, απαιτεί μια θερμική ισχύ περίπου 7.500 - 8000 Kcal/h

 

αυτά για τώρα

Link to comment
Share on other sites

8000;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; ΟΥΑ!!!!! χαχαχαχαχα.... Λοιπον εχω 3 τριστηλα 110μηκος με 60υψος - ενα διστηλο μηκος 110 μηκος με 60 υψος - ενα διστηλο 100 μηκος με 60 υψος - και δυο διστηλα 70 μηκος με 90 υψος. 7 σωματα δηλαδη και το 200αρι μποιλερ...

 

Φιλε gio εχω πληρωσει εναν μηχανολογο για να μου κανει μελετη.Ολα καλα.Καποια στιγμη ηρθε ακομα ενας μηχανολογος,φιλος φιλου μου και μου κανε χωρις αμοιβη μια μελετη μπροστα σε προγραμμα σε υπολογιστη οπου ημουν και εγω προστα και μου βγαλε χαοτικα διαφορετικες θερμιδες απο τον πρωτο.... Μετα απο αυτο επειδη εχασα τη μπαλα αρχισα να ψαχνω μονος μου στο ιντερνετ οπου και παλι δεν εβγαλα ακρη.Γι αυτο ζηταω την βοηθεια σας απο εδω μπας και βρω κατι αντικειμενικο.Οσο για τις εταιρειες που λες,πηγα σε 5 διαφορετικες!!!!Και οι 5 μου ειπαν αλλα!!!!!!!! Τι να πω αλλο;;;;

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, έκανα κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς με τα δεδομένα που έδωσες

 

η θερμική ισχύ στο λέβητα σου πρέπει να είναι περίπου 25.000 - 26.000 Kcal/h (περιλαμβάνεται και το ζέσταμα του boiler 200lt)

 

απο περιέργεια όμως, θα ήθελα να μάθω ποσες θερμίδες υπολόγισε ο 1ος και πόσο ο 2ος μηχανολόγος (αν θέλεις μας λες)

Link to comment
Share on other sites

Mαλιστα!!!!

Λοιπον ο δευτερος που ηταν σχετικα προσφατη η μελετη του, μου εβγαλε 25000 θερμιδες για ολα αυτα και μου ειπε, οτι λεβητα και να παρω να φροντισω να εχω ΄΄αερα΄΄ αλλο ενα 15% προσθετο σε θερμιδες απο αυτο το αθροισμα θερμιδων!!Δηλαδη να παρω εναν κοντα στις 30000 θερμιδες αποδοση...

Ο πρωτος......τα εβγαλε 39000 θερμιδες.....!!!!!!!!!!!!! :mrgreen:

Ο λεβητας πετρελαιου που εχω τωρα ειναι στις 40000...

Τι να κανω ο αμοιρος... Επειδη οικονομικα δεν ειμαι ανετος προσπαθω πριν παρω μια αποφαση να ειμαι σιγουρος οτι δε θα πεταξω ουτε 50 ευρω παραπανω....

Στα μαγαζια που πηγαινω νομιζω η οτι εγω ξερω καλυτερα απο αυτους η οτι ολοι με δουλευουν!

Link to comment
Share on other sites

εγω στις 25000-26000 Kcal/h που υπολόγισα, περιλαμβάνει και τον αέρα του 15%

αναλυτικά : ~ 15000 (τα σώματα) +(7500 - 8000 (το boiler 200lt) = 23000 + 15% (αέρας) = 26500 Kcal/h

όμως για να υπάρχει τέτοια απόκλιση μεταξύ του 1ου και 2ου, κάπου μάλλον έχει γίνει λάθος στους υπολογισμούς των σωμάτων

 

σημ.

τα σώματα με φέτες δεν μετριώνται με το μήκος (γράφεις μήκος 110= 1,10) αλλά με πόσες φέτες περιλαμβάνει το σώμα

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι συνάδελφοι και μή, το άθροισμα των αποδόσεων των σωμάτων είναι συνήθως μεγαλύτερο από την απαιτούμενη απόδοση του λέβητα, ειδικά αν έχουμε μονοσωλήνιο σύστημα.

Πιο ασφαλής τρόπος είναι έστω μια πρόχειρη μελέτη απωλειών.

Επίσης η σόμπα ξύλου θα θερμαίνει απευθείας τον χώρο της, άρα δεν θα έχουμε απώλειες στο λεβητοστάσιο και επίσης θα μπορεί να καταργηθεί το σώμα που βρίσκεται στον ίδιο χώρο

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε συμφωνώ απόλυτα με τον ασφαλή τρόπο που λες

 

αλλα εδω κάνουμε κουβέντα για να δούμε πάνω κάτω που κυμενεται η απόδοση του λέβητα που έχει σε σχέση με τα εγκατεστημένα σώματα + boiler

 

και κάτι σημαντικό που δεν μας έχει πει μεχρι στιγμής ο φίλος μας :

 

τι σύστημα θέρμανσης έχει στο σπίτι, μονοσωλήνιο ή δισωλήνιο ? (εννοείται οτι επιρεάζουν και άλλοι παράγοντες υπάρχουν, αλλα λέμε τωρα ....)

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον γράφαμε μαζί. Σύμφωνώ αλλά νομίζω δεν πρέπει να βάλουμε και τον "αέρα" στην απόδοση της σόμπας.

Ίσως 20000 Kcal να είναι αρκετά.

Λέω 20000 γιατί τότε θα αγοράσουμε σόμπα 22000-23000 ενώ αν πάμε να αγοράσουμε 26000 θα πάρουμε 30000 και βάλε.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.