Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοχύρωση μηχανικού και ενιαίο έντυπο «Αίτησης Έγκρισης Δόμησης»


Recommended Posts

Κατοχύρωση μηχανικού και ενιαίο έντυπο «Αίτησης Έγκρισης Δόμησης»

 

Χρειάζεται ή δεν χρειάζεται η εξουσιοδότηση του ιδιοκτήτη όταν το εξουσιοδοτούμενο πρόσωπο συμπίπτει με αυτό του μελετητή και επιβλέποντα μηχανικού» με δεδομένο ότι στο ίδιο το ενιαίο έντυπο της «αίτησης άδειας έγκρισης» υπάρχει και η δήλωση ανάθεσης και η δήλωση ανάληψης αφ’ ενός και αφ’ ετέρου η ΚΥΑ προβλέπει στο άρθρο 1 παρ 4 τελευταίο εδάφιο

 

«Παρατηρήσεις για ελλείψεις ή λάθη που διαπιστώνονται κατά τον έλεγχο διατυπώνονται
με αιτιολογία στο φύλλο ελέγχου
και καλούνται
εγγράφως
, ο ιδιοκτήτης και ο μελετητής μηχανικός προκειμένου να γίνουν οι απαραίτητες συμπληρώσεις διορθώσεις. Το φύλλο ελέγχου με υπογραφή του ελέγχοντος δύναται να αποστέλλεται και ηλεκτρονικά (με e−mail) στο μελετητή»

 

και άρα η εξουσιοδότηση του στο μηχανικό, θωρείται για μένα αυτονόητη

 

Αν όμως δεν την θεωρήσουμε ως αυτονόητη αυτό σημαίνει πλήθος προβλημάτων και αυτό συμβαίνει για τον εξής λόγο που με το προηγούμενο καθεστώς δεν υπήρχε

 

Το ενιαίο του «εντύπου τις αίτησης Έγκρισης Δόμησης» που έχει ένα σωρό στοιχεία

και για τα προσωπικά στοιχεία του ιδιοκτήτη

και του τοπογραφικού (συντεταγμένες κλπ)

και των μελετών και των δικαιολογητικών

 

που αυτά σημαίνουν ότι η «υπογραφή» από τον ιδιοκτήτη πρέπει να μπει «μετά από την πλήρη μελέτη και συλλογή όλων αυτών των στοιχείων

 

Άρα πως κατοχυρωνόσαστε ρε παίδες;
  1. Συντάσσετε εξ αρχής πληρεξούσιο μόνο;
  2. Κάνετε μόνο το ιδιωτικό συμφωνητικό και το θεωρείται για το γνήσιο της υπογραφής του
  3. Και τα δύο
  4. Και τα δυο και μια προκαταβολή

Link to comment
Share on other sites

ΕΞΟΦΛΗΣΗ τοπογραφικο-μελετες ΚΑΙ επιβλεψη (αν ειναι μικρη η αδεια ) .....επιβλεψη εξοφληση οταν ΞΕΚΙΝΑ το εργο αν ειναι μεγαλο (τα τραβηγματα πουχουν συανδελφοι που κατασκευαστες χωρις σαλιο τους λενε πληρωσε εσυ τις επιβλεψεις να απρουμε ρευμα και ΘΑ στα δωσω δεν παιζουν)

αναθεση μελετων-επιβλεψεων

γενικη εξουσιοδοτηση προς καθε νομιμη αρχη να κανω τις νομιμες ενεργειες για εκδοση της αδειας (βολευει σε ικα-δημους)

 

 

1 αδεια που τρεχω τωρα ειναι ολα πληρωμενα (ενταξει ακτεδαφισης ειναι αλλα δεν εχει σημασια)

Link to comment
Share on other sites

τι προσχεδια για μικρες αδειες? κατεδαφιση-βαψιμο οψεων -προσθηκες μικρες?

λεω τιμη και του φερνω αποτελεσμα

 

μου υπογραφει και καποια αντιγραφεια εγκριση δομησης ναχω και αυτο ηταν

 

 

οταν ερθει καμια 5οροφη (σε 10 χρονια) θα του κανω προσχεδια και μετα υπογραφη καιλεφτα

Link to comment
Share on other sites

μα εγώ αναφέρομαι στην γενική περίπτωση που λόγο αυτών που προανέφερα μπορεί να γίνει εκμετάλλευση του μηχανικού αν δεν ανοίξει εξ' αρχής τα μάτια του

 

Το πως υπάρχουν πολύ τρόποι

ένας

 

έρχομαι εγώ και συμφωνώ μαζί σου να πάρεις 10.000 (μελέτη μόνο)

σου δίνω και προκαταβολή 1000 2000

συμφωνούμαι, κάνουμε και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό, στο οποίο όμως εγώ σου λέω ότι τα λοιπά θα τα πάρεις με την έκδοση άδειας και υπογράφω και στο δηλών της "αίτησης έγκρισης δόμησης"

Μου κάνεις τα καλύτερα σχέδια -τα παίρνω -αλλά δεν έρχομαι να πάω τον φάκελο στο πολ/κό ούτε τα στοιχεία συμβόλαια κλπ σου φέρνω

 

Μπορείς να εκδόσεις την άδεια χωρίς τα στοιχεία; (ώστε να απαιτήσεις τα λοιπά αν δεν αναγράψεις στο ιδιωτικό συμ/κό ένα σωρό πονηρά που πρέπει να προβλέψεις ευθύς εξ' αρχής;)

 

επειδή το έντυπο της "αίτησης" είναι Α3 και θα είναι "λευκό" κατά την αρχική συμφωνία πως θα συμπληρώσεις τα λοιπά στοιχεία χειρόγραφα; (εγώ στο διαύγεια τα βλέπω όλα γραμμένα στο word)

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα και στο χερι γραφονται.....ποιος ειπε οτι τα δεχονται μονο αν ειναι γραμμενα-εκτυπωμενα απο υπολογιστη?

 

κοιτα αν ειναι να παρεις 2000 ευρω για προσχεδια εγω θα τα τσιμπαγα και ας μην προχωρουσε η αδεια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επομένως, το συμπέρασμα είναι ότι ζητάμε ως προκαταβολή, ένα ποσό που να καλύπτει τουλάχιστον την εργασία μας των προσχεδίων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.