Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξετάσεις αδειας ασκησης επαγγελματος ΤΕΕ Οκτωβριος 2012


stvxri

Recommended Posts

Προσωπικά, γράφομαι στο ΤΕΕ, όχι φυσικά για "να υπογράφω", αλλά, για να έχω μια ασφάλιση για κανάν γιατρό και για να έχω +1 πιθανότητα να μπορέσω να βρώ δουλεία ως μισθωτός σε κάποιο τεχνικό γραφείο (μπλοκάκι).

 

Είναι δίκοπο μαχαίρι..

Δεν ξερεις για την ιδιωτικη ασφαλιση? Με 800-900 ευρω το χρονο οτι και να παθεις σε αναλαμβανουν, σε κανουν του κουτιου. Εχεις δωρεαν επισκεψεις σε γιατρους του δικτυου, πληρωνεις μονο τα φαρμακα. Ελπιζω το καλυτερο για σενα, μενα και ολους, αλλα θα σε δω σε ενα χρονο τι θα λες
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αστους ckiriako...Ετσι ξεκινάνε όλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) με χαρές και πανυγύρια....Μετά έρχονται οι καρπαζιές σύννεφο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερεις για την ιδιωτικη ασφαλιση? Με 800-900 ευρω το χρονο οτι και να παθεις σε αναλαμβανουν, σε κανουν του κουτιου. Εχεις δωρεαν επισκεψεις σε γιατρους του δικτυου, πληρωνεις μονο τα φαρμακα. Ελπιζω το καλυτερο για σενα, μενα και ολους, αλλα θα σε δω σε ενα χρονο τι θα λες

Νομίζω είναι λίγο πιο πολύπλοκο (δεν έχω εμπειρία, από ακούσματα μόνο), με την έννοια ότι σε έναν υγιή άνθρωπο ακόμα και τα 800€-900€ είναι περισσότερα από αυτά που θα πλήρωνε αν πήγαινε χύμα, όποτε αρρώσταινε στον γιατρό.

Το θέμα είναι όταν υπάρχουν περιστατικά που χρήζουν χρονοβόρες και ακριβές αγωγές.

Εκεί η ασφάλεια θα κάνει το παν να σε παρακάμψει (περίπτωση που κάποιος για να κάνει γενικό check up έγραψε στο βιβλιάριο "στεφανιαία", έπαθε εγκεφαλικό μετά από 20 χρόνια και επειδή δεν είχε πει στην ασφαλιστική ότι είχε στεφανιαία, που δεν είχε, του απέρριψαν κάθε απαίτηση για νοσήλια, κέντρο αποκατάστασης κτλ, με "συμβόλαιο" 15 ετών) ή το κόστος των φαρμάκων θα είναι μεγάλο.

 

Πάντως είναι τραγικές τόσο οι αυξήσεις, όσο και οι προσφερόμενες πλέον παροχές....

Link to comment
Share on other sites

@akius Ο κύριος Ζέριγκας και "το ΡΟΚ"!! :D

 

Κάποιοι δεν λένε να καταλάβουν 2 απλά πραγματάκια!! 2 απλά θέματα!!

1) Στη φάση αυτή να πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά για μία σύνταξη που πολύ αμφιβάλω αν θα καταφέρεις να πάρεις! Εδώ δεν ξέρουμε τι θα μας συμβεί σε 1 μήνα! Θα έχουμε χώρα; Νόμισμα; Κυβέρνηση;; Έργα δίχως αυτά δεν πρόκειται να υπάρξουν. Η πολιτική σταθερότητα φέρνει την ανάπτυξη, και συνεπώς την ευημερία. Απλό;

2) Από τα μέσα του περασμένου αιώνα ήξερες ότι σαν Μηχανικός ασφαλίζεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ. Τον τελευταίο χρόνο το ΤΣΜΕΔΕ έγινε ΕΤΑΑ και το ΕΤΑΑ ΕΟΠΥΥ. Ξέρεις τι θα γίνει ο ΕΟΠΥΥ σε 5 χρόνια;; Το δεύτερο θεματάκι είναι απόρροια του πρώτου.

 

Λοιπόν πιο απλά και αναλυτικά τώρα:

Τι κάνει ένας Μηχανικός που ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα;

 

1) Κατασκευές: (Ανοίγω φιάλη!!)Ζώντας την αβεβαιότητα του αύριο ποιος μπορεί να πάρει την γενναία απόφαση να επενδύσει; Από την άλλη υπάρχουν τόσα και τόσα απούλητα ακίνητα για να αγοράσει κάποιος.. Πολύς κόσμος θα σε βάλει σε ρωτήσει το κατιτίς του. Εσύ θα ασχοληθείς, θα τρέξεις, θα ρωτήσεις, θα διαβάσεις, θα μάθεις, και μετά θα σου πει ξέρεις τι; Τελικά δεν θα χτίσω. Δεν χάλασε ο κόσμος, ας περιμένουμε λίγους μήνες.. Τι κερδίζεις από όλο αυτό στην τελική; 0 Ευρώ/Σελίδα.

 

2) Υπηρεσίες Μηχανικού: Τακτοποιήσεις, Ενεργειακά Πιστοποιητικά, κτλ. Ο κόσμος έχει καταλάβει την απάτη του κράτους και τις απεγνωσμένες προσπάθειες να αρπάξει ζεστό παρά, με αποτέλεσμα να κουμπωθεί και να πεισμώσει. Έτσι, λόγω έλλειψης ρευστότητας ελαχιστοποιήθηκαν οι τακτοποιήσεις. Όσο για τα ΠΕΑ, οι μεγάλες κατασκευαστικές τα εκδίδουν αβέρτα!! Σφαγή για ένα ΠΕΑ. Και ο Μηχανικός που το κάνει 15Ευρώ/ΠΕΑ... Άρα αν έχεις σπουδάσει σε άλλη πόλη, μόνο με 2666,66 ~ 2667 ΠΕΑ βγάζεις τα χρήματα που επένδυσες στο μέλλον σου. ;)

 

3) Δημόσια Έργα: (Και τώρα χορός!!) Το κράτος ακολουθεί την τακτική, "Μου χρωστάς, μα δεν σου χρωστάω". Στην καλύτερη απλά αργεί να πληρώσει στην ώρα του. Οι δικές σου υποχρεώσεις όμως τρέχουν σαν το Μιράζ! Και μαζί και οι υποχρεώσεις του μάστορα που έχει γυναίκα, παιδιά και νοίκι, της μάντρας με τα υλικά, των προμηθευτών της μάντρας, του εργοστασίου παραγωγής των υλικών, ε, καταλαβαίνεις.. Μία ολόκληρη κοινωνία που βασιζόταν στην εντιμότητα του ανέντιμου κράτους και των lobby που συντηρούσε και έγλυφε, τώρα βασανίζεται στην απόλυτη κατάρρευση του σοσιαλοκαπιταλισμού και του lifestyle..

 

Τι κάνει ένας Μηχανικός που ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα; ΠΛΗΡΩΝΕΙ τα Γ@μισι@τικ@ αλλοτινών "καλών εποχών" αυτό κάνει.

Κλείνοντας, το πιο μαύρο θέμα του φόρουμ έχει να κάνει με το μέλλον των νέων Μηχανικών. ΕΔΩθα βρεις αυτά που πάντοτες ποθούσες!

 

PS: Και τη σφραγίδα καλό είναι να την κοπανάς που και που για να μη σου στομώσει. Είπαμε :)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι λίγο πιο πολύπλοκο (δεν έχω εμπειρία, από ακούσματα μόνο), με την έννοια ότι σε έναν υγιή άνθρωπο ακόμα και τα 800€-900€ είναι περισσότερα από αυτά που θα πλήρωνε αν πήγαινε χύμα, όποτε αρρώσταινε στον γιατρό.

Το θέμα είναι όταν υπάρχουν περιστατικά που χρήζουν χρονοβόρες και ακριβές αγωγές.

Εκεί η ασφάλεια θα κάνει το παν να σε παρακάμψει (περίπτωση που κάποιος για να κάνει γενικό check up έγραψε στο βιβλιάριο "στεφανιαία", έπαθε εγκεφαλικό μετά από 20 χρόνια και επειδή δεν είχε πει στην ασφαλιστική ότι είχε στεφανιαία, που δεν είχε, του απέρριψαν κάθε απαίτηση για νοσήλια, κέντρο αποκατάστασης κτλ, με "συμβόλαιο" 15 ετών) ή το κόστος των φαρμάκων θα είναι μεγάλο.

 

Πάντως είναι τραγικές τόσο οι αυξήσεις, όσο και οι προσφερόμενες πλέον παροχές....

Εχω εδω και δυο χρονια medisystem, αντι να παω διακοπες βαζω ενα χιλιαρικο (900 για την ακριβεια) στην ακρη για αυτο. Καλυπτει αρκετα πραγματα, αν εχω ατυχημα και δεν μεινω στο τοπο θα ερθει ελικοπτερακι να με μαζεψει, Ενα μικρο μερος που ειναι η συμμετοχη σου καλυπτοταν μεχρι τωρα απο το ταμειο (τσμεδε)

Βεβαια ειμαι ζορισμενος να φευγουν ετσι τα χιλιαρικα, και θα κοιταξω απο τη νεα χρονια να κανω κατι που θα με καλυπτει μονο σε περιπτωση ατυχηματος/νοσηλεια, και να μην εχω πακετο με επισκεψεις σε γιατρους και ετησια τσεκαπ κτλ κτλ.

Ενα τετοιο πιο φτηνο πακετο κανει γυρω στα 500.. ειναι καλυτερα αν δεν συνηθιζεις να επισκεπτεσαι γιατρους

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

οσοι συναδελφοι εδωσαν τωρα εξετασεις , μηπως εχουν παραλαβει τα χαρτια απο το τεε ? εχουν περασει περιπου 3 εβδομαδες. παιρνω τηλ στο μητρωο εδω και 3 μερες και δεν απαντανε. και πληρωνουμε απο την ημερα εξετασης το τσμεδε.τι ειναι αυτοι ρεεεεε?

Edited by stvxri
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τοσο πολυ βιαζοσαστε ρε παιδια να αρχισετε να πληρωνετε;

το αντιθετο φιλε.. πληρωνουμε ηδη απο την ημερα εξετασης και εχει περασει ενας μηνας για να παρουμε την αδεια στα χερια μας. εγω την προηγουμενη εβδομαδα τα παρελαβα.. ηδη δηλαδη 170 ευρω εχουμε χρεωθει χωρις να μας δωσουν το δικαιωμα να υπογραφουμε(πες εαν ειχαμε καμια δουλεια). τεσπα τωρα περιμενουμε το τσμεδε να στειλει τον πρωτο λογαριασμο για να μπορουμε να βγαλουμε βιβλιαρια υγειας κτλ.. επισης πηρα στο τσμεδε της περιοχης μου και τους ειπα να μου πουν ποιες ειναι οι εισφορες μου γιατιθελω να διαγραφω απο την ειδικη προσαυξηση που ειναι +50 ευρω το μηνα. και μου ειπαν οτι ειναι περιπου 165 το μηνα και οτι δεν με εχουν γραψει και στην ειδικη προσαυξηση. ισως βαλανε μυαλο. γιατι στην αρχη που φτιαχναμε τα χαρτια στο τεε για τις εξετασεις τα συμπληρωναν ολα για τις εισφορες κα;ι μετα οπως μου ειπαν θα τα φτιαξω στο τσμεδε. τελικα ομως δεν με εχουν γραψει και στην ειδικη προσαυξηση που ειναι προαιρετικη.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά!!

 

Και εγώ κάποτε όταν είχα δώσει Οκτώμβριο (14 του μήνα), η άδεια ήρθε κάπου στο τέλος Νοεμβρίου-Δεκέμβριος, και από ότι βλέπω στο βιβλιάριο, πρώτη πληρωμή έγινε 31/12.....Οπότε πιστεύω είσαι μέσα στο όριο...

Επίσης θυμάμαι ότι στην αρχή που συμπλήρωνα τις αιτήσεις, υπήρχε και ξεχωριστή αίτηση για ειδική προσαύξηση την οποία φυσικά δεν συμπλήρωσα...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.