Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Ρε παίδες, αν μπορείτε βοηθήστε με. Έχω έκδοση Sofiplus 2002 16.1. Έκδοση Sofistik μάλλον 2002 (πως το βλέπω στα σίγουρα; στα Help--> About ό,τι να 'ναι βγάζει στις εκδόσεις....αλλά μέχρι 2002 γράφει).

 

Με αυτό το Sofiplus που έχω (και νομίζω μόνο με έκδοση ACAD 2002 μπορεί να δουλέψει), μπορώ να κάνω ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνω κ με τον Teddy; Εννοώ τα πάντα, προεντάσεις, όλα τα είδη ανάλυσης κλπ; Θέλω να πω όλες αυτές τις μικροαλλαγές που μπορείς να κάνεις με τον Editor σε όλα τα υποπρογράμματα, μπορώ να τα κάνω μέσα από τα Pull-Down menus του Sofiplus; Μου φαίνεται αδύνατον να περιέχονται όλα....

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην ουσία στο Sofiplus στήνεις απλά γρήγορα το φορέα; Δηλαδή παρακάμπτεις το genf ή το bemess για παράδειγμα (πέρα από φορτία κλπ); K τα υπόλοιπα κατά τα γνωστά...Ρωτάω γιατί τώρα είπα να καταπιαστώ με τη γραφική εισαγωγή. Θέλω να στήσω ένα σωρό φορείς κ όσο σκέφτομαι τον Τeddy...

Link to comment
Share on other sites

Triumph η απάντηση είναι όχι.Ο Teddy έχει περισσότερες δυνατότητες.

 

Ναι ο Teddy έχει περισσότερες δυνατότητες. Εγώ προσωπικά ξεκίνησα να δουλεύω το sofistik πρώτα από το sofiplus (Έκδοση 17.1 με ACAD 2008). Γρήγορα κατάλαβα ότι δεν μπορείς να δουλεύεις μόνο το ssd με το sofiplus χωρίς να ξέρεις τιποτα για τον teddy και την CADinp. To σωστότερο είναι να ξεκινήσεις από εκεί.

 

Το genf είναι στην ουσία παρωχημένο έχει αντικατασταθεί από τα Sofimsha και sofimshb.

Για να δείς την έκδοση που έχεις Help>Diagnosis.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα αυτά που λέει ο iovo.

Το Sofimsha είναι αντίστοιχο του genf απλά έχει απλοποιηθεί η εισαγωγή των δεδομένων και έχει επιλέον εντολές.Κι εγώ τώρα αρχίζω να το χρησιμοποιώ.

Υπάρχει δυνατότητα "μετάφρασης" των εντολών του genf σε Sofimsha

Link to comment
Share on other sites

Το sofimshb δημιουργεί μοντέλο από γεωμετρικά δεδομένα και μόνο πχ περιγράφεις την περίμετρο μιας πλάκας και σου κάνει το meshing αυτόματα. Ακόμα τα γραμμικά στοιχεία προσδιορίζονται από structural lines και πάλι γίνεται αυτόματα το meshing. Έχει πολλές δυνατότητες όσον αφορά σε ειδικά θέματα προσομοίωσης πχ γραμμική δεσμευση. To sofιmsha είναι το νέο genf δλδ χρησιμοποιεί finite element και όχι structural element όπως κάνει το sofimshb.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά έχω την εντύπωση ότι από το sofiplus μπορείς να περάσεις και φορτίσεις, συνδυασμούς, κανονισμούς κλπ

Παρόλα αυτά απαιτείται να ξέρεις να διαβάζεις και να χρησιμοποιείς τον editor. Μπορείς να κάνεις περισσότερα.

Το Sofimshb και Sofimsha είναι κάτι που έπρεπε να γίνει από καιρό...

Link to comment
Share on other sites

Άρα στην ουσία στο Sofiplus στήνεις απλά γρήγορα το φορέα; Δηλαδή παρακάμπτεις το genf ή το bemess για παράδειγμα (πέρα από φορτία κλπ); K τα υπόλοιπα κατά τα γνωστά...Ρωτάω γιατί τώρα είπα να καταπιαστώ με τη γραφική εισαγωγή. Θέλω να στήσω ένα σωρό φορείς κ όσο σκέφτομαι τον Τeddy...

:confused: :confused: Στη μάνα σου το 'πες? :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.