Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

Για παράδειγμα, ένας στύλος με μία μάζα στην κορυφή του όπου επιταγχύνεται, πρέπει να έχει ροπές στη βάση του +Μ και -Μ.

 

Την -Μ δεν τη βγάζει ποτέ. Είτε δίνω οποιαδήποτε επαλληλία, είτε δίνω νέα φόρτιση με αρνητική επιτάγχυνση.

 

Έχω πρόβλημα στη διαστασιολόγηση έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που έκανα είναι να παίρνω τα σεισμικά εντατικά μεγέθη, τα οποία ήταν πάντα θετικά, άσχετα με την φορά της φόρτισης, και τα έβαζα στους υπολογισμούς μου με θετικό και αρνητικό πρόσημο ανάλογα με τη φορά του σεισμού που εξέταζα στην κάθε περίπτωση. Αυτό γιατί το αποτέλεσμα των μεγεθών που σου δίνει για το σεισμό είναι το μέγιστο και πάντα θετικό (που προκύπτει μέσα από μια στατιστική ανάλυση) και άρα λογικά μπορείς να το λάβεις και με αρνητικό πρόσημο για να ελέγξεις και την αρνητική φορά (αφόυ είναι το μέγιστο στην υπο εξέταση διεύθυνση).

 

Λογικά έτσι θα είσαι καλυμμένος, υποθέτω βέβαια ότι εξαρτάται και το μοντέλο που εξετάζεις, αλλά έχω την αίσθηση (χωρίς να είμαι και 100%) ότι έτσι λειτουργεί σχεδόν πάντα, όσον αφορά το σεισμό.

Link to comment
Share on other sites

Πω πω... με το χέρι? ο Θεός να μας φυλάει... Εννοώ ότι μετά τις επιλύσεις δημιουργούσα ένα maxima όπου είχα βέβαια φτιάξει όλους τους πιθανούς συνδιασμούς για τις δυσμενέστερες φορτίσεις! π.χ.

Ι.Β. + Q + E

Ι.Β. + Q - E

......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα παιδια,

Εχω απηυδήσει με τα ελληνικά προγράμματα που δουλεύω και σκεφτομαι για αγορά ξένου ακομα και ας μην κανω ποτέ αποσβεση!

Το Sofistik το ξέρω απο την διπλωματική μου (teddy κτλ).

Από οτι βλέπω στο site της εταιρείας εχει ενσωματώσει όλους τους απαιτούμενους ελέγχους των ελληνικών κανονισμών ΕΑΚ - ΕΚΩΣ.

Στην πράξη αυτό συμβαίνει επιτυχώς ή υπάρχουν προβλήματα?

Να υποθέσω ότι ο ΕC2 και EC8 υπάρχουν ουτως η άλλως;

Επίσης δεν βλέπω να αναφέρεται σε push over και γενικά δυνατοτητα ελέγχων με παλαιούς κανονισμους και υπολογισμους ενισχύσεων.

Με ενδιαφέρει κυρίως για χρήση για μεταλλικά αλλα θέλω να απαγκιστρωθώ και από τα ελληνικά προγραμματα του μπετον.

Το ρομποτ το απορρίπτω λόγω υποστηριξης και πολιτικής autodesk καθως και την ανυπαρξία των αντισεισμικών διατάξεων στο μπετόν. Για τον τελευταίο λόγο δεν θέλω και το SCIA παρα τις εξαγγελίες...(απο υποσχέσεις προγραμμάτων για βελτιώσεις αναβαθμίσεις , προσθήκες γενικα έχω χορτάσει)

Για το Statik δεν ξέρω πολλα, σιγουρα είναι καλό, μαλλον και πιο ακριβό νομίζω αλλά

οι προηγουμενες γνώσεις μου καθως και καποιες γνωριμίες με ανθρώπους χρησιμοποιούν το πρόγραμμα με στρέφουν προς Sofistik.

Θα τους ρωτήσω και αυτους αλλα με ενδιαφέρει και η δικια σας άποψη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Palex. Απο τα προγράμματα που αναφέρεις χρησιμοποιώ το SCIA και το STATIK.

 

To STATIK εδώ και 15 χρόνια. To SCIA εδώ και 1 χρόνo.

 

Το STATIK έχει ένα ελάττωμα. Δεν έχει πεπερασμένα στην χωρική του ανάλυση. Μόνο στη διαστασιολόγηση πλακών. Κατά τ' άλλα είναι καλό.

 

Το SCIA έχει πεπερασμένα στοιχεία και μεγάλες δυνατότητες. Μέσα στον επόμενο μήνα αναμένεται να κυκλοφορήσει η πρώτη έκδοση που θα έχει δυνατότητα ελέγχων που προβλέπονται απο τoυς ΕC2/ΕC8. Οταν το πάρω στα χέρια μου και το δουλέψω θα σου πω τη γνώμη μου.

 

Το SOFISTIK είναι δοκιμασμένο στο χρόνο, αλλά δεν το έχω δουλέψει.

 

Συμβουλή: περίμενε ένα δυο μήνες μέχρι να κατακάτσει ο κουρνιαχτός με τους Ευρωκώδιικες και αποφάσισε μετά.

 

Ελπίζω να βοήθησα. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ,

η συμβουλή σου για υπομονή είναι νόμιζω πολύ καλή.

Το προβλημα που αναφέρεις για το Statik δεν είναι και λίγο για την σημερινή εποχή.

Στο site της εταιρειας που έχει το Scia διαβασα για συνεργασια με Πενελη και τα ΕC tools

αλλα όλα αυτα με συνεργασιες ασχετων προγραμμάτων διαφορετικών εταιριών (τύπου e-tabs και ολοστατικά μαζί) μου δημιουργούν αρνητισμό.

Δυστυχώς πρέπει να ελέγξω την διαστασιολόγηση τουλαχιστον ενος μεταλλικού που ξεκινησα στο ελληνικό προγραμμα μου για μελετη που μεσα στο επόμενο διμηνο το αργότερο θα πρέπει να έχει δοθεί. Ηδη έκανα προδιαστασιολόγηση για το επενδυτικό αφού το περασα και στο δευτερο στατικό πρόγραμμα ελληνικής παλι κατασκευής στο οποιο έχω πρόσβαση αλλα δεν είμαι ικανοποιήμενος με κανένα από τα δυο. Δεν είναι καποιο σπουδαίο κτίριο αλλα θέλω πια να κάνω σωστα την δουλεία μου, ετσι για λόγους μελετητικής αξιοπρέπειας και για να προκύψει καποια στιγμή το πολύ σοβαρό κτίριο.

Ισως να κανω την διαστασιολόγηση σε excell ή να παρω μόνο το Steel Members της Sofistik αρχικά μονο με 650€ για αυτην τη δουλεια αλλα μετα απο αυτό δεν νομίζω να πάω σε αλλη εταιρεια.

Γνωριζει κανείς αν δίνεται ξεχωριστά η ρουτίνα διαστασιολόγησης μεταλλικών με περασμα εντατικών μεγεθών με το χέρι και από αλλο προγραμμα?

Λεπτότοιχες με υπολογισμό ενεργών χαρακτηριστικών έχει λυσει κανεις με το Steel Membres? Εχει πετύχει κανεις να εισάγει τα εντατικά μεγέθη σε αυτό από excell ή από αλλης μορφής output αλλου στατικού προγραμματος?

Συγνώμη για τον βομβαρδισμό ερωτήσεων!

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Έστω έχω φτιάξει ένα μονώροφο. Και περνάω σεισμούς ας πούμε κατά ΕΑΚ με SOFILOAD:

 

LC 91 TYPE NONE

RESP TYPE EAK CLAS A SA 1.0 SB 2.5*1*1/1 SMIN 0.25 TB 0.10 TC 0.4 TD 2.5 TE 0 K1 1 AG 10 AH 0.36*1.0 AV 0

ACCE DIR Ax 1

 

Θέλω να υπολογίσω λαμβάνοντας υπόψην την τυχηματική εκκεντρότητα 0,05*L.

 

Έχετε καμιά ιδέα? Να την εισάγω σαν ροπή?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με ροπή πιστεύω ότι γίνεται...Αλλά πόσο εύκολα θα την εισάγεις; Έχεις πεπερασμένα στις πλάκες; Αν ναι, βάλε ένα κόμβο σταθερό στα 0,05L και βάλε εκεί όλη τη δύναμη. Οι ροπές στύλων θα σου βγούνε αν και θα έχεις όλη τη δύναμη μόνο σε ένα κόμβο...αλλά στο επίπεδο της πλάκας δεν σε ενδιαφέρει τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.