Μετάβαση στο περιεχόμενο

lemonita

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Υπάρχει κανείς που να δουλεύει το sofistik ? Αν ναι επειδή σκέφοτμαι να το αγοράσω ποιά είναι η άποψή του? Στα κτηριακά το γίνεται με τα σχέδια ? σχεδιάζει λεπτομέρειες ? Υπάρχει κάποιος που να δουλεύει την ειδική έκδοση για την Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε iovo δεν το εχω δουλεψει, αλλα το εχω δει σε παρουσιαση. Γνωμη μου ειναι πως για συνηθισμενες μελετες (κτιρια κατοικιων,καταστηματων κτλ - γενικα για ακθημερινη χρηση) ειναι λιγο δυσχρηστο με πολλες δυνατοτητες που δε θα εκμεταλευτεις σε τετοιου ειδους μελετες και αργο στην εισαγωγη δεδομενων. Προς Θεου δε θελω να σε επηρεασω αλλα απευθυνεται κυριως (παντα κατα τη γνωμη μου) σε μεγαλα εργα που απαιτουν ειδικη μελετη. Αν ασχολεισαι με τετοιες μελετες πηγαινε να το δεις κ απο κοντα. Τελος η τιμη του ειναι απο τις τσουχτερες της πιατσας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ jim, έχω κάνει ήδη την επαφή και πεχω πάρει προσφορά και κάποια demo. Από θέμα εισαγωγής δεδομένων έχει ένα καινούριο "προεπεξεργαστή" εισαγωγής του φορέα μέσα από το AUTOCAD. Σε πρώτη επαφή δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο και ενοθυσιάστηκα με την δυνατότητα να αντιμετωπίσεις πραγματικά το οτιδήποτε. Πάνω σε αυτό θα ήθελα την γνώμη κάποιου που το δουλεύει καιρό γιατί άν δεν δουλέψεις κάτι για λίγο καιρό δεν μπορείς να καταλάβεις προβλήματα ή ελλείψεις...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα σου ήταν εύκολο να δημοσιεύσεις τις τιμές που σου έδωσαν για τα διάφορα modules του sofistik ΕΔΩ;

 

Προφανώς οι τιμές θα είναι ενδεικτικές ανάλογες αυτών που δημοσίευσε ο Adavis για το Fespa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Φίλε ιοvo, χρησιμοποιώ το sofistik v.21 (μαζί με τα βοηθητικά προγράμματα steelmembers και steelconnection για μεταλλικά) εδώ και ένα χρόνο στο γραφείο που δουλεύω και όντως το πρόγραμμα έχει πολλές δυνατότητες. Δεν χρησιμοποιώ το γραφικό περιβάλλον εισαγωγής δεδομένων (sofiplus) επειδή εκτός του οτι είναι τσιμπημένη η τιμή του, απαιτεί την αγορά αυθεντικού Autocad. Σαν αποτέλεσμα η εισαγωγή των δεδομένων είναι λίγο χρονοβόρα. Παρόλαυτά η καινούργια έκδοση v.23 έχει κάποια νέα module που απλοποιούν αρκετά την προσομοίωση(sopimsha) και τη φόρτιση του φορέα(sofiload). Μερικά μειονεκτήματα του sofistik είναι οτι λειτουργεί με ξένους κανονισμούς και δεν κάνει ικανοτικούς ελέγχους με αποτέλεσμα να λύνουμε για q=1.50(αν και υπάρχει σε πειραματικό στάδιο ένα βοηθητικό πρόγραμμα το SofiKan που κάνει ικανοτικούς ελέγχους)...

 

Σχετικά με τα σχέδια που λές, το sofistik ΔΕΝ κάνει σχέδια.Στην διαστασιολόγηση απλά βγάζει το ποσοστό οπλισμό που απαιτείται και την επιλογή οπλισμού την κανει χρήστης(για τα μεταλλικά το steelconnection σχεδιάζει κάποιες συνδέσεις αλλά είναι πολύ πρόχειρες..).Οπότε για απλά κτιριακά έργα δεν θα σου το πρότεινα αφού πρέπει να κάνεις τα σχέδια,λεπτομέρεις με autocad καθώς και τους ελέγχους που απαιτεί ο ΕΑΚ εξωλογιστικά....

Link to comment
Share on other sites

το sofistik το ειχαν σε ενα γραφειο συναδελφων και μπορω να πω απο την επαφη που ειχα οτι εχει απειρες δυνατοτητες,τρομερη αξιοπιστια αλλα θελει πολυ...πολυ χρονο για την εισαγωγη του φορεα...

Link to comment
Share on other sites

Esteban

σε ευχαριστώ πολύ!!! Για το πακέτο sofistik Ηellas που αναφέρουν εδώ ξέρεις κάτι?

 

Το πακέτο που λές περιέχει , απότι ξέρω, 3 προγράμματα SofiKAN(νομίζω δεν έχει βγεί σε γραφική εισαγωγή δεδομένων, ή είναι σε δοκιμαστική έκδοση) που κάνει ικανοτικούς ελέγχους, Steel members (διαστασιολόγηση μελών) και SteelConnections(συνδέσεις).Τα προγράμματα αυτά απαιτούν την εγκατάσταση του sofistik και συνεργάζονται με την database του.Επίσης, στην τελευταία έκδοση του sofistik εμπεριέχονται με τη μορφή shortcut στα πρόγραμμα εισαγωγής δεδομένων...

 

Τιμές δυστυχώς δεν ξέρω..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.