Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ'ύψος σε φέρουσα τοιχοποιία


 

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,

όπως προδίδει και ο τίτλος βγαζω άδεια προσθήκης καθ'ύψος σε παλιο κτίσμα χωρις αδεια ισόγειο με υπόγειο και δεν εχω ξαναασχοληθει με το θεμα οποτε χρειαζομαι τη βοηθεια σας.Η λογική αν εχω καταλαβει καλα ειναι οτι υπολογιζω την προσθηκη (μεταλλικη ή φερουσα τοιχ.) και βλέπω αν βγαινει ο ελεγχος της υπαρχουσας με τα νεα φορτια, σωστα? Σε περιπτωση που δεν βγαίνει ενισχυω την υπαρχουσα? Υπαρχει καποιο προγραμμα επιλυσης φερουσας δωρεαν διαθεσιμο στο νετ?

Οποιαδηποτε συμβουλη οπως καταλαβαίνετε ειναι καλοδεχουμενη.

Edited by sakelsakel
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, θα ακολουθήσεις τα οριζόμενα στο παράρτημα Ε του ΕΑΚ 2000.

 

Αν δεν υπάρχει επάρκεια, πρέπει να γίνουν ενισχύσεις, οι οποίες πρέπει να μελετηθούν βάσει ΚΑΝ.ΕΠΕ. (Κανονισμός Επεμβάσεων-επίσημος νόμος του κράτους από φέτος....). Κοινώς έμπλεξες τα μπούτια σου....Να εύχεσαι να μην θέλει ενισχυση!....Αλλιώς καλή μελέτη με τον πολυδαίδαλο ΚΑΝ.ΕΠΕ!.....

 

Προγράμματα υπάρχουν, δωρεάν όμως λίγο δύσκολο...Εάν ανατρέξεις βέβαια στο συγκεκριμένο thread της Φέρουσας Τοιχοποιίας, θα βρεις και ένα θέμα που είχα ανοίξει εγώ πριν λίγο καιρό, σχετικά με την προσομοίωση φέρουσας με ραβδωτά στοιχεία και κατά πόσο εφικτή είναι....θέλει λίγο ψάξιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ο ΚΑΝ.ΕΠΕ δεν εφαρμόζεται σε κτίρια με φέρουσα τοιχοποία, ούτε σε μεταλλικές προσθήκες.

 

Η αρμόδια πολεοδομία θα σε ενημερώσει για να μην βρεθείς προ εκπλήξεων. Πάρε εγγράφως την απάντηση, αφού ρωτήσεις και εγγράφως.

 

Δωρεάν πρόγραμμα πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σωστά kostassid, ο ΚΑΝ.ΕΠΕ. είναι μόνο για φορείς από Ω/Σ....

 

Αφηρημένος όταν εγραφα το post μου πιο πάνω, είχα προς στιγμήν στο μυαλό μου, ότι ο υφιστάμενος φορέας είναι απο Ω/Σ, οπότε εάν χρειαστεί ενίσχυση πρέπει να πάει με ΚΑΝ.ΕΠΕ., γι' αυτό και απάντησα έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι πίστευα, ότι ο ΚΑΝΕΠΕ είναι μόνο για κατασκευές από Ο/Σ, μέχρι που άκουσα από το στόμα του προέδρου του ΟΑΣΠ ότι είναι για όλες τις κατασκευές όσον αφορά την αποτίμηση και μόνο για Ο/Σ για τον επανασχεδιασμό/ενισχύσεις.

 

ΔΟΚΚ και ΟΑΣΠ διαφωνούν επί του θέματος του παραρτήματος Ε του ΕΑΚ2000.

Δέχονται και οι δυο ότι νομικά είμαστε καλυμμένοι, όμως ο ΟΑΣΠ συνιστά τη χρήση του ΚΑΝΕΠΕ και για την αποτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.