Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για υπογραφή αρχιτεκτονικών


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι. Με μια αναζήτηση που έκανα στο forum δεν βρήκα κάτι παρόμοιο.

Οπότε μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.

 

Από συνάδελφο πολιτικό μηχανικό μου ζητήθηκε να υπογράψω τα αρχιτεκτονικά σε δική του μελέτη μονοματοικίας (χωρίς να κάνω κάποια άλλη εργασία).

Ο λόγος που μου το ζήτησε είναι δίοτι πρόκειται για παραδοσιακό οικισμό και απαιτείται υπογραφή αρχιτέκτονα για τα αρχιτεκτονικά.

Και η ερώτηση μου είναι: τι ποσοστό επί της συμφωνηθήσας αμοιβής να ζητήσω εγώ σαν δική μου αμοιβή;

Φυσικά σε ότι αφορά τα φορολογικά θα γίνει η ανάλογη συμφωνία (ΦΠΑ, φορολογία εισοδήματος κλπ.)

 

Ευχαριστώ

Edited by nikoswrc_01
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

αν είχες κάνει εσύ τα στατικά για πολυκατοικία, θα ζητούσες από τον πολιτικό μηχανικό να υπογράψει ;

Και αν το ζητούσες, νομίζεις ότι θα το έκανε ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι ήξερα να κάνω στατικά και η νομοθεσία απαιτούσε υπογραφή πολιτικού μηχανικού σε αυτά, τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

Κακώς βέβαια απαντάω στο δικό σου ερώτημα...

Δεν νομίζω ότι είναι πολύ παράλογο το να θέλω να εξυπηρετήσω έναν φίλο.

 

Edited by nikoswrc_01
Link to comment
Share on other sites

ενταξει ειναι πιο ευκολο σαν ΙΔΕΑ να υπογραψεις αρχιτεκτονικα παρα στατικα......

 

προσωπικα οτι αρχιτεκτονικα μου φερνανε δεν θαχα κανενα προβλημα να τα υπογραψω....

 

 

ενα θεματακι εχω τελευταια που μου ζητανε αν υπογραψω εξαρτημενα τοπογραφικα ΕΓΣΑ και δεν ξερω απο αυτα ρε γμτ

ουτε πως τα ριχνεις στο κτηματολογιο να δεις αν ειναι σωστα τοποθετημενα :sad:

Edited by akius
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, χωρίς παρεξηγήσεις και χωρίς υποθέσεις :

Όσο κακώς έπραξε ο συνάδελφος που το ζήτησε, άλλο τόσο και εσύ που το συζητάς ...

Το τι ζητά ο νόμος είναι άλλο θέμα ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

ενα θεματακι εχω τελευταια που μου ζητανε αν υπογραψω εξαρτημενα τοπογραφικα ΕΓΣΑ και δεν ξερω απο αυτα ρε γμτ

...

Πάρε ένα iPhon :smile: :-) :smile:

 

 

Όσο για το βασικό ερώτημα του θέματος. Νομίζω είναι μια νέα κατάσταση αυτή και σίγουρα θα υπάρξουν ζητήματα. Μέχρι σήμερα οτιδήποτε πατούσε επί γης το υπόγραφε ο ΠΜ και αυτό αλλάζει κάποια δεδομένα.

Σίγουρα σε περιοχές που το αφορά οι συνάδελφοι ΠΜ που έχουν μόνιμη έδρα εκεί θα έχουν ένα τεράστιο πρόβλημα να διαχειριστούν.

 

Νομίζω πως και εμείς ως αρχιτέκτονες θα πρέπει στα πλαίσια της επαγγελματικής σχέσης να βρούμε φόρμουλες συνεργασίας και κοστολογήσεις εργασιών μεταξύ επαγγελματιών.

Είναι άλλο πράγμα η τιμή αυτή (ας πούμε χοντρική) κι άλλο η λιανική.

 

Οπότε συνάδελφε κανόνισε ανάλογη δική σου αμοιβή με ανάλογη υπογραφή που θα πλήρωνες στην δική του ειδικότητα.

 

Θα είναι λίγο παράξενο για τον συνάδελφο ΠΜ διότι κατά κανόνα θα έχει συνηθίσει να έχει εισπράξεις από υπογραφές ενώ τώρα θα πρέπει να πληρώσει.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω κάτι πιο συγκεκριμένο για αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, χωρίς παρεξηγήσεις και χωρίς υποθέσεις :

Όσο κακώς έπραξε ο συνάδελφος που το ζήτησε, άλλο τόσο και εσύ που το συζητάς ...

Το τι ζητά ο νόμος είναι άλλο θέμα ...

 

Η αυτή τη στιγμή συνομιλώ με κάποιον καταξιωμένο, "πιασμένο" και ιδεολόγο αρχιτέκτονα,

που πάνω από όλα βάζει την αρχιτεκτονική και την αναβάθμιση της ποιότητας του δομημένου περιβάλλοντος,

ή είμαι τόσο συμβιβασμένος με την πραγματικότητα, που πραγματικά δεν βρίσκω κάτι

παράλογο στο να μου ζητάει κάποιος συνάδελφος πολιτικός μηχανικός να τον εξυπηρετήσω ( με το αζημίωτο),

υπογράφοντας τα αρχιτεκτονικά σε δική του άδεια...

 

Παρακαλώ πάντως να μην συνεχίσουμε αυτή την κουβέντα... Τα αρχιτεκτονικά θα τα υπογράψω όπως και να έχει!!!

Αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει με την γνώμη του στην αρχική μου ερώτηση θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.

Edited by nikoswrc_01
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

εφόσον θα τα υπογράψεις όπως και να έχει, καθώς λες και εφόσον το κάνεις μόνο για να εξυπηρετήσεις τον συνάδελφο και συνεργάτη σου, τότε κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα καθαρά μαθηματικό πρόβλημα και οι γνώμες των υπολοίπων περισσεύουν. Έξοδα (φπα, φορολογία, κρατήσεις) + το πόσο κοστολογείς εσύ την εξυπηρέτηση, το οποίο εμείς δεν μπορούμε να το κρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τι σχέση και τι υποχρέωση έχεις στον συνάδελφο.

 

Από εκεί και πέρα όμως, το ηθικό ζήτημα παραμένει....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εγω στη θέση σου θα έπαιρνα στα χέρια μου την αρχιτεκτονική μελέτη, θα πήγαινα με το λειζερ ή τη μετροταινία να μετρήσω τι ισχύει κ μετα θα υπέγραφα.αν πρόκειται για προς ανέγερση θα ζητούσα κ φυσικά θα επέβλεπα κ θα ζητούσα κ αμοιβή απο την επίβλεψη. οσο για το ποσό το 30% της καθαρης συμφωνηθείσας(+φπα,κρατήσεις .....) πως σου ακούγεται??

Link to comment
Share on other sites

κοιτα παμε σε πραγματικα δεδομενα....

ασε τι ζητηγαμε παλια ακομα και σε αδειες που τον α-β-γ λογο δεν θελαμε να υπογραψουμε εμεις προσωπικα και το κανε καποιος αλλος συναδελφος...αλλαξε ο τροπος φορολογησης επομενως ξεχασετα.....

 

ζητας ολο το φπα-κρατησεις -τσμεδε κτλ

τωρα ο φορος ας υποθεσουμε λενε 28%

θεωρω λογικο ενα συνολικο ποσοστο περιπου στο 50-60% απο την στιγμη που δεν εκανες καποια εργασια......

 

τα ποσοστα στην αγορα παιζουν απο 40 εως 70%.......και φυσικα ειναι αλαογα την συμφωνια........ποιος κανει την εργασια και αν απλα υπογραφεις......αν κανεις την εργασια και υπογραφεις.......και αν σου κοβει ισοποση αποδειξη για εξοδα για να μην φορολογηθεις γιαυτα που θα παρεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.