Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

Πλέον δεν δεχομαι Τιποτα αμασητα .. Προσπαθώ απο έμπειρους μηχανολογους να μαθαίνω για να μπορώ να μιλήσω.. Και τον ηλιακό μηχανολογος μου τον έβαλε αλλα την πατησα και εκεί .. Γιατί ήμουν άσχετος .. Εκεί να δείτε ωραία πράγματα ...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πειτε μου εναν λογο που χρειαζεται το τανκ αδρανειας σε συστημα με αυτορυθμιζομενη αποδοση θερμανσης.Τα 200 λιτρα ειναι ΠΟΛΥ λιγα σε Α.Θ. για να πεις οτι θα αποθικευσεις νυχτερινο ρευμα. Απο την αλλη αναγκαζεις την αντλια να δουλευει οπως νανε. Αν δεν την ειχες στο συστημα ,οταν η διαφορα εξαγωγης / εισαγωγης μειωνονταν (γιατι ζεσταθηκε το σπιτι) τοτε και η αντλια θα χαμηλωνε την ενταση της. Γενικα σε αντλιες inverter θεωρω λαθος τα τανκ αδρανειας .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ρε αδελφέ και εγω αυτο φωνάζω .. Το δοχείο δεν μου χρησιμεύει πουθενά αφού ο συμπίεστης ειναι inverter.. Η daikin δεν εχει δοχειο αδράνειας και δουλεύει με διαχωριστη ζεσταινει νερό και δίνει στο ΣΠΙΤΙ ανάλογα με τις ανάγκες.. Εμένα πως δουλεύει... Πατέντα στην πατέντα ... Τόσο καιρό η αντλια δούλευε ασταμάτητα ... Είχα δεν είχα απαιτήσεις θέρμανσης.. Το βασικό πρόβλημα ειναι το εξής .. Μου έκαναν μελέτη μου είπαν ... Θέλεις αντλια 23kw μου είπαν... Ωραία βαλτη.. Τι μελέτη έκαναν; 140 τετραγωνικά επι... επι .. δια... 17000 θερμίδες.. Κάτσε ρε φίλε... Πήγα σε ενεργειακό επιθεωρητή ... Ζήτησε μονωσεις , τύπο αλουμινιων, κτλ.. Αποτέλεσμα μια πλήρη ενεργειακή μελέτη απωλειών 9500 θερμίδες.. Με σφραγίδα ... Να τα... Αυτο που έπρεπε να γίνει απο την αρχή.. Αρα μια 11 κw ειναι μια χαρά για το ΣΠΙΤΙ με ένα περιορισμό λίγο στη ψύξη.. Ο κουμπάρος 125 τετραγωνικά σπιτι 8 kw altherma εγω 23kw με 140! Τωρα η σύνδεση κ ο αυτοματισμος δεν ξέρω ... Μπορεί κάποιος να βοηθήσει.. ; Θα μου πεις έχω εγκαταστατη ... Τωρα την αντλια την ελέγχω με κεντρικό θερμόστατη .. Ειναι λάθος για εμένα.. Για μια οn off καλό μπορεί να ειναι αλλα για inverter όχι... Δεν έχω απόδοση πιάνει γρήγορα την θερμοκρασια του θερμόστατη κ σβήνει για καμία ωρα .. Παγώνουν οι στήλες των μπανιων.. Και και και ... Έχω πέσει σε λουμπα .. Χίλιες φορές να είχα βάλει την altherma ..

Link to comment
Share on other sites

και εγω αμφιταλαντευομουν μεταξυ dα***n al****ma και mi*****hi z*****dan. Τελικα πηγα δαικιν και ακομη δεν το εχω μετανιωσει.

Κατ αρχην δεν μου αρεσε το ονομα :) (ζούμπανταν !!!! ακου ονομα που βρηκαν !) . Επισης δε μου αρεσει οτι για να καταφερει να δουλεψει χωρις αντιστασεις ,ανεβαζει τρελες πιεσεις στο συμπιεστη (ποσο θα αντεξει αραγε?) αλλα το πιο βασικο οτι εδινε μονο 1 ετος εγγυηση στα ηλεκτρονικα μερη (αληθεια και ας ειναι παρανομο) Τωρα συνειδητοποιω απο τα λεγομενα σου οτι οτνως η προσφορα για την εσωτερικη μοναδα ηταν με υλικα επιλογης του απο ελευθερο εμποριο και οτι το ετοιμο κουτι της μιτσουμπισι(γιατι ηταν πολυ ακριβο). Αλλο ενα μειον τελικα.

Εγω την αντλια την δουλευω με αντισταθμιση : εξωτερικο θερμομετρο και Δτ (εισ-εξαγ) (χωρις εσωτερικο).Ειναι η πιο οικονομικη μεθοδος θερμανσης γιατι δεν αφηνει ποτε να νερα να κρυωσουν . στους -5 εξω εχω προσαγωγη 42 βαθμους.Στους 15 εχω 27 βαθμους .Δτ=5 C. Αυτα με δοκιμες .Φυσικα εχω την δυνατοτητα να μπαινω σε mode εγκαταστατη και να αλλαζω τις ρυθμισεις με την αδεια του μηχανικου μου.

Εσενα η αντλια σου εχει 7 steps. δηλ εχει 7 διαβαθμισεις στην καταναλωση.Δεν ξερω αν εχεις δυνατοτητα να ξερεις σε πιο στεπ βρισκεσε,αλλα θα ηταν χρησιμο για σενα.Το λογικο ειναι να βαλεις και εσυ μια καμπυλη λειτουργειας και κατοπιν να το αφησεις να δουλευει συνεχεια ,ενω αυτο θα αλλαζει απλως την καταναλωση (steps). Επισης θα προσεχα ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ να εχω συνεχεια ροη μεσα στα fan coil.Δηλ ακομη και αν επιανε θερμοκρασια ο θερμοστατης σε ενα δωματιο ,τοτε το πολυ να εκλεινε τον ανεμιστηρα μεσα στο φαν κοιλ και οχι την κυκλοφορια. Οταν κλεινεις την κυκλοφορια σε ενα κυκλομα (ή ακομη και με θερμοστατικες κεφαλες στο συλεκτη) το νερο κρυωνει πολυ,και οταν ανοιξει και παλι το κυκλωμα ,η αντλια "σοκαρετε" και καιει τα αντερα της. Σε αντλιες θερμοτητας πρεπει να κανονιζεις ετσι την ροη ωστε να εχεις ομοιομορφη θερμοκρασια στο σπιτι ,αλλα να μην κλεινει τελειως το κυκλωμα με θερμοστατικη κεφαλη.

Δεν ξερω αν εχεις αλλα σκεψουτο.Σε αυτο το φορουν υπαρχει σχετικη συζητηση σχετικα με τις θερ/κες κεφαλες και την διακοπη ροης σε αντλιες θερμοτητας αν το βρω θα στο υποδειξω.

Κατα τα αλλα παρε το μανουαλ του εγκαταστατη ( παρτο απο το μηχανικο) και διαβασετο μονος σου.

Ελενξε την εγκατασταση: το βαλαν σε σωστο σημειο ? αν πχ την εξω μοναδα την βλεπει ηλιος τοτε δεν θα σου δουλεψει η αντισταθμιση .Θα βλεπει ζεστη το μεσημερι και μετα θα καις τα διπλασια το απογευμα που θα πεφτει ο ηλιος .

Το μονωσαν σωστα? οι κεφαλες σου ειναι ανοιχτες ολες και ρεει νερο? Εσυ ειναι προτειμοτερο να εχεις τερμα ανοιχτο το κυκλοφοριτη και να κανονιζεις τις θερμιδες απο την ενταση ροης του αερα σε καθε φαν κοιλ. Δηλαδη εσυ μονο με την ενταση του ανεμιστηρα σε καθε δωματιο θα κανονισεις την θερμοκρασια και η αντλια με την αντισταθμιση θα την κραταει σταθερη ασχετα με το ποσο κρυο θα κανει εξω.

Edited by dalai
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατάργησης τον κεντρικό εσωτερικό θερμόστατη και τοποθέτησα το αισθητήριο της αντλιας στο δοχείο αδράνειας .. Περίπου στη μέση.. Αν δεν δουλέψει σωστα .. Φυσιολογική καταναλωση θα το βάλω στην επιστροφή του εναλλακτη.. Με τα ζεστά νερά χρήσης τι θα κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια δουλεύει πιο ξεκούραστα ... Ωραία ατμόσφαιρα στο σπιτι.. Δεν δουλεύει κανένα funcoil .. Δεν έχουμε ζήτηση.. Η αντλια κόβει 15 λεπτά περίπου και ξαναμανα .. Καταναλωση την πρώτη ωρα 5 kw.. 23 kw δια 5 ίσον 4,6 cop .. Πόσο καλύτερα ... ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΑΝΤΛΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Πόσο καλύτερα να δουλέψει! Αφού με καλύπτει η 11 άρα γιατί να έχω 23kw Ο κατασκευαστής δίνει 3,80 kw ωριαία μέγιστη καταναλωση για ίδιο αποτέλεσμα..

Link to comment
Share on other sites

Ti ενοεις τι θα κανεις με τα ζεστα νερα ? Κανονικα αυτα ζεστενονται με προγραμμα καθημερινο.Μια διπλη βαλβιδα που στελνουν τα νερα της αντλιασ στο δοχειο ΖΝΧ. Οταν τελικα ζεσταθουν τα ΖΝΧ , ξαναγυριζει στην θερμανση

Σε ποια περιοχη βρισκεσε αν επιτρεπετε ?

Edited by dalai
Link to comment
Share on other sites

Φίλε dalai την εξωτερική μονάδα την βλέπει ο ήλιος κάποια στιγμή της ημέρας .. Φαντάζομαι εννοείς κατα φάτσα.. Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι αντλια έβαλες, τετραγωνικά σπιτιού, απώλειες, καταναλωση ωριαία ;την δουλεύεις συνέχεια 24 ωρο;

Link to comment
Share on other sites

Τα νερα τα έχω ΚΑΤ επιλογή .. Θέλω ζεστά αλλάζω σε hot water και μέσω τριοδης βάνας ζεσταινω το δεύτερο δοχείο που έχω.., τωρα όμως που το αισθητήριο ειναι στο αδράνειας μου είπαν ότι πρέπει να ζεσταινει όλο το νερό εκεί και μετά να ανοίξει η τριοδη για το μποιλερ.. Ετσι ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.