Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

αν λες για τον σιεκκα..... χαρα αγνωειται......

θυμαμαι θα την ξυλωνε και θα επερνε αλλης μαρκας με μικροτερα kw

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα παιδια...οντως χαθηκα! Εβαλα τελικα 11kw compact της mi.....si.Με προσαγωγη στους 40 βαθμους ζεσταινεται το σπιτι και εχω μια μεση καταναλωση 30 kwh ημερησιως.Σκεφτομαι τωρα να καταργησω τους θερμοστατες επαφης απο τα φαν κοιλς για να μειωσω περαιτερω την προσαγωγη νερου...μεαντισταθμιση στους 12 εξωτερικη να δινει 35 βαθμους.τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα μπορουσες βεβαια να το κανεις και με την μεγαλη αντλια.

ελπιζω να εβγαλες λεφτα απο την πωληση της και να μην την χαρισες καπου.

 

παντως 30kwh ρευμα για 140τμ δεν ειναι λιγα κατα την γνωμη μου εκτος αν θελεις 23+ βαθμους θερμοκρασια εσωτερικα.

μετα λεφτα που σου χουν φυγει μεχρι στιγμης δικαιολογεισαι να πληρωσεις για θερμοκαμερα , μπορει να ανακαλυψεις και αλλους λαγους

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ... Ευτυχώς δεν πλήρωσα τίποτα.. Την πήραν πίσω και μου αφαίρεσαν την διάφορα. Ολα καλα.. Οσο αφορά την καταναλωση δεν έχω μετρητή αλλα κοιτάζω ρολόι .. Αν υποθέσουμε οτι το Σπιτι θέλει γύρω στις 5-10 kwh πέφτουμε ανάλογα.. Μπορώ ρε παιδια να πάω πιο κάτω; Τα φανκοιλς ειναι υπερδιαστασιολογημενα και για αυτο θα αφαίρεση τις ψειρες κ θα πάω σε προσαγωγη στους 12 εξωτερικη 35. Τωρα έχω 39. Το Σπιτι ειναι μια χαρά. Ευτυχώς που μου άνοιξατε τα ματιά . Επαναλαμβάνω υπάρχει άγνοια εγω με τις αντλίες. Ο κουμπάρος μου δουλεύει την αλθερμα στους 50 προσαγωγη χωρις αντιστάθμιση. Δεν του έχουν πει τίποτα για αντιστάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

καμμια φορα σε μικρα σπιτια επειδη θα ψηθεις λογω μικρων τμ

ή και σε κατι πονηρους μηνες πχ βραδυ 12c μερα 22c

η αντισταθμιση δε χρειαζεται

 

ποσα τμ ειναι το σπιτι του? και αν ειναι μονωμενο καλα ή ενδιαμεσο διαμερισμα?

Link to comment
Share on other sites

Το Σπιτι ειναι μεζονέτα 130 τμ. Ευχαριστημένος ειναι απο θέρμανση αλλα απο καταναλωση ειναι γύρω στις 35 kwh. Θα ήθελα να ρωτήσω για την ρυθμιση αντιλεγεωνελα. Εμένα δεν μου την έχουν ρυθμίσει να τι κανείς αυτόματα. Ανέβασω θερμοκρασια στο μποιλερ με την αντλια στους 60 και μετα βάζω την αντίσταση για να παει 65 . Ειναι το ίδιο η πρέπει να ρυθμισω την αντλια να τι κάνει Μονή της σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

οχι αυτοματο αστο χειροκινητο
να το κανεις οταν γυρνας απο διακοπες
αλλιως αυτοματο θα στο κανει συχνα και τσαμπα ενεργεια

εξαλλου θελει στασιμα και για πολυ χρονο νερα

 

ε δεν εχεις και κανα τανκερ

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι υπερδιαστασιολογημενα τα fc δηλαδη ακομα χαμηλοτερη θερμοκρασια προσαγωγης τοτε σιγουρα οι 34kwh ειναι αρκετες για τις μερες που συζηταμε (εκτος ειπαμε αν θελεις πολυ υψηλη θερμοκρασια στο σπιτι - αλλο θεμα) 

 

πιστευω παντως οτι λογω ρυθμισης θα μπορουσες να πεσεις και αλλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.