Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου με αντλίας θερμότητας


jova

Recommended Posts

Καλημέρα pankrok .. Μου είχατε πει στο φόρουμ οτι πρέπει να γεφύρωσω τους θερμόστατες επαφής ώστε να κατέβασω ακόμα την θερμοκρασια προσαγωγης. Με τις κρέμα στρες στα μπάνια τι θα κανω ; Με 35 προσαγωγη δεν θα ζεσταινουν αρκετά;! Επίσης έχω ενα θεμα θορύβου στα φανκοιλς όταν δεν δουλεύει ο ανεμιστήρας. Μια βοή... Υπάρχει περίπτωση αέρα στο δίκτυο; Θα το καταλάβω απο τα εξαεριστικα. Η αντλια ειναι compact και νομίζω στην επιστροφή εχει εξαεριστικο .. Θα μπορέσω απο εκεί να δώ αν υπάρχει αέρας; Μήπως ειναι ο κυκλοφορητης; Ο οποίος κάνει θόρυβο αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτο με τους θερμοστατες δεν το θυμαμαι ακριβως , αλλα η χαμηλη θερμοκρασια προασωγωγης και βελτιωνει το cop και μειωνει απωλειες δικτυου , θερμοδοχειου κλπ.

 

οι πετσετοκρεμαστρες ειναι το πιο αχρηστο πραμμα που εχουμε αγορασει 

οχι δε θα δουλεψουν οσο μεγαλες και να ειναι , ουσιαστικα με λιγοτερο απο 60 βαθμους νερο καμια δεν εχει επιφανεια να ζεστανει ενα τυπικο μπανιο και το ιδιο προβλημα εχω και εγω με αεριο (εχω μεγαλα σωματα παντου και νερο απο 40 εως 60 στα πολυ κρυα) η κρεμαστρα δεν δουλευει. 

 

αλλα ειδικα οταν πας σε fcu δεν νοειται θερμοκρασια 50+ που ειχες  αρα η πετσετοκρεμμαστρα ηταν χαμενη απο χερι. 

για να μην βαλεις παντως ανεμιστηρα στο μπανιο καλο θα ηταν να αλλαξεις την κρεμαστρα με κανονικο πανελ (το οποιο βεβαια για κατω απο 40 νερο θα μοιαζει με σωμα υπνοδωματιου) 

 

τα υπερδιαστασιολογημενα fcu ειναι προσον παντως για χαμηλες καταναλωσεις και χαμηλο θορυβο . ο θορυβος που λες δεν ειναι ακουστος οταν δουλευει ο ανεμιστηρας γιατι καλυπτεται η γιατι δεν υπαρχει? αν ειναι το δευτερο , το τριοδο του fcu μπορει να ευθυνεται (η ο αερας που περναει απο αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν ακούγεται γιατί δουλεύει.Εχεις απόλυτο δίκιο για τις κρεμαστρες. Αν σας έρθει καμία ιδέα τι να κοιτάξω για τον θόρυβο ....γιατί μάστορα δεν ξαναβαζω

Link to comment
Share on other sites

ο δευτερευον κυκλοφορητης ειναι μεταβλητων στροφων?

απο που ελεγχεται?

θερμοστατες η α/θ

 

εφοσον δεν υπαρχει ζητηση απο τα fcu θα επρεπε να ριχνει στροφες αφενως (μεταβλητος) η να σταματαει .

Link to comment
Share on other sites

Δευτερεύον ; Ενα κυκλοφορητη έχω....αυτός που γυρίζει τα νερα.. Ο οποίος δουλεύει συνέχεια.. Δεν έχω δοχείο αδράνειας .. Ενα κύκλωμα..........αρχίζω κ αγχωνομαι πάλι..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εβγαλες και το δοχειο?  :confused:  :confused:  :confused:

 

τοτε τι να σου πω, θεωρω οτι η α/θ που ελεγχει τον κυκλοφορητη, θε επρεπε να εχει καποια επιλογη στο μενου που να αφορα την λειτουργεια του κυκλοφορητη, 

 

δεν νομιζω οτι εξυπηρετει κατι η συνεχης λειτουργεια οταν δεν υπαρχει ζητηση απο εναν τουλαχιστον θερμοστατη χωρου. 

Link to comment
Share on other sites

Το δοχειο το εβγαλα τελειως..εχω ενα κυκλωμα απλο με να κυκλοφορητη που ελεγχεται απο το οn-of της αντλιας.στον μεγαλυτερο χωρο του σπιτιου εχω 3 φανκοιλσ απο τα οποια το ενα λειτουργει συνεχως..πατρα δεν ξερουν τι τους γινετε απο αυτοματισμους ανλιων inverter...τωρα εχω ππροσαγωγη 39 στους 12 και 45 στους 0...μονος μου την επινοησα..δεν ξερω ανα ειναι σωστη...σε ενα σχετικα ηπιο κλιμα της πατρας

Link to comment
Share on other sites

ε ενταξει τοτε λογικο να δουλευει ο κυκλοφορητης εφοσον υπαρχει ζητηση.

 

τα fcu δεν εχουν 3οδη?

 

η ρυθμιση σου εχει να κανει με την μελετη απωλειων και την εγκατασταση που εκανες - οχι με το κλιμα. 

 

για να πας στη "σωστη" πρεπει να εχεις απωλειες ανα χωρο στις δυο θερμοκρασιες και να βρεις με τι θερμοκρασια νερου μπορεις να διατηρεις αυτες τις απωλειες με τη χρηση fcu αρα απο κει θα προκυψουν τα σημεια που εβαλες.

φυσικα γινεται και με δοκιμες απλα πληρωνεις kwh μεχρι να το ανακαλυψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Mιας και άνοιξα την συζήτηση οφείλω να σας παραθέσω αποτελέσματα κατανάλωσης ακριβείας .

Τις τελευταίες 10 μερες τοποθέτησα εναν μετρητή ενέργειας για να δω τι καίω σαν Α.Θ. μόνο και έχουμε 

 

Μέσος όρος θερμοκρασίας (εξωτερικής) απο 7C  εως 12

ζητούμενη  εσωτερική θερμοκρασία 20 C σε 24 ωρη βάση

Θερμαινόμενα τετραγωνικά 225 (2 οικίες)

μετρηθέντα kwatts Α.Θ. (10 ημερών)  740

Μέσος όρος ανά ημέρα 74 kwatts

74kwatts * 0.22 ευρώ το Kwatt = 16,28 ευρώ ημερησίως / 2(οικίες)  =8,14 ημερησίως ανά οικία. 

σημειωτέων ότι το σύστημα μου είναι παντρεμένο με τον καυστήρα και έχω κάψει περίπου 20-30  λίτρα το 10 ημερο της μέτρησης 

 

το 0,22 ευρώ προκύπτει απο την διαίρεση του συνολικού ποσού του λογαριασμού προηγούμενου τετραμήνου δια των kwatts (ημερήσια και νυχτερινά).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.