Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντοιχισμός ηλεκτρικών γραμμών και διαμόρφωση κυκλωμάτων


gapidianak

Recommended Posts

Χαίρεται,

 

φτιάχνω τα ηλεκτρολογικά σχέδια μιας νέας οικοδομής και έχω την εξής απορία: μπορούμε να περνάμε ηλεκτρικές γραμμές και από τις δύο πλευρές του ίδιου τοίχου? Στη σχολή θυμάμαι να μας λένε πως όχι, αλλά παρατηρώ σε άλλα σχέδια ότι έχει γίνει. Επίσης επιτρέπεται η ύπαρξη στεγανού ρευματοδότη σε λουτρά στα οποία υπάρχει μπανιέρα?

 

Ευχαριστώ

Edited by gapidianak
Link to comment
Share on other sites

Για το λουτρό επιτρέπεται αρκεί να είναι στην κατάλληλη ζώνη (κοίτα τον ΕΛΟΤ HD 384).

 

Για τους τοίχους χωρίς να θέλω να πω κάποια χοντράδα (δεν είμαι εγκαταστάτης) δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον ρευματοδότη ΝΑΙ εάν IP65

Σχετικά με τις γραμμές, εγώ σαν εγκαταστάτης δεν θα εφάρμοζα το σχέδιο σου εάν μου έδειχνε σκάψιμο για γραμμές κ από τις 2 πλευρές του τοίχου για 3 λογούς.

1: προτιμάμε πάντα όλες οι γραμμές να περιπατάνε μαζί

2: χάνεται η στατική αντοχή του τοίχου

3: οικονομία χρόνου και λιγότερος κόπος κατά την διάρκεια σκάψιμο σωλήνωνα

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

όπως απάντησαν οι συνάδελφοι παραπάνω για το λουτρό μπορείς να βάλεις ρευματοδότη με προστασία ανάλογη της ζωνης στην οποία θα τον τοποθετήσεις.

 

ζώνη 0: IPX7

>> 1: IPX4

>> 2: IPX4, IPX5

>> 3: IPX5

 

όπου Χ κρίνεις εσύ ανάλογα με τις λειτουργίες (εγώ θα κοίταζα μην υπάρχουν μικρά παιδιά στο σπίτι, ώστε να αποτρέχω την είσοδο μικροαντικείμενων. το ίδιο ισχύει και για τους άλλους ρευματολήπτες του υπόλοιπου σπιτιού)

 

για την τοποθέτηση καλωδίων και στις δύο πλευρές του τοίχου, ο φίλος ΝΙΚΟΣΤΡΙ έδωσε ωραίους λόγους για να μην το κάνεις!!

Link to comment
Share on other sites

To ψυγείο να έχει δική του ηλεκτρική γραμμή με αποκλειστική πρίζα ή δε χρειάζεται?Κι εδώ διίστανται οι απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

τα οικιακά ψυγεία σήμερα είναι με 1 κοκμπρέσορα 150W ή 250W(ντουλάπα) με οικολογικό φρέον R 135ή R 600 εσύ λοιπόν κρίνεις εάν χρειάζεται ανεξάρτητη 10αρα γραμμή

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

To ψυγείο να έχει δική του ηλεκτρική γραμμή με αποκλειστική πρίζα ή δε χρειάζεται?Κι εδώ διίστανται οι απόψεις.

 

μόνο εάν έχεις τόσο ευπαθή προιοντά που δεν πρέπει με τίποτα να μείνουν χωρίς ψύξη θα βάλεις μία ξέχωρη γραμμή. ειδάλλως "παραπάει" μια ξέχωρη γραμμή μόνο για το ψυγείο. μπορείς να τροφοδοτήσεις αρκετά φώτα απο την ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία αποτελείται από 4 διαμερίσματα. Συμφέρει ένας πολύ μεγάλος ηλιακός θερμοσίφωνας ή τέσσερις μικροί? Λαμβάνοντας υπ'όψην ότι στην περίπτωση του ενός θα χρειαστούμε και 4 ηλεκτρικούς εντός των διαμερισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.