Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για αποδοχή κληρονομιάς σε εκτός σχεδίου


Recommended Posts

avgoust πως θα γράψει την 651 χωρίς όρους δόμησης?Πώς θα βεβαιώσει αρτιότητα-οικοδομησιμότητα?αν εννοείς απλώς να τους ξερει τους όρους κ να μην τους γράψει έχει καλώς.

και προσωπική απορία:γιατί όχι τον όρο αγροτεμάχιο?αν όχι τότε τι για εκτός σχεδίου?ευχαριστώ εκ των προτέρω avgoust

προς yiman:

γιατί το θεωρείς αυτονόητο να μην κάνεις τη χάρη στη συμβολαιογράφο?

προς mods,super mods kai admin:

για τη βελτίωση της υπόληψης του forum προτείνω να τεθουν κανόνες συμμετοχής που να απαγορεύουν τέτοιες υποδείξεις(κόντρα στο συμβολαιογράφο) καθώς μόνο κακό κάνουν σε όσους δεν ξέρουν.μετά γίνομαι εγώ κακός όταν τα λέω με άσχημο τρόπο αλλά απολύτως σωστά στην ουσία......

προς eva:

το έχουμε ξαναπεί σε άλλο topic,κατά τη γνώμη μου μην ξεφύγεις 2% επί το πλέον στην επιφάνεια του αγροτεμαχίου αν δεν σου φέρουν οι πελάτες σου τίτλο ιδιοκτησίας πριν το 1945.Για τη δήλωση,γράψε ότι '' είναι άρτιο και η οικοδομησιμότητά του θα εξαρτηθεί ύστερα από γνωμοδότηση του αρμόδιου Δασαρχείου.Δεν έγινε έλεγχος τίτλων''.Για αποδοχή κληρονομιάς δεν είναι απαραίτητος ο χαρακτηρισμός από Δασαρχείο,καθώς ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ.Στη συγκεκριμένη περίπτωση ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΙΣ ΤΥΧΟΥΣΕΣ ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ διόρθωσης από τη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

συμφωνώ α-π-ό-λ-υ-τ-α με το φίλο zavi, κάνουμε οτι ακριβώς μας υποχρεώνει η επιστήμη, ο νόμος και ο/η συμβ/φος γιατί είναι η προστασία μας "εκ πάσης νόσου και πάσης μαλακίας".

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω κάνει αρκετές βολτίτσες για εκτυπώσεις επειδή κάποιος πανίβλακας , τυπικός, συμβολαιογράφος ήθελε να γράψω στη δήλωση, στην ουσία, τα ίδια πράγματα που έγραφα αλλά με τη δικιά του διατύπωση .

 

Και μιλάμε πολύ χοντρό κόλλημα ... Έπαιζε με τις λέξεις το άτομο.

 

Άμα αντιληφθούμε πως ο συμβολαιογράφος είναι σοβαρός και λέει κάτι ουσιαστικό, να τον ακούσουμε χίλιες φορές και να διρθώσουμε τα κακώς κείμενα .

 

Αλλά δε κατάλαβα, γιατί θα πρέπει να υπακούμε άκριτα το κόλλημα του καθενός που παίρνει ευχαρίστηση όταν μας " διορθώνει " , έτσι απλά για να το παίξει ανώτερος μας , όταν δεν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος αλλαγής.

 

Ο μόνος λόγος συμβιβασμού είναι για να πέσει το λιλί. Το καταλαβαίνω.

 

 

Κατά τ άλλα αν κάποιος είναι σε θέση να σηκώσει μπαιράκι, χωρίς να χάνει το δίκαιο του, καλά κάνει .

 

Φυσικά τέτοια φαινόμενα συναντόνται και από "συναδέλφους" μηχανικούς και εκεί είναι που χάνεις πάσα ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

συμβολαιογράφο που μπορεί να ζητήσει στη δήλωση να γραφτεί ότι το ακίνητο δεν είναι σε αιγιαλό και παραλία (όπως μου ζήτησε εμένα, ενώ ήμουνα στα 1000 μέτρα υψόμετρο επάνω σε βουνό και βέβαια δεν της έκανα τη χάρη).

 

Αν δεν έβαλες κάποιο υψόμετρο ή κάποιο απόσπασμα ευρύτερης περιοχής με τη θέση του γηπέδου να το καταλάβω.

 

Η παράνοια είναι να έχεις βάλει κάτι απο τά δύο ή και τα δύο, να του εξηγείς τα αυτονόητα και να στο ζητάει με απόλυτο τρόπο κιόλας ...

 

Κονομάνε με τη δουλίτσα μας και αυτό είναι το ευχαριστώ...

 

Άνοιξε το όμως το επάγγελμα ρε Καραμαλέγκο, να φάει ψωμί και κανένας νεαρός δικηγόρος που λιώνει στις καφετέριες όλη μέρα... Να πέσουν τα αυτιά και οι αμοιβές για 10 σελίδες στο word που είναι και έτοιμες απο πρότυπο... ούτε καν δακτυλογραφημένες ...

Link to comment
Share on other sites

προς thomas

 

φίλε μπορεί να έχεις δίκιο,αλλά εδώ ζητάει συμβουλή μια νεαρή συνδελφος,δεν είναι θέμα ποιος έχει δίκιο κ ποιος όχι.ΞΑΝΑΛΕΩ:είμαι μηχανικός,έχω μητέρα συμβολαιογράφο και γνωρίζω τί λέω από τη μεριά που δεν ξέρουν οι περισσότεροι και η ΑΠΟΛΥΤΩΣ καλόβουλη συμβουλή μου είναι η παραπάνω για τη συγκεκριμένη δουλειά που της έτυχε.

Κατά τα άλλα την πραγματικότητα την ξέρουμε όλοι,όπως ξέσπασα κ σε άλλο topic ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΘΗΚΑ,δεν είμαι κακοπροαίρετος και στην τελική πολύ έχω ασχοληθεί για την προστασία μερικών kamikazi.ΠΑΘΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ.

Oλοι θα κριθούμε εκ του αποτελέσματος και μόνο=τί δουλειές έχεις κάνει,πόσα λεφτά έχεις βγάλει,πόσες ώρες της ζωής σου σπατάλησες για να τα βγάλεις,πόσο ικανοποιημένοι είναι οι πελάτες σου και αν είσαι στη φυλακή ή όχι.Και τα 5 ισοδύναμα.Καλή τύχη σε όλους,κάντε ότι καταλαβαίνετε,μακαρι να ξεκινήσουν να πέφτουν κυρώσεις να αδειάσει λίγο η αγορά.

Με τιμή

ένας ''συνάδελφος''

Link to comment
Share on other sites

Το μηχανικός στη φυλακή σαν ανέκδοτο μου ακούγεται στην εποχή μας .

 

Στα πέντε που έβαλες θα προσθέσω και ένα έκτο σημαντικό κατά την γνώμη μου.

 

Το ήθος σου σαν επαγγελματίας: Πως παίρνεις τα λεφτά ; , πως τη γλιτώνεις απο τη φυλάκα κάθε φορά, πόσους αδίκησες και κοροιδεψες.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zavi το κείμενο το έγραψα με χιουμοριστική διάθεση, για να δείξω πόσο "ξεκρέμαστοι" είμαστε στη δουλειά μας.

Πως θα μάθει η φίλη μας η Eua, για παράδειγμα, εάν στην περιοχή που την ενδιαφέρει έχει θεσμοθετηθεί λατομική ζώνη, ή εάν η αρχαιολογία έχει επιβάλλει περιοριστικούς όρους ;

 

Φίλοι [email protected] και agior και thomas, ανοίξαμε νέo θέμα που σηκώνει πολύ κουβέντα.

Υπάρχουν καλοί και κακοί συμβολαιογράφοι, όπως υπάρχουν καλοί και κακοί μηχανικοί, όπως γίνεται παντού.

Έχω δει συμβολαιογράφους να έχουν πάρει στο λαιμό τους πολλούς ιδιοκτήτες.

Προκύπτει από πουθενά ότι πρέπει να γράφεις στη δήλωση του 651 ότι η ιδιοκτησία σου δεν εμπίπτει σε ζώνη αιγιαλού και παραλίας ; Μα αν ήταν έτσι δεν θα παίρναγες από μόνος σου τις αντίστοιχες γραμμές ;

Οι υποδείξεις από τους συμβολαιογράφους είναι αποδεκτές και η καλή συνεργασία μαζί τους είναι αναγκαία και απαραίτητη. Όχι όμως να μπαίνουν σε ξένα χωράφια και να "τα κονομάνε" με τις δικές μας πλάτες (συμφωνώ με τον thomas).

Γιατί δεν ξεκαθαρίζει η κατάσταση και να πούμε ότι εμείς είμαστε υπεύθυνοι για το τεχνικό μέρος ενός τοπογραφικού και οι συμβολαιογράφοι-δικηγόροι είναι υπεύθυνοι για το νομικό ;

Γιατί θεσμοθετήσανε την παράσταση δύο δικηγόρων στις συμβολαιογραφικές πράξεις ;

Ξέρετε, για παράδειγμα, πολλούς συμβ/φους να γνωρίζουν που ισχύει και πότε η κάθετη συνιδιοκτησία ;

 

Και κάτι τελευταίο επί του θέματος : Όταν γράφεις φίλε zavi "Για αποδοχή κληρονομιάς δεν είναι απαραίτητος ο χαρακτηρισμός από Δασαρχείο,καθώς ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΣΕ ΔΑΣΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ", μην είσαι τόσο σίγουρος, γιατί θα μπορούσε να είναι ΔΗΜΟΣΙΑ δασική έκταση και αυτό το ΔΗΜΟΣΙΑ είναι κάτι που δεν αλλάζει εκτός και αν αποδείξεις το αντίθετο.

Link to comment
Share on other sites

όταν έχεις τίτλο σε δασική έκταση,γιατί πώληση δεν μπορεί να γίνει,μόνο αποδοχή κληρονομιάς εννοώ ρε συ yiman.το ότι συμφωνώ σε αυτό σας είπα ότι το έχω εξαντλήσει σε προηγουμενο topic σχετικά με το 2%.Κατά τα άλλα ισχύουν στη θεωρία όσα λέτε εσύ κ ο thomas,στην πράξη όμως ξέρετε ότι τον πίνουμε,ισχύουν τα όσα λέτε.κ αν δουλεύεις μόνος,τσακώσου με το συμβ/φο και να δεις πόσες δουλειές θα σου ξαναστείλει.Εξ' άλλου δεν χρειάζεται να ξαναεκτυπώνεις,γράψτο με το χέρι συμπληρωματικά κ υπόγραψέ το με σφραγίδα.anyway για το κοριτσάκι που ρωτάει,με αμφισβητεί κανείς?η άποψή μου ταυτίζεται με του avgoust και συμπλήρωσα τα δικά μου.θέλει να πει κανείς σχετικά με αυτό κάτι άλλο??Κατά τα λοιπά ΟΛΟΙ ΔΙΚΙΟ ΕΧΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ,άσχετα από το τί λέμε μεταξύ μας.όσοι θέλουν δίκιο,στο σύλλογό τους.......(καλά έ,πώς τα γράφω τα αστεία,δεν το θέλω βρε παιδιά να γίνομαι αστείος,μόνα τους μου βγαίνουν :)))))))))βάλτε κ τους προέδρους μηχανικών-συμβολαιογράφων-δικηγόρων σε ένα forum και καθήστε με τον καφέ σας να απολαμβάνετε!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Όχι φιλαράκι zavi εσύ καλά τα λες στο θέμα , απόλυτα συμφωνώ μαζί σου .

Απλά είπα κάποια πράγματα με αφορμή μιας αναφοράς σου, που ήθελα να πω .

Καλά τα λες . Εμείς τα λέμε εμείς τα ακούμε

και στο σύλλογο μα πάμε .... που λέει και το γνωστό στιχάκι για το δήμαρχο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.