Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθός μηχανολόγου σε βιομηχανία


mobly

Recommended Posts

Κανονικά βάση εγγραφής στο ΤΕΕ, αλλά αυτό είναι λίγο κουλό και ο εργοδότης το γνωρίζει....Οπότε πριν σε επιλέξει έχει γνώμη επί αυτού, αν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω....

Link to comment
Share on other sites

Στο βασικό από ότι γνωρίζω δεν είναι μέσα οι κρατήσεις, το βασικό είναι τα καθαρά έσοδα, τα μεικτά έσοδα είναι η προσθήκη του ταμείου τον μήνα, π.χ. 1400χ1,13 = 1582 όπου 1400 ο βασικός και 13% η μηνιαία εισφορά στο ταμείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε μία συνέντευξη που πέρασα, από σοβαρή βιομηχανική εταιρεία, μου είχαν πει μισθό καθαρά 1474.90.... Επίδομα ξένης γλώσσας δεν μου αναγνώριζαν, λέγοντας ότι δεν το απαιτεί η θέση...Το ταμείο το αναλάμβαναν αυτοί... Τελικά δεν με επέλεξαν :sad:

Το βασικότερο που πρέπει να διευκρινήσεις (από αυτούς) είναι αν θα είσαι μισθωτός (ισχύουν αυτά + σου πληρώνουν το ταμείο κτλ..) ή θα είσαι με ΑΠΥ (μπλοκάκι), οπότε αλλάζουν όλα....με βασικότερο ότι κατά 99.9% θα πληρώνεις το ταμείο από την τσέπη σου, θα πρέπει να συμφωνήσεις ή όχι για 12,14 μισθούς, και γενικά πολλές πράξεις για να δεις τι σε συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Σε μία συνέντευξη που πέρασα, από σοβαρή βιομηχανική εταιρεία, μου είχαν πει μισθό καθαρά 1474.90.... Επίδομα ξένης γλώσσας δεν μου αναγνώριζαν, λέγοντας ότι δεν το απαιτεί η θέση...Το ταμείο το αναλάμβαναν αυτοί... Τελικά δεν με επέλεξαν :sad:

Το βασικότερο που πρέπει να διευκρινήσεις (από αυτούς) είναι αν θα είσαι μισθωτός (ισχύουν αυτά + σου πληρώνουν το ταμείο κτλ..) ή θα είσαι με ΑΠΥ (μπλοκάκι), οπότε αλλάζουν όλα....με βασικότερο ότι κατά 99.9% θα πληρώνεις το ταμείο από την τσέπη σου, θα πρέπει να συμφωνήσεις ή όχι για 12,14 μισθούς, και γενικά πολλές πράξεις για να δεις τι σε συμφέρει...

 

Ευχαριστώ...ξέρω μόνο για μια εξάμηνη σύμβαση που προσφέρεται αυτή τη στιγμή μαζι με τη θέση,οπότε; Μπορώ να υποθέσω ότι θα είμαι μισθωτός; Και γενικά εγώ τί να απαντήσω αν ερωτηθω; Πόσο μισθο περιμένω να παρω; Πρέπει να να το συμπληρώσω και στην αιτηση αυτό κι έχω αγχωθεί.. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προϋπηρεσία θεωρείται ο χρόνος απο την ημ/νία εγγραφής στο ΤΕΕ.

Χονδρικά οι κρατήσεις είναι περίπου 30% του μισθόύ σου, δηλ. 70% καθαρά.

Αναλόγως των συνθηκών εργασίας, ευθύνης, απόστασης κ.λ.π. θα έλεγα οτι ένας ονομαστικός μισθός απο 1800-2200 είναι λογικός και πάντως σε καμιά περίπτωση λιγότερα απο τη σύμβαση που υπάρχει, (έχουν γίνει αγώνες για να υπάρχει). Προσοχή μην δεχθείς σχέση με το "μπλοκάκι". Αν υποχρεωθείς τότε ζήτα κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον +30-50%

Link to comment
Share on other sites

Προϋπηρεσία θεωρείται ο χρόνος απο την ημ/νία εγγραφής στο ΤΕΕ.

Χονδρικά οι κρατήσεις είναι περίπου 30% του μισθόύ σου, δηλ. 70% καθαρά.

Αναλόγως των συνθηκών εργασίας, ευθύνης, απόστασης κ.λ.π. θα έλεγα οτι ένας ονομαστικός μισθός απο 1800-2200 είναι λογικός και πάντως σε καμιά περίπτωση λιγότερα απο τη σύμβαση που υπάρχει, (έχουν γίνει αγώνες για να υπάρχει). Προσοχή μην δεχθείς σχέση με το "μπλοκάκι". Αν υποχρεωθείς τότε ζήτα κατά τη γνώμη μου τουλάχιστον +30-50%

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλημέρα. Τα ποσά της ΣΣΕ είναι Μικτά και όχι καθαρά.

Έχε υπόψη επίσης ότι η ΣΣΕ των Μηχανικών έχει καταγγελθεί και κατά πάσα πιθανότητα ο εργοδότης θα σε καλέσει να υπογράψετε ατομική σύμβαση όπου ανάλογα με την ανάγκη για δουλειά που έχεις και την ζήτηση που υπάρχει για την συγκεκριμένη θέση, μπορεί πρακτικά να σε αναγκάσει να αποδεχθείς αποδοχές αρκετά χαμηλότερες από την ΣΣΕ ή απλά να προτιμήσει κάποιον άλλο, που θα δεχθεί τους όρους αυτούς.

Τέλος, η προϋπηρεσία από την εγγραφή στο ΤΕΕ δεν αφορά τον εργοδότη, αλλά την νομοθεσία. Δηλαδή, τι αποδέχεται το κράτος ως προϋπηρεσία για να έχεις δικαίωμα, πχ, να εργάζεσαι ως Τεχνικός Ασφαλείας, να υπογράφεις για κάποιες μελέτες κλπ.

Ο εργοδότης μπορεί να ζητά πχ 5 χρόνια προϋπηρεσία σε παρόμοια θέση ως προσόν, αυτό δεν έχει να κάνει με το ΤΕΕ.

 

Ξέρω ότι δεν βοήθησα όσο ίσως θα έπρεπε αλλά γενικά έτσι είναι το εργασιακό καθεστώς σήμερα... :(

Link to comment
Share on other sites

θα μιλήσω ως εργαζόμενος μέχρι πριν δυο μήνες σε βιομηχανία.

 

αν ο εργοδότης σου δεχθεί τη συλλογική σύμβαση και σε προσλάβει ως μισθωτό, τότε το ποσό που αναγράφεται είναι πάντα μικτά. με βάση αυτό το ποσό υπολογίζονται και τα επιδόματα τα οποία πρέπει να τα συμφωνήσετε απο την αρχή γιατί μετά δε στα αναγνωρίζει.

 

στο χέρι σου μένουν (αν είσαι στην πρώτη κλίμακα απο 0-3 χρόνια) περίπου 1140 ευρώ

 

σημειώνω ότι η συλλογική σύμβαση καταργήθηκε με το 2ο μνημόνιο αλλά οι σοβαρές εταιρίες αναγνωρίζουν σε έναν μηχανικό ότι πρέπει να του τη δώσουν (εξάλου για μια βιομηχανία το κόστος των εργαζομένων ειναι το τελευταίο που τους νοιάζει, πιστέψτε με σε αυτό)

 

αν πάλι συνάψετε σχεση εξωτερικού συνεργάτη αλλάζει τελείως το πράμα. εκεί κανονίζετε τι τιμή θα αναγράφει το τιμολόγιο και θα πρέπει να υπολογίζεται τόσο το φόρο επιτηδεύματος όσο και το ΦΠΑ για αν δείτε τι σας μένει στο χέρι!!!

Edited by lem-x24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.