Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιβάρυνση για καθυστέρηση πληρωμής ασφαλιστικής εισφοράς.....


tasanto

Recommended Posts

προς πληροφορηση σας, επειδη αναφερθηκε και επειδη την εχω πατησει, το e-banking ειναι μεχρι τις 9 το βραδυ, ωστε να μετρησει η πληρωμη για την ιδια μερα, αλλιως 9:01 περναει στην επομενη....οσο για τις εκκρεμειες πληρωμες, αυτο φαινεται στο επομενο μπιλετακι που θα ειναι ροζ αντι μπλε, οπως ειπωθηκε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο επιβάρυνση έχει, αλλά προτιμώ να επιβαρυνθώ τώρα λίγα παραπάνω €, παρά να τους δίνω απλόχερα κάθε 6 μήνες όσα μου ζητάνε χωρίς αντίδραση, με αυξήσεις χωρίς λόγο και το κυριότερο, χωρίς δικαίωμα διαγραφής και επανεγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ εάν κλείσω τα βιβλία μου.

 

Συνεπώς, το συγκεκριμένο ειδοποιητήριο, αν και τα 1000€ τα έχω (προς το παρόν), θα πάει στο συρτάρι.

 

ΥΓ: Το συντομότερο ανέκδοτο: Μηχανικός άνεργος του ΟΑΕΔ !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, να σου 'πω, τώρα έχω 1000€, ίσως να έχω και για 1-2 χρόνια ακόμη (σύνολο 5000€). Μετά τι γίνεται? Δηλαδή να δώσω 5-6-7 χιλιάρικα και μετά να διαγραφώ από το ΤΣΜΕΔΕ χάνοντας την ιδιότητα του μηχανικού... γ@μώ τη μ@λ@κί@ που τους δέρνει!!!!

 

Προτιμώ να τα βάζω στην άκρη, ώστε να μην τα τρώω και να πληρώσω το ΤΣΜΕΔΕ, μόνο όταν δεν θα "πηγαίνει άλλο" ή θα χρειάζομαι άμεσα κάτι από αυτό. Όσο δεν το έχω ανάγκη ...ΣΥΡΤΑΡΙ !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

εδω και δύο εξάμηνα, λόγω αδυναμίας να ανταποκριθω στην πληρωμή την ημερομηνία που αναγράφει το ειδοποιητήριο, αποφάσισα να το πληρώσω εκπρόθεσμα αλλα ΕΝΤΟΣ του τρεχοντος εξαμήνου. Το Α' εξάμηνο του 2012 το πλήρωσα 29/6/2012 και η επιβάρυνσή μου ήταν 11,58 (!) Ευρώ. Αν πληρωθεί το ποσό μετά την λήξη του τρεχοντος εξαμήνου, τότε επιβαρύνεσαι με πρόστιμα και τόκους υπερυμερίας... Εξ' ιδίας πείρας σας λέω ότι αν πληρώσετε μέχρι την ημερολογιακή λήξη του τρεχοντος εξαμήνου (δλδ. 31/12/2012) η επιβάρυνση είναι πολύ μικρή σε σχέση με το ποσό των εισφορων... Προσωπικά δεν πρόκειται από σω και περα να ξαναπληρώσω στην προθεσμία που λέει το ειδοποιητήριο...

Link to comment
Share on other sites

Αν το ποσό είναι πάνω από 1500 ευρώ -σίγουρο για εισφορές ενός χρόνου- εκτός από μετρητά με ποιο άλλο τρόπο μπορούμε να τα πληρώσουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά.

Προσπαθώ να φτιάξω ένα excelaki για να μπορώ να υπολογίζώ τις εισφορές και τα τέλη σε περίπτωση καθυστέρησης πληρωμής.

Επειδή έχω και εγώ καποιες απορίες πώς να υπολογίσω τον τρόπο πληρωμής των επιβαρύνσεων, μπορεί κανείς παρακαλώ πολύ αναλυτικά να μου γράψει πόσο είναι το ποσό της επιβάρυνσης σε περίπτωση που πληρώσω για παράδειγμα στις παρακάτω ημερομηνίες.

1)26/11/12

2)24/12/12

3)28/01/2013

 

Ως ένα βαθμό κατάλαβα πώς βγαίνει και σας επισυνάπτω τον υπολογισμό που έβγαλα με βάση το ένα χαρτί που μου είχαν δώσει.

 

Αν μπορεί κάποιος ας μου εξηγήσει αναλυτικά για τις παραπάνω ημερομηνίες.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

 

υγ : δε μπορώ να ανεβάσω το excel,δε ξέρω γιατί.

post-72922-0-69475100-1352724908_thumb.jpg

Εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.pdf

Edited by petrosd
Link to comment
Share on other sites

προς πληροφορηση σας, επειδη αναφερθηκε και επειδη την εχω πατησει, το e-banking ειναι μεχρι τις 9 το βραδυ, ωστε να μετρησει η πληρωμη για την ιδια μερα, αλλιως 9:01 περναει στην επομενη....οσο για τις εκκρεμειες πληρωμες, αυτο φαινεται στο επομενο μπιλετακι που θα ειναι ροζ αντι μπλε, οπως ειπωθηκε

 

καλησπέρα, πως ακριβώς πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ μέσω e-banking. π.χ στην Alpha Bank που έχω εγώ δεν υπάρχει τέτοια επιλογή και από το help desk μου έχουν πει το ίδιο.

 

 

επίσης επι της ευκαιρίας, για να πάρω ασφαλιστική ενημερότητα πρέπει να έχω εξοφλήσει τις οφειλές προηγούμενου έτους μόνο ή και προηγούμενου εξαμήνου;

Edited by Antonis Sv
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, πως ακριβώς πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ μέσω e-banking. π.χ στην Alpha Bank που έχω εγώ δεν υπάρχει τέτοια επιλογή και από το help desk μου έχουν πει το ίδιο.

 

 

.......

 

Αν και καθυστερημενα απαντω : πχ στην ΕΤΕ που χρησιμοποιω το ebanking εχει πληρωμες ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ εισφορες Ελευθερων Επαγγελματιων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.