Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμος θερμική ισχύς πελλετ με πετρελαιο


louki louk

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Η ερωτηση μου φανταζομαι ειναι απλη....

Ο λεβητας πετρελαιου που εχω αυτη τη στιγμη αναγραφει επανω του ''ονομαστικη θερμιδικη ισχυς 30 Μcal/h''

(Τωρα το Μcal εγω δε το κατεχω....εγω ηξερα το kcal μονο.... :mrgreen: )

Θα ηθελα να μαθω πως μεταφραζεται το Μcal/h σε kcal/h....

και εν συνεχεια να ξερω αν θα πρεπει αυτη η ονομαστικη ισχυς που θα βγει σε kcal θα πρεπει να την εχω ως στανταρ για αγορα σομπας πελλετ καλοριφερ.

Δηλαδη αν ο λεβητας μου ειναι 30KW θα πρεπει να ψαχνω για 30kw και σομπα πελλετ;

Στα καταστηματα μου λενε οτι τα πελλετ θελουν λιγοτερη ισχυ απ οτι ενας πετρελαιου...ενω οι ξυλολεβτες περισσοτερο.

Σε συζητηση μου με ανθρωπους του χωρου μου ειπαν οτι εγω τωρα που εχω λεβητα πετρελαιου 30αρι ,αν παω σε ξυλολεβητα θα πρεπει να παρω εναν 45-55αρι και αν παω σε πελλετ σε σομπα καλοριφερ ομως κ οχι σε λεβητα μπορω να παρω και 24αρι!!! Αλλος λεει οτι αν παρω μικροτερο θα ζοριζεται και θα καει συνεχεια...αλλος λεει οτι αν παρω μεγαλυτερο θα καιω τζαμπα καυσιμο κ θα εχω απωλειες.... :confused: :confused: :confused: :confused:

δε μπορω να βγαλω ακρη και καταφευγω εδω που δεν υπαρχουν πωλητες και εμποροι....

ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by louki louk
Link to comment
Share on other sites

δηλαδης εχω λεβητα 35αρη ''που λενε'', με θερμιδικη ισχυ 30000 θερμιδες.....

παει αυτο....

καποια βοηθεια για το αν πρεπει να λαμβανω τα ιδια ποσα και για αλλο συστημα θερμανσης;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο η απόδοση του κάθε συστήματος.

Δεν γνωρίζω πολλά από θερμιδικά αλλά ένα απλό παράδειγμα:

Το απλό τζάκι έχει απόδοση 20%, το ενεργειακό 90%. Έτσι, αν έχεις ανάγκη από 30.000Κcal/h τότε πρέπει να υπολογίσεις αντίστοιχο σύστημα θέρμανσης σε συνδυασμό με την απόδοσή του. (τα λέω καλά μηχανολόγοι?)

 

Επειδή, όμως, η εγκατάσταση του συστήματος θέρμανσης δεν μπήκε τυχαία αλλά έπειτα από μια μελέτη θέρμανσης, θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον μηχανολόγο να σου κάνει άλλη τροποποιημένη μελέτη. Πολλές φορές αυτοί που προμηθεύουν λέβητες και άλλα συστήματα θέρμανσης είναι και επαγγελματίες μηχανολόγοι και εκπονούν τις μελέτες για τα συστήματα που πουλάνε!

 

Έχοντας υπόψην όλα τα παραπάνω μπορείτε να πάτε στην αγορά....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.